נתניהו זימן את ראשי סיעות הקואליציה; מעריך כי הממשלה תפורק בתוך חודשים

הפגישה נועדה למנוע משבר בקואליציה אחרי סדרת עימותים, ובראשם - החלטת נתניהו לטרפד את רפורמת הגיור של לבני בלחץ החרדים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה  ייפגש מחר (רביעי) אחר הצהריים עם ראשי סיעות הקואליציה - ציפי לבני, יאיר לפיד, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן - בניסיון להרגיע את הרוחות ולייצב את הממשלה על רקע סדרת העימותים האחרונה בין המפלגות השונות, ובראשה העימות על רפורמת הגיור שיזמה יו"ר התנועה ציפי לבני.

עם יריבו מהליכוד, ח״כ משה פייגלין, בניסיון לזכות בתמיכתו . בפגישה העריך נתניהו שהקואליציה עשויה להתפרק בחודשים הקרובים ושבכל מקרה הבחירות יתקיימו בשנה הקרובה. עוד העריך נתניהו שתקציב המדינה הנוכחי הוא האחרון שממשלתו תעביר לפני הבחירות. לדברי ראש הממשלה, הקדמת הבחירות הפנימיות נועדה להכין את הליכוד לבחירות הבאות, בדומה להכנות שעושות מפלגות נוספות בימים אלה.

השניים נפגשו, לבקשת נתניהו, בשל הערכתו שללא תמיכת מחנה פייגלין הוא יתקשה להעביר את המהלך במרכז. נתניהו ביקש למסד ציר של שיתוף פעולה בין השניים, בין היתר כדי להחליש את השפעתו של יו"ר המרכז דני דנון, שכבר הבהיר שיפעל כדי למנוע את הקדמת הבחירות לראשות המפלגה. "ביבי מפחד ליפול בהצבעה במרכז״, אמר לאחרונה בכיר בליכוד, "לא ברור אם למחנה פייגלין לבדו יש מספיק כוח כדי להפיל את היוזמה, אבל אין ספק שאם הפייגלינים יתנגדו זה ייתן רוח גבית גם למחנות אחרים לצאת נגד ראש הממשלה". אלא שפייגלין, שכבר הכריז על כוונתו להתמודד מול נתניהו, סירב לתמוך במהלך.

נתניהו הודיע השבוע לשותפות הקואליציוניות כי לא יאפשר להמשיך לקדם בממשלה את רפורמת הגיור - יוזמת הדגל של מפלגת - לאור הלחצים שהפעילו המפלגות החרדיות, הרבנים הראשיים ורבנים מרכזיים בציונות הדתית. הרפורמה אמורה היתה להכשיר רבני ערים להקים בתי דין לגיור ולפתוח את אזורי הרישום לגיור, כך שכל אזרח יוכל לבחור את בית הדין שבו יתבצע תהליך הגיור ללא קשר למקום מגוריו. המהלך אמור היה להקל באופן משמעותי על הליכי הגיור של עשרות אלפי לא יהודים, שלא הצליחו לעמוד בדרישות הנוקשות שהציבו בתי הדין לגיור בשנים האחרונות.

הרפורמה אמורה היתה לעבור כהצעת מחליטים של הממשלה, במקום כהצעת חוק כפי שדרשה התנועה, כחלק מההבנות בין הסיעות הקואליציוניות. אלא שנתניהו דחה בשבועות האחרונים פעם אחרי פעם את ההצבעה על הנוסח. שלשום הוא הורה להסיר מסדר היום את הסעיף שאמור היה לעלות שוב בישיבת הממשלה הצפויה מחר והבהיר ללבני שאין בכוונתו לקדם את המהלך בשל התנגדות החרדים.

נתניהו ולבניצילום: טס שפלן

יוזם החוק המקורי, ח״כ אלעזר שטרן, ניסח אותו בשיתוף פעולה עם המשרד לשירותי דת והוא אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת כבר לפני חודשים אחדים. אלא שמאז כשלו הניסיונות לגבש נוסח מוסכם של החוק. 

החלטתו של נתניהו היא מכה קשה למפלגת התנועה, שהפכה את חוק הגיור לאחד ממאבקיה המרכזיים. במפלגה הבהירו שלשום שאין בכוונתם לפרוש מהממשלה או לאיים במשבר קואליציוני על רקע ההחלטה והעריכו שיצליחו לקדם את החוק מחדש, בקריאה שניה ושלישית, במליאת הכנסת גם ללא תמיכת הליכוד.

שטרן תקף את נתניהו בחריפות. "יש לו בעיית אמינות ויש לו בעיה ביכולת לקבל החלטות בנושאי דת ומדינה כמו גם בנושא הפלסטיני", אמר ל"הארץ", "כשהחרדים בקואליציה הם דופקים את הזהות היהודית של המדינה בגלל שהם בקואליציה. כשהם באופוזיציה, הממשלה מתנהלת כאילו יום אחד הם יהיו בקואליציה. כואב לי מה שהוא עשה כאן. לא מבחינה פוליטית, בעיניי זאת בעיה ערכית קשה". שטרן הוסיף כי "זה ויכוח קשה על זהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל. האם היא בידי רוב העם או החרדים ובא כוחם, ראש הממשלה". לדבריו, "נתניהו רוצה שהחוק הזה ילך להצבעה בכנסת".

במפלגה העריכו שלשום שהמהלך של נתניהו יאפשר דווקא את קידומו של החוק: בהעדר הסכמה בין השותפות הקואליציוניות או החלטה ממשלתית בנושא, יו"ר התנועה, ציפי לבני, תביא את נוסח החוק המקורי של שטרן להצבעה בקריאה שניה ושלישית. בתנועה מעריכים שצפוי לה רוב (התנועה, יש עתיד, ישראל ביתנו, העבודה, מרצ ואולי גם הסיעות הערביות ייתמכו; הליכוד, הבית היהודי והסיעות החרדיות יצביעו נגד). כך, נתניהו יישמר את הברית עם החרדים אבל יאפשר בשתיקה את חקיקתו של החוק בדלת האחורית. בכיר בתנועה אמר כי "מי שלא רצה את הרפורמה בגיור כהחלטת ממשלה, יקבל אותה כחוק בכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ