דיסקין: לא אתמודד בבחירות כי גוש המרכז-שמאל "חלול אידיאולוגית"

ראש השב"כ לשעבר, שנחשב כמועמד פוטנציאלי להנהיג את הגוש, ציין כי לא יצטרף לאף מפלגה ולא יתמודד בבחירות, אם ייערכו בשנה הקרובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, הודיע אתמול (שני) כי לא יצטרף לאף מפלגה ולא יתמודד בבחירות, אם ייערכו בשנה הקרובה. דיסקין נחשב בשנים האחרונות לאחד השחקנים המרכזיים שעשויים להנהיג את גוש המרכז-שמאל בבחירות הבאות, בין היתר בעקבות שורת פרסומים ארוכה שלו בפייסבוק, בה ביקר את מדיניות ממשלת נתניהו.

הבוקר דיסקין פרסם פוסט נוסף, בו פירט את נימוקיו להחלטה. בהודעה שהעלה, דיסקין דחק במפלגות המרכז והשמאל לשלב זרועות בניסיון לייצר חלופה שלטונית בעלת משמעות. "הבעיה של המרכז-שמאל הציוני במדינת ישראל היא שהוא חלול ברובו אידיאולוגית, שאין לו מנוע צמיחה חינוכי שיכול לעורר את הציבור ובעיקר את הצעירים הרבים 'חסרי המנוח' המחפשים את הדרך לשנות, ואין לו מנהיגות אמיתית, המוכנה לשים את האגו שלה בצד", כתב דיסקין ומנה חמישה יסודות עליהם צריך הגוש להתבסס: נחישות ביטחונית, חתירה לשלום, העדפת טובת הרבים, צדק חברתי ולגיטימיות בינלאומית לקיומה.

"אני משוכנע כי עדיף לבנות תשתית נכונה אידיאולוגית, מנהיגות של ממש, תוכנית פעולה אופרטיבית לאחד כוחות ובעיקר - ולהחזיר את האמון ביכולת לחולל שינוי", כתב דיסקין. "הגיעה העת להפסיק להתנצל ולגמגם כשאנו רוצים להחזיר את המדינה לדרך הנכונה".

הוא הוסיף כי "צריך לרתום את האנרגיה הרבה ואת חוסר השקט של רבים וטובים שמאסו בהתנהלות השלטון ובחוסר הדוגמה האישית, בזלזול במצוקות הציבור, בהבטחות שלא יתממשו - ולכוונה להשגת המטרה. איני מאמין בקיצורי דרך בשום תחום בחיים. למדתי כי רק פעולה יסודית, תשתיתית, משולבת באמונה בצדקת הדרך והתמדה מחוללים שינוי של ממש - וכך אעשה".

בכנסת העריכו היום שדיסקין יצטרף, בסופו של דבר, לעשייה הפוליטית. "צריך לקרוא היטב את מה שדיסקין כותב. הוא לא אמר שאין בכוונתו להתמודד בבחירות, אלא רק שלא יעשה זאת אם הבחירות ייערכו במהלך השנה הקרובה. דבריו בפוסט משקפים דווקא את השאיפה שלו לשנות את המציאות ולגבש את מחנה המרכז-שמאל מאחוריו", אמר אחד מחברי הכנסת. ואולם לדבריו, "הצהרה כזאת, שלפיה אין לו כוונה להתמודד בשנה הקרובה עשויה להיות ירייה ברגל. אם נתניהו יבין שדיסקין מאיים על הנהגתו, הוא יחתור לקיים את הבחירות במהלך השנה הקרובה בידיעה שדיסקין לא יתמודד ובכך יסיר את האיום על המשך כהונתו".

אתמול התייחס דיסקין במפגש עם תושבים מעוטף עזה בקיבוץ בארי למבצע צוק "איתן", ואמר כי ישראל צריכה לדאוג שמצבה הכלכלי של רצועת עזה ישתפר כדי לא לחזור לסבב נוסף של לחימה. "צריך לדאוג שברצועת עזה יהיה הרבה יותר טוב מבחינה כלכלית. לא צריך לעשות את זה בעיוורון, אני לא אומר שצריך לאפשר להם לקבל כל דבר כי הם לא צדיקים בכלל, רחוקים מזה", אמר. "צריך לראות שהם לא משתמשים בדברים לצורך הכנת אמצעי לחימה. אבל אני חושב שאם ישראל תדאג והקהילה הבינלאומית תדאג להזרים לשם כסף כדי שיתחילו פרויקטים כלכליים, הכלכלה בעזה תתחיל לזרום. יש סיכוי שהאוכלוסייה וגם החמאס יעדיפו את המצב הזה על פני לחימה והרס עזה או חלקים ממנה כל פעם מחדש".

בהתייחס להבדלים בין מבצע צוק איתן לעופרת יצוקה, אמר ראש השב"כ לשעבר כי "בעופרת יצוקה אנחנו יזמנו, תכננו ויצאנו בעיתוי שאנחנו חשבנו. בצוק איתן נגררנו. לדעתי צה"ל לא באמת היה מוכן והרבה דברים אולתרו בתנועה, והפכו אולי לאילוץ כי הצד השני אילץ אותנו". יחד עם זאת דיסקין ציין שהלחימה של צה"ל במנהרות הייתה מרשימה. "כשיש איום צריך לטפל בו בצורה הכי תקיפה ונחושה שאפשר", אמר. "וזה לא סותר שבמקביל צריך לחפש דרכים לעשות שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ