יהונתן ליס
יהונתן ליס

יומיים לאחר פרישתו של גדעון סער מהממשלה, הודיע הערב (שלישי) שר התקשורת גלעד ארדן כי הוא מקבל את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו להתמנות לשר הפנים במקומו של סער. ארדן ציין בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו כי ימשיך לעסוק ביישום הרפורמה בשידור הציבורי. 

השר אמר כי בימים הקרובים ייפגש עם קודמו בתפקיד על מנת לקיים חפיפה והוסיף: "לא קל לי להיפרד ממשרד התקשורת והסיכומים ייעשו במועד אחר. אני שמח על שהצלחתי להשלים את הטיפול בנושאים רבים וחשובים, ובאלו שטרם סיימתי התוויתי את הדרך ואני בטוח שהשר הבא אחריי ישלים את המשימות שנותרו פתוחות".

ראש הממשלה לא הכריז עדיין על מחליפו של ארדן במשרד התקשורת והוא צפוי להחזיק בתיק בעצמו בתקופה הקרובה. ארדן ימשיך להיות חבר בקבינט וכאמור יוסיף להחזיק בתיק רשות השידור ולנהל את הרפורמה בה. על פי ההערכות, נתניהו לא ימנה שר מהליכוד לכהן במקומו של ארדן עד סיום הבחירות לראשות הליכוד כדי למנוע התקוממות נגדו בתוך המפלגה מצד חברי כנסת מאוכזבים. 

לפני חודשיים הציע ראש הממשלה נתניהו לארדן את תפקיד שר הפנים במקומו של גדעון סער. ארדן ביקש ארכה בת כמה ימים כדי להחליט אם להיעתר להצעה או להתמנות לתפקיד שגריר ישראל באו"ם שהוצע לו. כעת, משנענה להצעה לקבל את תפקיד השר, ייהנה ארדן גם מעוצמה פוליטית גדולה בשל אחריותו לעשרות ראשי הרשויות של הליכוד - אחד הצירים הפוליטיים המרכזיים במפלגה.

קודמו בתפקיד, גדעון סער, בירך בעמוד הפייסבוק שלו את ארדן: "אני מאחל לידידי השר גלעד ארדן הצלחה רבה בתפקיד שר הפנים ומשוכנע שהוא יעשה עבודה טובה למען המדינה ואזרחיה". סער התפטר שלשום רשמית מהממשלה לאחר שהכריז על פסק זמן מן החיים הפוליטיים. אתמול הוא הגיש מכתב התפטרות נוסף מחברותו בכנסת ליו"ר, יולי אדלשטיין, ובכך חתם את 11 שנות כהונתו כנבחר ציבור. 

ארדן ונתניהו, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

המשימה העיקרית והדחופה ביותר שממתינה לארדן במשרד הפנים היא טיפול בסוגיית מבקשי המקלט. בג"ץ פסל לפני חודש וחצי את התיקון לחוק למניעת הסתננות, אך השהה את ביטול החוק ב-90 יום, על מנת לאפשר למדינה להיערך לסגירת מתקן חולות או לגבש הסדר חלופי. סער כלל לא שקל את האפשרות לסגור את חולות ואף הצהיר כי יש צורך להרחיב את המתקן. הוא החל מיד לגבש תיקון חדש לחוק למניעת הסתננות, בעל מאפיינים דומים לזה שנפסל.

ארדן לא הרבה להתבטא בעבר בעניין מבקשי המקלט. באחת ההתבטאויות הבודדות שלו בנושא, בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, ביוני 2012, הביע ארדן תמיכה במדיניות הממשלה, אך מתח ביקורת על ההתבטאויות של שר הפנים הקודם אלי ישי. "השר ישי לפעמים לוקה בפופוליזם ואני לא מחויב להסכים איתו בכל דבר, וכשהוא התבטא בנושא הילדים שלהם אפשר לא להסכים איתו. ועדיין אני מבין שיש כאן פצצת זמן מתקתקת, ואנחנו כממשלה מחויבים לפתור אותה וזה ייפתר עוד השנה". עם זאת, הוסיף כי "מדובר בבני אדם. אני לא שותף לאמירות של אלי ישי. אלו בני אדם מסכנים, אנו צריכים לזכור זאת, לא משנה אם הם נמלטים מאזורי מלחמה או כי אין להם אוכל ומים בגלל בצורת. אנחנו מבינים שיש כאן בעיה חברתית, שצריך לגרש אותם".

לא רק סוגיית מבקשי המקלט נמצאת על שולחנו של שר הפנים. סער החליט להשאיר למחליפו את ההכרעה בעניין פתיחת העסקים בשבתות ובחגים בתל אביב. סער מתח ביקורת על חוק העזר החדש שאישרה מועצת העיר תל אביב לפני חודשיים, המסדיר פתיחת עסקים בימי מנוחה במתכונת מצומצמת. הוא ציין כי נדרש בירור של כמה שאלות עקרוניות עם עיריית תל אביב. "לנוכח זאת, ובהתחשב גם שמדובר בנושא השנוי במחלוקת ציבורית רבה, לא ראיתי לנכון להכריע גם בסוגיית חוק העזר החדש השני בימים האחרונים לכהונתי בתפקיד", כתב.

מהלך נוסף ששר הפנים הפורש התחיל אך לא השלים הוא הקמת ועדות לבחינת חלוקת ההכנסות בין רשויות מקומיות. ועדה אחת, שהונחתה לבחון איחוד אפשרי של תל אביב ובת ים, החלה את עבודתה באחרונה וצפויה להגיש את מסקנותיה בעוד כמה חודשים. גם הפיילוט של המאגר הביומטרי יהיה על סדר יומו של שר הפנים הבא. הפיילוט יסתיים בקיץ הבא, אז יידרש שר הפנים להמליץ לכנסת אם להפוך את ההצטרפות למאגר לחובה לכל אזרחי המדינה. עניין נוסף שמחליפו של סער יידרש אליו הוא העלאת בני הפלשמורה לישראל. סער הודיע בשבוע שעבר כי הוא מבקש להאריך בשנה את פעילות ועדת החריגים, שהוקמה כדי לבחון בקשות של משפחות להעלות את קרוביהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ