בל"ד: מחרימים את מושב פתיחת כנס החורף בשל התנכלות לח"כים הערבים

לדברי יו"ר הסיעה, ג'מאל זחאלקה, הם החליטו להחרים את המליאה לאור התגברות מסע ההסתה נגדם. ח"כ זועבי: "לא נהיה ערבים טובים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי סיעת בל"ד הודיעו היום (שני) כי החליטו להחרים את מושב הפתיחה החגיגי של כנס החורף בכנסת בשל התנכלות מתמשכת, לטענתם, של הממסד לח"כים הערבים. בסיעה הודיעו על כוונתם להחרים את דיוני מליאת הכנסת כבר בתחילת החודש, בעקבות החלטת ועדת האתיקה להשעות את ח"כ חנין זועבי מהשתתפות בדיוני המליאה והוועדות לחצי שנה בעקבות התבטאויות שנשאה.

יו"ר הסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר היום במסיבת עיתונאים שכינסה המפלגה כי "לאחרונה גברו המקרים של רדיפה פוליטית שהתלוו בשינויים בכללי המשחק: ח"כים הוכו בהפגנות, העלו את אחוז החסימה כדי לחסום את הייצוג של הציבור הערבי בכנסת וזועבי הורחקה לששה חודשים בגלל התבטאות פוליטית. מסע ההסתה נגד נציגי הציבור הערבי מתגבר ונעשה יותר ארסי, גזעני ופוגעני. לא עוצרים באדום בכל הקשור למתקפה נגדנו".

זועבי התייחסה להשעייתה במסיבת העיתונאים, ואמרה כי אלו שמרחיקים אותה מהכנסת "רוצים ערבים טובים מטעם. אנחנו לא נהיה ערבים טובים. אנחנו נהיה ערבים טובים לערכים שלנו ולעם שלנו. במדינות מתוקנות חברי פרלמנט שעומדים על החזון שלהם נגד פשעי מלחמה או גזענות ובעד דמוקרטיה, שוויון וצדק נחשבים דוגמה ומופת". לדבריה, "השמאל, שגם הוא נרמס בדרך, שותק. על דיעותינו הפוליטיות אפשר להתווכח, אך זה מטורף להפוך כל ויכוח או אי־הסכמה לעבירה על החוק או כללי האתיקה".

מימין: חברי הכנסת זחאלקה, זועבי וגטאס במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ באסל גטאס הוסיף כי הוא וחבריו לסיעה מגלים כי הפכו ל"פרסונה נון גרטה" בכנסת, וכי קשה להם לנהל ממנה את מאבקיהם. לדבריו, בהפגנות שנערכו בקיץ החולף המשטרה פעלה במופגן לפגיעה בח"כים הערבים.

"לזחאלקה שברו צלע, ח"כ ברכה (יו"ר חד"ש, י"ל) הופל לקרקע ונחבט קשות על ידי השוטרים וזועבי נאזקה לעיני המצלמות. גם בתוככי הכנסת, פאר הדמוקרטיה הפרלמנטרית, אנחנו מותקפים בידי ראשי ועדות ושרים החברים בימין הפשיסטי. כאן 'ההיידרים והלה פנים' נמצאים בשלטון. זורקים אותנו חדשות לבקרים מדוכן הנואמים ומוציאים אותנו מהוועדות תוך קריאות 'בוגדים', 'סוסים טרויאניים' ו'גיס חמישי'".

לדברי ח"כ דב חנין (חד"ש), בקיץ האחרון אירעו התקפות קשות שפגעו במרחב הדמוקרטי בישראל. "היו התקפות ואיומים קשים על אישי ציבור, על מנהיגים פוליטיים וקודם כל על ח"כים ערבים. איפה הכנסת עומדת בכל המצב הזה? מה הכנסת עושה? הכנסת לא רק שאיננה הבלם מול התופעות של הגזענות, אלא מקורם של הרבה מהגלים האלה בבית הזה. זועבי נבחרה כדי לבטא את השקפותיה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ