ליברמן מקדם את חוק הגיור: ועדת החוקה תדון באישורו בשבוע הבא

לאחר שנתניהו החליט לסכל את קידום הנושא כהחלטת ממשלה בלחץ החרדים, סיכם יו"ר ישראל ביתנו עם לבני ולפיד על קידומו המזורז של החוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת תדון כבר ביום שני הקרוב באישור חוק הגיור לקריאה שנייה ושלישית, חרף חילוקי הדעות בקואליציה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן סיכם עם יו"ר התנועה ציפי לבני ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד על קידומו המזורז של החוק בוועדה, שבראשה עומד חבר מפלגתו ח"כ דוד רותם. היום (חמישי) הודיעה הוועדה באופן רשמי על כינוסה ביום שני הקרוב, יום פתיחת מושב החורף של הכנסת, אולם עדיין לא ברור מתי יעלה החוק גם להצבעה במליאה.

ועדת החוקה אישרה את הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית כבר בחודש מארס האחרון, אלא שאז ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו להמיר את ההצבעה בכנסת לאישור הרפורמה כהחלטת ממשלה. אולם בתחילת השבוע הודיע נתניהו ללבני כי הוא חוזר בו מכוונתו לקדם את החוק בממשלה בלחץ הסיעות החרדיות והבית היהודי, ולבני הודיעה כי תחזור לקדם את הרפורמה יחד עם יש עתיד וישראל ביתנו כהצעת חוק בכנסת. כעת, הוועדה צפויה לקיים דיון חוזר באישור החוק לקריאה שנייה ושלישית, לאחר שש"ס, יהדות התורה והבית היהודי הגישו בקשה לדיון חוזר (רביזיה) על אישור הצעת החוק ועל דחיית ההסתייגויות שהוגשו על הצעת החוק. הדיון בבקשה לרביזיה נדחה בעבר כמה פעמים.

לצד שלוש המפלגות, גם מפלגת העבודה ומרצ צפויות לתמוך בנוסח החוק ועשויות להביא לחקיקתו. השר אורי אריאל מפלג "תקומה" בבית היהודי שב והזהיר השבוע כי אם החוק יעבור בכנסת, מפלגתו עשויה לפרוש מהקואליציה.

לבני וליברמן בכנסת, מארס האחרון. גם מפלגת העבודה ומרצ צפויות לתמוך בנוסח החוקצילום: אמיל סלמן

מוקדם לדעת מה יהיו יחסי הכוחות בועדת החוקה ביום שני, ומי מבין חברי הכנסת יעדיף שלא להתייצב להצבעה על חוק הגיור. ח״כ גמאל זחאלקה (בל״ד) עשוי להפוך לשון מאזניים בהצבעה ובימים האחרונים ניסו נציגי הסיעות החרדיות לשכנע אותו להתנגד לחוק. ח״כ משה גפני (יהדות התורה), קרא לו בבדיחות להתנגד לחוק כדי שמספר היהודים בעולם לא ייגדל.  זחאלקה עדיין מתלבט כיצד להצביע ולא פסל את האפשרות שיתנגד לחוק בסופו של דבר. בבל״ד ניסו לגייס את חברי הכנסת החרדים, בתמורה, כדי להצביע ביום רביעי נגד השעייתה של ח״כ חנין זועבי מהשתתפות בדיוני הוועדות והמליאה, עונש שהוטל עליה בעקבות התבטאויותיה בזכות חוטפי שלושת הנערים ונגד פעילות ישראל ברצועת עזה בקיץ החולף. כך או אחרת, זחאלקה מתכוון להחליט כיצד יצביע רק לפני הישיבה ביום שני.

נתניהו הודיע השבוע לשותפות הקואליציוניות כי לא יאפשר להמשיך לקדם בממשלה את רפורמת הגיור לאור הלחצים שהפעילו המפלגות החרדיות, הרבנים הראשיים ורבנים מרכזיים בציונות הדתית. הרפורמה אמורה להכשיר רבני ערים, להקים בתי דין לגיור ולפתוח את אזורי הרישום לגיור, כך שכל אזרח יוכל לבחור את בית הדין שבו יתבצע תהליך הגיור ללא קשר למקום מגוריו. המהלך אמור היה להקל באופן משמעותי על הליכי הגיור של עשרות אלפי לא יהודים, שלא הצליחו לעמוד בדרישות הנוקשות שהציבו בתי הדין לגיור בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ