השרים ידונו ב"חוק זועבי": הדחת ח"כ שהזדהה עם ארגון טרור

את ההצעה יזמה ישראל ביתנו, שמקדמת הצעה חוק נוספת לפיה ניתן יהיה לשלול גם אזרחות של מי שהביע תמיכה בטרור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה תדון היום (ראשון) בהצעת חוק שנועדה למנוע את המשך כהונתה של חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד). סיעת ישראל ביתנו תציג לחברי ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתאפשר למליאת הכנסת להדיח ח"כ מכהן מתפקידו בשל הבעת תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור כלפי ישראל.

אם יאושר החוק, חברי המליאה יוכלו להדיח את חבר או חברת הכנסת בכפוף להמלצת ועדת הכנסת ולחוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה. במקביל, המפלגה הודיעה שהיא מקדמת הצעה שתאפשר לשר הפנים לשלול אזרחות של ח"כ שהביע תמיכה בפעולת טרור נגד ישראל וזו תובא בעתיד לאישור הוועדה.

במפלגה הבהירו ששני החוקים נועדו להביא להרחקתה מהכנסת של ח״כ חנין זועבי ולשלילת אזרחותה, על רקע גילויי התמיכה שלה בחוטפי הנערים בגוש עציון ובארגון חמאס בקיץ האחרון.

ח"כ זועבי בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, מובילה את קידום הצעות החוק אותן הגיש בשם הסיעה יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם. קירשנבאום אמרה אתמול: "אני בעד חופש דעה, ותומכת בחופש מחשבה ובחופש ביטוי, אבל אני נגד ניצול לרעה של אותם ערכים ונגד הסתה הקוראת לפגיעה באזרחים חפים מפשע. לצערי, חברת הכנסת זועבי היא לא הראשונה בהיסטוריה ובכנסת ישראל המנצלת כלים דמוקרטים ובאמצעותם פוגעת בריבונותה של מדינת ישראל ותושביה". לדבריה, ״בחודשים האחרונים אנו עדים להתבטאויות ומעשים שחורגים אפילו מגבולותיו של חופש הביטוי בישראל. התבטאויות שאינן עוצרות בביקורת לגיטימית של מדיניות כזו או אחרת, אלא מקדמות מאבק מזוין ואלים נגד המדינה עצמה. הצעות החוק יאפשרו מנגנון שפוי לדמוקרטיה להגן על עצמה".

בהודעה שפרסמה סיעת ישראל ביתנו לקראת ההצבעה היום נכתב כי "דבריה של חברת הכנסת חנין זועבי לפני ימים אחדים בהר הבית כי היא 'מבינה מדוע נרצחו בשואה 6 מיליון יהודים' מצטרפים לשרשרת דברי הבלע, ההסתה, וההמרדה שיצאו מפיה בעבר. מילותיה של ח"כ זועבי חרגו מעל ומעבר לגבולות חופש הביטוי והם משסים ומשדלים למאבק אלים ומזוין נגד מדינת ישראל".

זועבי עצמה זעמה על הציטוט המסולף של דבריה, שהפיצו אנשי ישראל ביתנו. ציטוטה המקורי היה, "אנחנו רוצים להתפלל, להיכנס לבתי הספר שלנו, לבתים שלנו, לאדמה שלנו. זה טרור, זה? הרי יש מי שעשה לכם את זה לפני עשרות שנים - לא למדתם את הלקח? אתם הייתם רוצים שיעשו את זה לאחות שלכם? לאח שלכם? לאמא שלכם? לאבא שלכם? כתוב "אל תרצח", וגם אל תהיה גזען!". הבוקר אמרה זועבי כי "השואה היא טרגדיה אנושית נוראית, שהלקח שלה הוא אל תרצח ואל תהיה גזען. הם כנראה לא למדו את הלקחים האלה". 

חבר סיעתה, ח״כ באסל גטאס, תקף את הצעת החוק להרחקת זועבי בחריפות. "מדובר בהצעת חוק אנטי דמוקרטית בעליל שבאה לעקוף את בג"ץ שמנע בשנים האחרונות מוועדת הבחירות המרכזית לפסול את בל"ד וב-2012 את פסילתה של חנין זועבי. החוק בא לעגן את עריצות הרוב ולתת בידיו את הכוח לשנות את רצונו של הבוחר זה למעשה סירוס של הדמוקרטיה בידי ליברמן וחבר מרעיו". 

בחודש יוני האחרון התעוררה ביקורת ציבורית בעקבות התבטאויותיה של זועבי בראיון לרדיו תל אביב לאחר חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון. זועבי אמרה בראיון כי "החוטפים אינם טרוריסטים". לדבריה, "גם אם אני לא מסכימה אתם, הם אנשים שלא רואים שום דרך לשנות את המציאות שלהם ונאלצים להשתמש באמצעים האלה עד שישראל תתפכח קצת".

לפני כשבוע דחתה הכנסת את בקשתה של זועבי לבטל את עונש השעייתה לחצי שנה מהשתתפות בדיוני המליאה וועדותיה. לפי החלטת ועדת האתיקה, לזועבי יותר להשתתף בהצבעות בלבד בשל אותן ההתבטאויות.

68 מתנגדים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו וכל השרים שנכחו בדיון, דחו את הבקשה לעומת 16 ח"כים שתמכו בה. בבקשת זועבי תמכו נציגי הסיעות הערביות, מרצ וח"כ עמרם מצנע מהתנועה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ