השרים אישרו את חוק עוקף בג"ץ של ח"כ שקד

ועדת השרים לחקיקה אישרה את "פסקת ההתגברות" ברוב של 8 מול 3, שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל. לבני: מאבק בין החוק לדת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את "פסקת ההתגברות" - הצעת חוק של ח"כ אילת שקד (הבית היהודי), המבקשת לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ על רקע סתירה בינו לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

ההצעה עברה ברוב של שמונה מול שלושה: שרי הבית היהודי, ישראל ביתנו, והליכוד תמכו בהצעה, בעוד שרת המשפטים, ציפי לבני, ושרי יש עתיד התנגדו לה. בין חברי הוועדה שתמכו בהצעה נמנים סופה לנדבר, יאיר שמיר ויצחק אהרונוביץ' מישראל ביתנו, אורי אריאל מהבית היהודי, וגלעד ארדן ויובל שטייניץ מהליכוד.

לפי הצעת שקד, חוק שנפסל יאושרר מחדש רק ברוב מוצק של 61 ח"כים לפחות, ויהיה תקף למשך ארבע שנים בלבד. אם יעבור, החוק יאפשר לשקד להכשיר מחדש את סעיפי חוק ההסתננות שבג"ץ פסל בחודש שעבר.

ח"כ שקד בכנסת, השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק מעוררת עימות חריף בקואליציה. השרה לבני, העומדת בראש הוועדה, כמו גם שלושת שרי יש עתיד בוועדה, הבהירו מלכתחילה שבכוונתם להתנגד לחוק ואף להגיש ערר במידה שיעבור. מנגד, חמשת שרי הבית היהודי וישראל ביתנו בוועדה היו צפויים לתמוך בחוק.

לבני אמרה היום אחרי הדיון כי "גם לי לעיתים יש ביקורת על בית המשפט העליון, אבל כאן יש סיפור גדול בהרבה: מדובר במאבק על מקור הסמכות שלנו - מאבק בין בית המשפט והחוק מול הדת והרב". היא הוסיפה כי "לבעיית המסתננים ניתן מענה, אבל לא אתם שינצלו את זה כדי לפגוע ולחרב את בית המשפט העליון - זו לא הדרך הנכונה, זה לא העיתוי הנכון וזה נעשה על מצע בעייתי מאוד של טרנדים מטרידים - פגיעה גוברת בזכויות מיעוט, לאומנות, גזענות  ואי שמירה על זכויות בסיסיות וערכים חוקתיים. ההצעה הזאת מאפשרת לכנסת ברוב קואליציוני מקרי לרמוס כל זכות שהיא חלק מהיותנו מדינה יהודית ודמוקרטית".

השרה יעל גרמן תקפה אף היא בחריפות את ההצעה ואמרה כי "בלי שום קשר לדעתי על הבג"ץ האחרון, אסור שנחוקק חוק ספציפי בעקבותיו ונפתח פה פתח לפגיעה במיעוטים שלא נוכל לסגור אותו. זה מה ששומר עלינו כמדינה דמוקרטית". השר יעקב פרי אמר בין השאר: "תסלח לי ח"כ איילת שקד מציעת ההצעה, אבל זו תזכורת למשטרים חשוכים".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "החוק הזה איננו רק התקפה על בית המשפט, אלא הוא התקפה ישירה על זכויות היסוד של כל אחד ואחת מאתנו האזרחים. הקביעה שרוב דורסני יכול לבטל ולרמוס את כבוד האדם וחירותו משמעותה שלא תהיינה עוד זכויות יסוד מוגנות במדינת ישראל".

מנגד, השר נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי שתמך בחוק, מסר לאחר הדיון כי "יש פסיקה עוקפת כנסת – אין חוק עוקף בג"ץ". לדבריו, הכנסת והממשלה הם הריבון בישראל, והצעת החוק של ח"כ שקד מחזירה את עקרון הפרדת הרשויות משיעורי האזרחות אל המציאות. מתן מעבר לתוך ישראל במסלול הירוק למסתנני אפריקה, כשהכנסת כבולה ביכולתה למנוע זאת, היא גם מסוכנת לביטחון וגם לדמוקרטיה – והצעת החוק תציל את שניהם". 

השר אורי אורבך, שתמך גם הוא, אמר: "(אני) נאמן להשקפתי שעדיף חוק גרוע של המחוקק על פני חוק טוב של שופט, ואך ורק משום שהוא נבחר הציבור והוא הריבון". חברת הכנסת שקד עצמה אמרה כי "אין חוק עוקף בג"ץ, יש בג"ץ עוקף חוקי כנסת".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, העביר ביום חמישי האחרון חוות דעת משפטית הקוראת לשרי הממשלה להתנגד לחוק. "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי יש להתנגד נחרצות להצעת החוק. זאת בעיקר מן הטעם שההסדר המוצע מתיר לכנסת לפגוע בזכויות הפרט ללא מגבלה מהותית ואף הליכית, זולת הדרישה החלשה לתמיכה של 61 חברי הכנסת", נכתב בחוות הדעת שכתב איל זנדברג, מנהל תחום משפט ציבורי במחלקת החקיקה שבמשרד המשפטים.

עו"ד דבי גילד חיו מהאגודה לזכויות האזרח תקפה גם היא את היוזמה. לדבריה, "במציאות הפוליטית הישראלית, בג"ץ הוא כמעט הגוף היחיד שיכול להגן על המיעוט מפני עריצות הרוב, למנוע אפליה ולהגן על זכויות יסוד - וזו בדיוק הסיבה לניסיונות הפגיעה בו. בג"ץ הוא זה שהורה לשלב נשים במקצועות לחימה וטיס בצה"ל, הכיר בזכויותיהן של משפחות להט"ביות, הגן על מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה, ושמר על זכותם של חיילים להליך הוגן בבתי המשפט הצבאיים. מותר למתוח ביקורת על בג"ץ, אלא שהיוזמות הנוכחיות מבקשות לפגוע בשיטת האיזונים והבלמים, שהיא במהות הדמוקרטיה".

מארגון המשמר החברתי נמסר כי "הטענה של ח"כ איילת שקד, כאילו הצעת החוק שלה נועדה לחזק את הדמוקרטיה, מרמזת שחברת הכנסת טרם הפנימה שהכנסת היא מבצרה של הדמוקרטיה הישראלית, ולא הממשלה. הדמוקרטיה הישראלית מבוססת על איזונים ובלמים בין הרשויות, שבהיעדר חוקה מעוגנים בתוך חוקי היסוד. הטלת סייגים והסדרת מעקפים לחוקי היסוד, תוך העברת סמכויות בלתי מידתית לרשות המבצעת, אינם מחזקים את הדמוקרטיה אלא מעקרים אותה ממהותה ומשאירים מעטפת דקיקה שמסתירה בקושי את הכיוון המטריד שאליו המדינה צועדת".

שקד אמרה טרם ההצבעה על הצעת החוק כי "שוב אנו עדים להיפוך היוצרות. הצעת החוק לא נועדה להגביל את סמכות בג"ץ, אלא למנוע מבית המשפט להמשיך להגביל את סמכות הכנסת - בית הנבחרים - המבטא את רצון העם ופועל להגנת כל קבוצות המיעוטים, ולא רק מיעוטם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ