בכיר בקואליציה: נקבור את התיקון לחוק שיאפשר להכשיר חוקים שנפסלו בבג"ץ

ביום ראשון תדון ועדת השרים בהצעה, שאם תתקבל תאפשר להכשיר מחדש את התיקון לחוק למניעת הסתננות. מספר התומכים בחוק בוועדה עדיין לא ברור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים בקואליציה העריכו אתמול ש"פסקת ההתגברות" – התיקון לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שאמור להכשיר חקיקה מחודשת של החוק למניעת הסתננות שנפסל באחרונה בבג"ץ - לא תקודם על ידי הקואליציה, גם אם תזכה לתמיכת ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. לדברי אחד הבכירים, "גם אם החוק יעבור בהצבעה בוועדת השרים לחקיקה, נדאג להגיש נגדו ערר ולקבור אותו".

מספר התומכים בחוק בוועדה עדיין לא ברור, כמו גם מספרם של השרים שיתייצבו בסופו של דבר להצבעה ביום ראשון. לפחות חמישה מבין 12 חברי הוועדה נחשבים לתומכים בחוק. שני שרי הבית היהודי, אורי אורבך ואורי אריאל, צפויים להצביע בעד הצעת החוק, אותה הגישה חברת מפלגתם איילת שקד. בישראל ביתנו העריכו אתמול ששלושת שרי המפלגה בוועדה יצביעו גם הם בעד היוזמה. מנגד, שרת המשפטים ציפי לבני, העומדת בראש הוועדה, תוביל את ההתנגדות לתיקון ועל פי ההערכות, שרי יש עתיד צפויים לחבור אליה, אף שעדיין לא התקבלה החלטה סיעתית בעניין. חבר הוועדה, השר יעקב פרי (יש עתיד), אמר אתמול כי "אני נגד פגיעה בבית המשפט העליון ומעמדו ואני מתכוון להביע את עמדתי בכל הפורומים המתאימים". 

שר הפנים גדעון סער, החבר גם הוא בוועדה, קרא רק בחודש שעבר לבחון אפשרות לתמוך ביוזמה בעקבות פסילת התיקון לחוק למניעת הסתננות בידי בג"ץ, אך לא ברור כיצד יצביע בסופו של דבר. "הצעתי לראש הממשלה לקיים דיון דחוף, ולעשות מה שממשלת רבין עשתה בקשר לייבוא בשר לא כשר - לקבוע הגבלה על היכולת של בג"ץ להתערב בנושאים שנוגעים להסתננות בלתי חוקית", אמר אז סער בעקבות פסילת החוק. בחודש שעבר הביעו תמיכה במהלך דומה גם יו"ר הקואליציה יריב לוין, יו"ר ועדת החוץ והביטחון זאב אלקין וח"כ משה פייגלין, שלושתם דמויות מפתח בליכוד.

מתקן חולותצילום: אליהו הרשקוביץ

בליכוד העריכו אתמול שראש הממשלה בנימין נתניהו לא יטיל את משקלו כדי לקדם את היוזמה של שקד ולא יפעל, בשלב הזה, כדי לסמן מחדש את הגבולות שבין הרשות המחוקקת והשופטת. “המהלך של שקד נועד להילחם בפסילת חוק ההסתננות. אבל נתניהו קרא לשר הפנים לגבש נוסח חדש לחוק שנפסל, תוך התחשבות בהנחיות בג"ץ, ולא הצהיר שבכוונתו לנהל מאבק מול החלטת השופטים", אמר פעיל במפלגה, "אילו רצה, נתניהו יכול היה להביע תמיכה ביוזמה של ח"כ איילת שקד, או לחלופין להריץ חוק מקביל מטעמו שיאפשר את הכשרתו המחודשת של חוק ההסתננות. אבל נתניהו העדיף, בינתיים, שלא להתעמת עם בג"ץ בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ