ח"כ כבל הניח על שולחן הכנסת את חוק "ישראל היום" האוסר על חלוקתו בחינם

לדברי גורמים בליכוד, קידום החוק עשוי להביא לפירוק הקואליציה בשל המשקל שמטיל נגדו נתניהו. כבל מתלבט אם להביאו להצבעה כבר מחרתיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים58
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ איתן כבל (העבודה) הניח היום (שני) על שולחן הכנסת את הצעת חוק "ישראל היום" - עליה חתמו גם חברים בסיעות הקואליציה - לפיה ייאסר על העיתון המזוהה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחלק גיליונותיו בחינם. גורמים בליכוד העריכו כי החוק עשוי להיות אחד המוקדים לפירוק הקואליציה, זאת בשל המשקל שמטיל נתניהו נגד קידומו. כבל עצמו הבהיר כי הוא עוד מתלבט אם להביא את החוק להצבעה ביום רביעי הקרוב.

ח"כים משבע סיעות - ישראל ביתנו, הבית היהודי, התנועה, העבודה, מרצ וש"ס - חתמו במארס על הצעת החוק שיזם כבל, אז הושג בפעם הראשונה, לכאורה, רוב בכנסת להפסקת פעילותו של ישראל היום במתכונתה הנוכחית. בעבר נדחתה הצעת חוק דומה שביקשה להגביל את חלוקת החינמון שבבעלות המיליארדר שלדון אדלסון. מלבד כבל, על הצעת החוק חתומים הח"כים רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), איילת שקד (הבית היהודי), אלעזר שטרן (התנועה), אילן גילאון (מרצ) ויואל רזבוזוב (יש עתיד).

בהצעה נכתב כי "מטרת חוק זה היא לקדם ולחזק את העיתונות הכתובה בישראל, ולהבטיח תנאים שוויוניים לתחרות אמיתית והוגנת בין העיתונים". הצעת החוק מתייחסת לעיתון יומי היוצא לאור ששה ימים בשבוע וכולל לפחות 30 עמודים בימי חול ומאה עמודים בסופי שבוע. החוק מתייחס גם לעיתון יומי בעל תפוצה רחבה, שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר בישראל.

ח"כ כבל, ביוליצילום: אורן נחשון

לפי ההצעה, אדם לא יוציא לאור ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על ששה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "אנו נמצאים במצב שבו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף, ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך, הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".

כבל התייחס במארס להצעת החוק שיזם, ואמר אז כי הוא "חלילה לא מנסה לסגור עיתון. כל מה שאני אומר זה שיצטרכו למכור אותו, אפילו לא במחיר המלא של כולם". לדבריו, העובדה שישראל היום מופץ בחינם בסדר גודל שכזה משנה את פני העיתונות בישראל. "זה לא סתם חינמון בסופרמרקט. אני עושה את זה בלי קשר לצד הפוליטי, שמפריע לי, אבל פחות מעניין אותי", טען.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ