יש עתיד התנגדו במפתיע, ורגב נאלצה לעכב את החוק נגד מעסיקי מסתננים

יו"ר ועדת הפנים ביקשה להכשיר את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת. על אף שהשיגה רוב קולות היא עצרה את קידומו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, נאלצה להודיע היום (שלישי) כי לא תקדם את החוק המטיל חמש שנות מאסר על מעסיקי מסתננים שלא כחוק. זאת, לאחר שחברי יש עתיד הודיעו כי לא יתמכו בחוק.

את החוק יזמה רגב יחד עם חברה לסיעת הליכוד סגן השר אופיר אקוניס עוד בימי הכנסת הקודמת, והיום היא ביקשה להכשיר אותו להצבעה מחודשת במליאה לאחר שלא הצליחה להשלים את הליכי חקיקתו בקדנציה שעברה. נציג מפלגת התנועה בוועדה, ח"כ דוד צור, דווקא הצביע בעד.

רגב הביאה היום את החוק לוועדת הפנים, כדי להכשיר את העלאתו להצבעה במליאת הכנסת. אלא שבמהלך הדיון התברר לרגב שחברי יש עתיד מתכוונים להצביע נגד החוק ולהפיל אותו. רגב הפסיקה את דיוני הוועדה ופתחה בדין ודברים עם חברי יש עתיד. אלה סירבו לקדם את החוק, והבהירו כי הם מגבשים תוכנית חלופית להתמודדות עם תופעת ההסתננות בישראל. מנגד, רגב הבהירה בשיחה עם "הארץ": "אם לא אצליח להגיע להבנות עם יש עתיד, אמשיך לקדם את החוק כרגיל החוק זכה לתמיכת הממשלה גם בקדנציה הזאת". 

השר אהרונוביץ' ורגב בווועדת הפנים, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ שמעון סולומון מיש עתיד תקף את חברת הכנסת ואמר כי "רגב פוגעת בהצעת החוק, בתושבי דרום תל אביב, וגם באוכלוסיית מבקשי המקלט המוחלשות גם כך. זהו פופוליזם זול, וניסיון לצבור הון פוליטי תוך זריית חול בעיני התושבים". לדבריו, "איסור ההעסקה נוגד את החלטת בג"ץ, המאפשרת למסתננים לעבוד למחייתם, ויגרום למסתננים להישאר בדרום תל אביב ולעבוד באופן לא חוקי. על המדינה להפחית את מכסת העובדים הזרים, ולתת למסתננים אפשרות לעבוד בענפים ספציפיים באיזורים אותם תקבע המדינה".

בסופו של דבר הצליחה רגב לגבש רוב בוועדה, שכלל את ח"כ צור מהתנועה, ואת יו"ר הקואליציה זאב אלקין, שהתייצב כממלא מקומו של משה פייגלין, אחד מחברי הליכוד שלא הגיע לדיון. "הבטחתי שלא אקדם את הצעת החוק למליאה עד שלא נשב ונגיע להסכמות עם הקואליציה. החוק הזה אמור להיות סמוך לחוק המסתננים החדש שנביא בקרוב מאוד", אמרה רגב.

שבעה חברי כנסת תמכו בהצעה וארבעה התנגדו לה. אחד מחברי הכנסת מתח ביקורת חריפה על התנועה. "לבני אמרה שהיא נשארת בקואליציה כדי להגן על הדמוקרטיה. היום ח"כ מהסיעה שלה תמך בחוק הזה", אמר. ח"כ דב חנין מחד"ש, שהתנגד לחוק, אמר: "החוק הזה מסוכן כי הוא דמוגוגי. גם המפכ"ל והשר לביטחון הפנים, כמו גם היועץ המשפטי לממשלה, מתנגדים לחקיקה הזאת. גם הם מבינים היטב את המשמעות שתהיה לכך שעשרות אלפי מסתננים יסתובבו ברחובות כי הם לא יכולים לעבוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ