חילופים בכנסת: יו"ר חד"ש פורש, גם ח"כ חסון צפוי לעזוב

חסון מתמודד לתפקיד מנהל רשות העתיקות, ויוחלף בידי רונית תירוש אם מינויו יאושר; פרישת ברכה במארס נקבעה כדי להבטיח ייצוג נשים במפלגתו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שני חברי כנסת צפויים לפרוש מתפקידם: יו"ר מפלגת חד"ש מוחמד ברכה וכן ח"כ ישראל חסון מקדימה, שיתמודד לתפקיד מנהל רשות העתיקות.

אם הנהלת המועצה תבחר בחסון, ומינויו יאושר בהמשך בידי שרת התרבות ומליאת הממשלה, חסון צפוי לפרוש מן הכנסת. אם יפרוש, תתמנה במקומו בכנסת ח"כ לשעבר רונית תירוש.

חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, הוא אחד משני חברי סיעת קדימה שהתרסקה בבחירות האחרונות והפכה למפלגה הקטנה בכנסת. שני המועמדים הבאים ברשימה, חברי הכנסת לשעבר יוחנן פלסנר וזאב ביילסקי, הודיעו כי לא יחזרו לכהן בפרלמנט.  פלסנר מונה לאחרונה לתפקיד נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, ואילו ביילסקי נבחר השנה מחדש לכהונת ראש העיר רעננה. תירוש, שממוקמת במקום החמישי, צפויה כעת להיכנס לכהונה נוספת.

שלשום הודיע יו"ר מפלגת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, כי בכוונתו לפרוש מתפקידו ב-8 במארס ולפנות את כסאו בכנסת למועמדת הבאה אחריו ברשימת המפלגה, נבילה אספניולי. ברכה ציין כי פרישתו וכניסתה של אספניולי לכנסת תקרה בעיתוי סמלי, יום האשה הבינלאומי. במפלגה לא ידעו לומר מי יחליף אותו בראשות המפלגה ומתי יתקיים הליך הבחירה.

חסוןצילום: מוטי מילרוד
ברכהצילום: מוטי מילרוד

ברכה נקב בתאריך פרישתו בכנס של מרכז "שוות" לקידום נשים בזירה הציבורית של מכון "ון ליר" - שעסק בפער המגדרי בדפוסי ההצבעה בפוליטיקה הישראלית. עם זאת, דבר פרישתו נודע כבר בנובמבר 2012, ערב בחירת רשימת חד"ש לבחירות בכנסת. ברכה הצהיר אז כי יפרוש לאחר שנתיים כדי לפנות מקום לפנים חדשות ולהבטיח ייצוג נשים בסיעת חד"ש.

ברכה, בן 59, נבחר לכנסת לראשונה לפני 15 שנה ברשימה היהודית־ערבית (חד"ש), והוא משמש כיום יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול. במארס האחרון הורשע בתקיפת אדם בעיצומה של הפגנה שנערכה בכיכר רבין בתל אביב.

אספניולי, ב-2011צילום: עבדאללה שמא

מחליפתו - אספניולי, פסיכולוגית בת 59, הינה פעילה וותיקה במפלגה. היא ילידת נצרת ומתגוררת בעיר גם כיום, ועמדה בעבר בראש מרכז "מוסווא" לשוויון זכויות האוכלוסייה הערבית בישראל, שהיא נמנית גם בין מייסדיו. היא נבחרה למקום החמישי ברשימת חד"ש לכנסת, מבלי שאיש יתמודד מולה כדי להבטיח הצבת אשה בצמרת המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ