יש עתיד שוקלת לתמוך בהארכת שירות ההסדר למרות התנגדות הבית היהודי

דיון השרים בחוק להארכת שירות ההסדר לשנתיים נדחה לאחר שהתברר שאין לו רוב. יוזם החוק בר לב: "התבטלות לפיד בפני בנט - פוליטיקה ישנה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

לשכת השר יאיר לפיד ביקשה אתמול (ראשון) לדחות בשבועיים את הדיון על החוק הקורא להארכת שירות תלמידי ישיבות ההסדר בצה"ל מ–17 חודשים לשנתיים. גורמים במפלגה אמרו אתמול שהמהלך נועד לאפשר למפלגה לבחון אפשרות שחבריה יתמכו בו חרף התנגדותה הגורפת של הבית היהודי. יוזם החוק, ח"כ עמר בר לב (העבודה), נעתר לבקשה אחרי שהתברר כי אתמול לא נמצא רוב בין חברי ועדת השרים שיתמכו בחוק ויאפשרו את קידומו במליאה.

רפורמת הגיוס שהעבירו הבית היהודי ויש עתיד ייצרה מסלול מקוצר ושנוי במחלוקת, שבו תלמידי הציונות הדתית משרתים בפועל שבעה חודשים פחות מהחרדים, שגיוסם עומד כיום על שנתיים ו-15 חודשים פחות מחייל במסלול הרגיל. הסיעות החרדיות, כמו גם נציגי התנועה ומפלגת העבודה החרימו את ההצבעה בוועדת שקד שאישרה את המהלך, בשל האפליה בין המגזרים.

אתמול היתה אמורה לעלות לדיון הצעה שיזם חבר הוועדה עמר בר לב, הקוראת להאריך את תקופת השירות הפעיל של תלמידי ישיבות ההסדר בשבעה חודשים ולהעמידו על שנתיים. "השירות המקוצר של בני ישיבות ההסדר והתמיכה הכספית המשמעותית שהם מקבלים שנתיים לאחר תום השירות המקוצר הם אפליה זועקת לשמיים״, אמר בר לב אתמול, "ההתבטלות של לפיד בפני בנט בעת חקיקת החוק ביטאה פוליטיקה צינית וישנה, תוך ויתור על שוויון אמתי בנטל - נושא הדגל של 'יש עתיד'. אני מקווה שבוועדת השרים לחקיקה יחליטו לפיד ונציגיו, כמו גם יו"ר הוועדה לבני, לתקן את העיוות ההיסטורי הזה, להגדיל את עקרון השוויון ולא פחות חשוב — להיענות לצורכי הצבא כפי שהוצגו בדיוני ועדת שקד על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל".

ישיבת סיעת יש עתיד, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

תקופת השירות הפעיל של תלמידי הישיבות הציוניות היא רק חלק מההסדר, שבמסגרתה הם מתחיילים לארבע שנים, כשאת השנה הראשונה הם מקדישים ללימודים תורניים במעמד של שירות ללא תשלום ולאחריהם שירות צבאי פעיל של 17 חודשים. לבסוף הם משלימים את פרק הזמן הנותר, כ–20 חודשים נוספים, בתקופת לימודים תורניים.

״למעשה, בני ישיבות ההסדר נהנים ממסלול ייחודי המאפשר להם מחד שירות צבאי פעיל מקוצר ומאידך מציב אותם במעמד של משרתים גם כאשר הם נמצאים בפרק הלימודים התורניים ומחיל עליהם את ההטבות היוצאות בכך", נכתב בהצעת החוק, "כנגזרת ישירה מכך, הם זכאים להטבות משרתי צה"ל, לרבות תשלומי משפחה בגובה של אלפי שקלים בחודש, גם בתקופת הלימוד התורני. כך לדוגמה אשת חייל אם לילד תקבל לאחר סיום הפרק הצבאי סכום של 4,359 שקלים בכל חודש״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ