השר פרץ הכריז כי יתנגד לתקציב ולא יישאר בממשלה, נתניהו עשוי לפטר אותו

העימות בקואליציה מחריף. פרץ תקף את נתניהו בחריפות ויעלון חבט בבנט: אין לעשות שימוש פוליטי ציני בהסלמה הביטחונית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר עמיר פרץ (התנועה) הודיע היום (שבת) שיפר את המשמעת הקואליציונית ויצביע נגד תקציב המדינה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב. ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי לפטר את פרץ אם יממש את הכרזתו, משום שלשר אסור להצביע נגד החלטת ממשלה בה הוא מכהן. פרץ תקף היום באופן חסר תקדים את נתניהו והצהיר שבכונתו לפרוש מהקואליציה. ״אני בממשלה הזאת לא מתכוון להשאר״, אמר פרץ. השר להגנת הסביבה מתח ביקורת אישית נוקבת על ראש הממשלה: ״נתניהו הוא לא הפתרון, אלא הבעיה״, אמר בראיון למשדר פגוש את העיתונות בערוץ השני.

לדבריו ״כשהכל מסביב לוהט ראש הממשלה מבעיר את השטח במקום להרגיע. דווקא בטקס לזכרו של רבין נתניהו בחר ללבות ולהאשים ורק מפאת הכבוד למעמד לא קמתי והלכתי. עשיתי כל מה שיכולתי כדי לקדם תהליך מדיני ולהאבק למען קיום בכבוד לאזרחי ישראל למען הקשישים והילדים העניים״. לדברי פרץ, ״ההידרדרות היא בכל התחומים המדיני החברתי והכלכלי וביום שני בכנסת לא אצביע בעד התקציב. אין לי כוונה להמשיך ולשרת את המדיניות של נתניהו שהפך שבוי בידי הימין. ראש הממשלה נתניהו הוביל אותנו ליאוש הגיע הזמן להביא תקווה. הוא החמיץ את כל ההזדמניות שהיו לו ובחר להיות שבוי ומשותק בידי הקיצוניים״.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), הגיב היום לאיום. ״עמיר פרץ מכיר היטב את כללי המשחק הפוליטי. אם הוא לא רוצה להיות חבר בממשלה, את מספר הפקס של לשכת ראש הממשלה כדי לשלוח מכתב התפטרות לא קשה להשיג. אני מבין שכרגע מעניין את עמיר עניין השרדותו הפוליטית לקדנציה הבאה וכנראה שהוא מחפש את דרכו במסגרת פוליטית אחרת, אבל הציבור הישראלי לא טיפש והוא יודע להבדיל בין פופוליזם זול ותמרוני השרדות פוליטית לבין עמדה אידיאולוגית אמיתית."

נתניהו ופרץ בישיבת ממשלה, באפריל. "נתניהו הוא לא הפתרון, אלא הבעיה"צילום: עמית שאבי

במקביל, התחדש היום העימות הקואליציוני בין מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט לשר הביטחון, משה יעלון (ליכוד). יעלון תקף בחריפות את בנט בעקבות הביקורת שמתח על החלטת נתניהו להציב בטונדות בתחנות הרכבת הקלה בירושלים, במקום לנהל מבצע ״חומת מגן״ להחזרת השקט לירושלים.

בתוכנית המטה בערוץ 10 אמר יעלון, ״חברי כנסת ובמיוחד שרים נדרשים לאחריות״ והוסיף, ״כשיש אירועים מהסוג שאנחנו חווים היום, אין לעשות בזה שימוש פוליטי ציני. אם יש טענות (על תפקוד הממשלה), אפשר להשמיע אותן בחדר הקבינט״.

על עצם הצבת הבטונדות אמר יעלון, ״פיקוח נפש מחייב להשתמש באמצעי מיגון. ההגנה הטובה ביותר היא התקפה, אבל צריך להגן על חיי האזרחים״. יעלון תקף את חברי הכנסת מימין שעלו בימים האחרונים להר הבית על אף המתיחות הגוברת. לדבריו, ״כשמישהו עולה להר הבית באופן פרובוקטיבי, ומתחיל את המסע שלו ערב קודם באינטרנט, הוא קורא תגר על הסטטוס קוו אליו אנחנו מחויבים כממשלה. ברור שזה גורם מסית, זה עניין של פיקוח נפש ועשייה פוליטית מיותרת שפוגעת בסופו של דבר בחיי אדם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ