מרכז הליכוד אישר פשרה בין נתניהו לדנון: פריימריז בינואר

ראש הממשלה הצליח להקדים באופן משמעותי את הבחירות לראשות המפלגה ולנטרל מוקש עתידי. גם ח"כ משה פייגלין רשם ניצחון קטן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הבחירות לתפקיד יושב ראש הליכוד ומועמדה לראשות הממשלה יתקיימו ב-6 בינואר. מרכז הליכוד אישר הערב (ראשון) פשרה שהושגה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יושב ראש מרכז המפלגה ח"כ דני דנון.

נתניהו הצליח לזכות בתמיכת המפלגה לדרישה שלו להקדים באופן משמעותי את הבחירות להנהגת המפלגה ולבצר את מעמדו כמי שיוביל את המפלגה גם בבחירות הבאות.

ח"כ משה פייגלין הוא היחיד עד כה שהכריז כי בכוונתו להתמודד מול נתניהו על התפקיד. ״אני בכל מקרה מתכוון להתמודד על הנהגת התנועה״, אמר פייגלין וזכה לתשואות. לדבריו, ״אני לא עושה זאת נגד מישהו אלא בעד משהו, בעד הערכים שתנועת הליכוד תמיד דגלה בהם״.

נתניהו ודנון בכינוס מרכז הליכוד הערבצילום: תומר אפלבאום

פייגלין זכה אתמול להישג נוסף כשהצליח לכפות על המרכז הצבעה חשאית על הצעה שהגיש הקוראת לקיים בחירות פנימיות נוספות אם הבחירות לכנסת לא יתקיימו במהלך חצי השנה הקרובה. ההצבעה על הצעתו של פייגלין תתקיים בימים הקרובים.

יו"ר המרכז, דנון, ניסה לקיים הצבעה גלויה על ההצעה אך נוכח לדעת שרבים מחברי המרכז מצביעים פעמיים, בעד ונגד, והחליט לאפשר את קיומו של המהלך באופן חשאי. בנאומו מתח דנון ביקורת מרומזת על נתניהו כשאמר, ״אני מתחייב שאמשיך להאבק שמרכז הליכוד לא יהיה חותמת גומי אלא גוף חי ונושם שמשפיע על קבלת ההחלטות בתנועה שלנו״.

חברי המרכז אישרו היום סעיף נוסף בפשרה ולפיו ימים אחדים לפני הבחירות הפנימיות, ב-24 בדצמבר, תקיים המפלגה דיון והצבעה בשורה של שינויי תקנון מרחיקי לכת.

נתניהו בכינוס מרכז הליכוד הערבצילום: תומר אפלבאום

בין היתר, הם יצביעו על מהלך שיקנה לנתניהו סמכות לקבוע את זהותו של נציג אחד בכל עשירייה ברשימה, לאפשר לחברי המרכז לבחור את נציגי המחוזות ברשימה ולהעניק לכלל מתפקדי הליכוד את הזכות לבחור את כלל הרשימה במסגרת הליך פריימריז. 

כמו-כן, נתניהו רשם הערב הישג משמעותי בעימות מול דנון: במסגרת הפשרה הוחלט שכל שינוי בהליכי בחירתו של מנהיג הליכוד ייכנסו לתוקף רק במערכת הבחירות הבאה, לכנסת ה-21. בכך, הצליח ראש הממשלה לנטרל את אחד המוקשים המרכזיים שמרכז המפלגה עשוי היה להניח לפתחו, משום שאחת ההצעות לשינוי התקנון קובעת כי מועמד לראשות הליכוד שייבקש להבחר בפעם שלישית, יוכל לעשות זאת רק ברוב של 60 אחוזים מקרב חברי המרכז. כאמור, הצעה זו, שנתפרה כדי לנסות ולהכשיל את נתניהו, לא תחול עליו בבחירות הקרובות גם אם תתקבל. 

״אנחנו נמצאים כנראה בשנת בחירות״, אמרה ח״כ גילה גמליאל בנאומה במרכז. לדבריה, ״אנחנו צריכים להשכיל שהמחלוקות בפנים צריכות להסתיים כמה שיותר מהר. צריכים להתמודד עם האתגרים כלפי חוץ. גם לכם וגם לי קשה להיות מפלגת שלטון עם 18 מנדטים בלבד״.

פייגלין נואם בכינוס מרכז הליכוד הערבצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ