ריבלין בפתיחת מושב הכנסת: "הערכים שלנו נשחקים, השתיקה שלנו מסוכנת"

נשיא המדינה מתח ביקורת על שתיקת הח"כים נוכח גל הגזענות בעת "צוק איתן" ומנה כמה מהנאצות שספג, בהן "יהודון שקרן" ו"סוכן של ערבים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא בפתח מושב החורף של הכנסת היום (שני) נאום תוכחה על שתיקת הכנסת וראש הממשלה, נוכח גל האלימות והגזענות בישראל בקיץ החולף, בעיקר בעקבות מבצע "צוק איתן". "אנחנו נפגשים אחרי קיץ כואב קשה ומדמם", פתח ריבלין את נאומו, "בקיץ הזה ידענו להתאחד מול איום חיצוני, אבל בקיץ הזה הקדשנו גם לא מעט זמן, לצערי, כדי לסמן אויבים מבית".

בצעד חריג, חשף ריבלין באזני הח"כים את מגוון הקללות והנאצות שספג בחודשים האחרונים ובהן "חתיכת יהודון שקרן", "סוכן ערבים", "בוגד, נשיא של חיזבאללה" ו"לך תהיה נשיא בעזה, חנפן מסריח". הוא הוסיף כי "את דברי הרפש שהוטחו בי בעקבות דברים שאמרתי באירועים בהם השתתפתי, כל העם וכל נבחריו רואים ושומעים את הקולות", והדגיש כי כולם חשופים לנאצות אלה. "כולנו שווים בפני האלימות והאלימות הזו לצערי לא עוצרות ברשתות החברתיות, כפי שהיא לא מכוונת רק לאנשי ציבור. היא נמצאת בתוכנו, היא נמצאת ברחובות. היא נמצאת בהפגנות. היא נמצאת בבתי הספר".

לדבריו, "במציאות כזאת שבה גם המובן מאליו הופך כר להשתלחות נטולת רסן, הרי שגם אתם, אנחנו, היושבים כאן – מוכרחים לשאול את עצמנו מה חלקנו בכך. אסור לנו לשתוק. השתיקה שלנו מסוכנת. הבית הזה ידע ויודע ויכוחים קשים לפעמים אפילו צעקות. זוהי דרכם של דיונים רגישים בארץ חמת מזג כשלנו. כן, זוהי דרכה של הפוליטיקה אבל אני חושב שלאחרונה דווקא השתיקה נוכח השחיקה בערכים המשותפים לכולנו מהדהדת יותר מכל".

ריבלין בפתיחת מושב הכנסת, היוםצילום: דוברות הכנסת

ריבלין הוסיף כי ״כיצד ייתכן שביטוי של ערכי היסוד שלנו כאן, כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, נתפס בעיני אחדים כגבורה ובעיני אחרים כבגידה? האם יש כאן, בבית הזה, מישהו שחושב ששריפת מסגד היא לא פשע? האם יש כאן, מישהי שחושבת, שסקילת הרכבת הקלה בירושלים באבנים, שיידוי אבנים על רכבים יהודים אינם פשע?״. ריבלין חתם את נאומו, ואמר כי הוא ״מסתובב זמן מה בתחושה שנשארנו בלי מילים. הפכנו אילמים. אם מילים כמו שלטון החוק, דמוקרטיה, תרבות של מחלוקת, ציונות והתיישבות הפכו לעילה לכתב אישום בבוגדנות או בפאשיזם - גם חוקה, רבותיי, כבר לא תעזור לנו״.

מוקדם יותר היום, הודיעו חברי סיעת בל"ד כי החליטו להחרים את מושב הפתיחה של כנס החורף כנסת בשל התנכלות מתמשכת, לטענתם, של הממסד לח"כים הערבים. בסיעה הודיעו על כוונתם להחרים את דיוני מליאת הכנסת כבר בתחילת החודש, בעקבות החלטת ועדת האתיקה להשעות את ח"כ חנין זועבי מהשתתפות בדיוני המליאה והוועדות לחצי שנה בעקבות התבטאויות שנשאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ