ביקורת על מינויו של ח"כ חסון למנכ"ל רשות העתיקות

מועצת הרשות אישרה את המינוי לבקשת השרה לבנת, אף שאנשי מקצוע ביקשו למנות לתפקיד ארכיאולוג. חסון נחשב מקורב לעמותת הימין אלע"ד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח"כ ישראל חסון (קדימה ובעבר ישראל ביתנו) נבחר למנכ"ל רשות העתיקות, לאחר שמועצת הרשות אישרה אתמול (שני) את מינויו לבקשתה של שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. המינוי, שטעון אישור של נציבות המדינה והממשלה, עורר תרעומת הן בשל חוסר ניסיונו של חסון בתחום והן בשל קשריו עם עמותת הימין אלע"ד.

חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ, צפוי להיות מנהלה השלישי של הרשות בהיותה גוף עצמאי, תפקיד רב עוצמה בכל הנוגע לחפירות, שימור וארכיאולוגיה בישראל. קדמו לו בתפקיד אמיר דרורי ושוקה דורפמן, שמת בסוף יולי. עם אישור המינוי צפוי חסון לפרוש מהכנסת, ואת מקומו תמלא חברת הכנסת ומנכ"לית משרד החינוך לשעבר, רונית תירוש.

לצד חסון התמודדו על התפקיד כמה ארכיאולוגים בכירים, אך מועמדותם נפסלה. לפני כשלושה חודשים פנו לשרה לבנת כ-40 מרצים לארכיאולוגיה, שביקשו למנות לתפקיד אדם העוסק בתחום, "כמו בכל מדינות העולם המתוקנות". ארגון "עמק שווה" עתר לבג"ץ בדרישה לעצור את הליך בחירת המנכ"ל, ובית המשפט הורה למדינה לנמק עד לשבוע הבא את תנאי הסף שקבעה לתפקיד. בארגון טוענים כי למרות זאת בחרה לבנת לזרז את הליך המינוי. בדיון אתמול אמר השופט חנן מלצר שהבחירה בחסון אינה מחייבת את בית המשפט.

ישראל חסוןצילום: מוטי מילרוד

חסון נחשב מקורב לעמותת אלע"ד, שבנוסף לפעילותה ביישוב יהודים בסילוואן עוסקת במימון חפירות ארכיאולוגיות בגן הלאומי "עיר דוד" ובסביבותיו. לפני כשנתיים וחצי, כאשר עמדה העמותה בפני עתירה שהגישה עמותת "עיר עמים" בנושא הפרטתו בפועל של הגן הלאומי, הגיש ח"כ חסון הצעת חוק עוקפת בג"ץ המאפשרת למדינה להפריט גנים לאומיים ולהעבירם לניהולן של עמותות פרטיות. חסון הודה אז כי הגיש את הצעת החוק כדי לסייע לאלע"ד. החוק נגנז לאחר שבג"ץ דחה את העתירה והתיר לאלע"ד לנהל את הגן הלאומי.

ישראל חסון אמר הבוקר ל"הארץ": "שאלת מינויו של מנהל היא שאלה אוניברסלית שנידונה ארוכות על ידי חתני פרס נובל. האם מנהל צריך להיות מומחה או שהוא צריך לנהל מומחים? לא לי לשפוט בשאלה הזו". בנוגע לקרבתו לאלע"ד אמר חסון: "אני לא מקורב לאף אחד ולא מרוחק מאף אחד, טיפלתי בכנסת בעניינים שונים על פי שיקול דעתי הממלכתי. אני לא חבר באף עמותה ופעלתי כי חשבתי שהערך שנקרא 'עיר דוד' הוא ערך חשוב".

ממשרד התרבות נמסר כי "בניגוד לנטען, בג"ץ דחה את בקשת 'עמק שווה' להוצאת צו ביניים נגד הליך המינוי למנהל רשות העתיקות, ולפיכך לא היתה כל מניעה מלהמשיך בהליכי האיתור והמינוי של מנהל לרשות. אם לא די בכך בג"ץ גם דחה את בקשת הארגון להוציא צו ארעי שיקפיא את הליכי המינוי. לאור זאת כל טענה או רמיזה בדבר 'זירוז' של המינוי היא מופרכת ומשוללת כל יסוד. יודגש כי לשרה לימור לבנת לא היתה כל מעורבות בקביעת מועדי הדיונים בוועדת האיתור ובמועצת רשות העתיקות".

עוד נמסר כי "בניגוד לנטען תפקיד מנהל רשות העתיקות אינו דורש בהכרח התמחות בתחום הארכיאולוגיה. הראיה הטובה ביותר לכך היא העובדה שגם מנהל הרשות הקודם, מר שוקה דורפמן ז"ל, שכיהן בתפקיד במשך 14 שנים ואיש אינו חולק על הצלחתו הרבה בניהול הרשות, עשה זאת מבלי להיות ארכיאולוג. השרה וידאה שייקבע נוהל שוויוני ושקוף לבחירת המועמדים, וכך אכן נעשה. בהתאם לנוהל הוקמה ועדת איתור ונקבעו תנאי סף ודרישות נוספות לבחירת המועמדים. כל אחד מהמועמדים מחויב לעמוד בתנאי כשירות וסף לפי חוק החברות הממשלתיות. ועדת האיתור סיימה לאחרונה את עבודתה והמליצה על מועמד לשרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ