פרץ הודיע על פרישה וקרא להקים מסגרת חוצת מפלגות להחלפת נתניהו

במסיבת עיתונאים תקף פרץ את נתניהו והכחיש כי קיים מגעים עם מפלגת העבודה בניסיון לכונן שיתוף פעולה פוליטי חלופי. לבני: מכבדת את ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הודיע ליו"ר התנועה ציפי לבני בפגישה ביניהם כי בכוונתו להתפטר מהממשלה כבר היום (ראשון). שרת המשפטים לבני מסרה לפרץ כי היא מכבדת אותו ואת החלטתו, וכי הם ימשיכו לפעול במשותף במסגרת התנועה.

פרץ  הצהיר כי ישאר חבר כנסת בתנועה אך ייפעל במקביל להקמת מסגרת פוליטית חוצת מפלגות שתחתור להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות הבאות. אף שמפלגתו תוסיף להיות חלק מהקואליציה, פרץ הבהיר כי איננו חש מחוייב לתמוך בממשלה בהצבעות בכנסת.

לדבריו, ״הגעתי למסקנה שמוכרחים להחליף את נתניהו. אני הולך לעשות כל שלאל ידי כדי ליצור אלטרנטיבה. אני מתכוון לפעול בקואליציה, באופוזיציה ומחוץ לכנסת להתאחד תחת מסגרת שמטרתה להחליף את נתניהו״.

פרץ במסיבת העיתונאים היוםצילום: ניר קידר

במסיבת עיתונאים שקיים טען פרץ כי לא ניהל עד כה ״שום שיחות״ עם מפלגת העבודה או חברי מפלגות אחרות בניסיון לכונן מסגרת פוליטית חלופית. במפלגת העבודה אישרו את הדברים. ״יש כל הזמן שיחות אווירה, אבל עד היו לא היה שום דיבור קונקרטי בנושא״, אמרו בעבודה. 

ההחלטה להתפטר הבשילה סופית אצל פרץ במהלך סוף השבוע האחרון כשהבין שיידרש השבוע להצביע בעד התקציב שלדבריו מנוגד לתפיסת עולמו. מאחר שכשר מכהן אסור לו להתנגד או להמנע בהצבעה, הוא החליט לפרוש.

״בנימין נתניהו ואני שתי דמויות פוליטיות שנמצאות משני צדי המתרס כבר הרבה מאוד שנים״, אמר במסיבת העיתונאים, ״קיבלתי החלטה להצטרף לממשלתו כדי לתת לו הזדמנות, כדי שאוכל לומר לעצמי שלא פסלתי אותו באופן אישי. בשנה הראשונה, כל עוד התנהל משא ומתן מדיני ראיתי צורך להמשיך לשבת בממשלה. עצם קיומו של משא ומתן, גם אם עקר, הוא נכס אסטרטגי לישראל״.

לדבריו, ״בשלושת החודשים האחרונים השתנו המגמה והרוח בממשלה. נתניהו חזר להשתמש באותן אמירות מקצינות שמצביעות על חוסר סיכוי להגיע להסדר״. השיא, לדבריו,  התרחש בטקס האזכרה ליצחק רבין בהר הרצל בשבוע שעבר, ״ראיתי ראש ממשלה שבמקום לדבר על הזדמנות לפיוס ולהבנה, במקום להביא מסרים נגד אלימות,  ראש הממשלה המשיך באמירות קיצוניות שוודאי אינן משרתות את מדינת ישראל״.

אחר כך הוסיף, ״לצערי הרב, חבורה של יח"צנים הצליחו להחדיר לציבור הישראלי שאין תחליף לנתניהו. האם יש אמירה יותר אנטי דמוקרטית מאמירה כזאת? האם אנו חיים במשטר מלוכני?״. 

פרץ הכריז כבר אתמול כי לא ישאר בממשלה ותקף באופן חסר תקדים את ראש הממשלה בראיון למשדר פגוש את העיתונות בערוץ שתיים. "נתניהו הוא לא הפתרון, אלא הבעיה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ