עימות חריף בקואליציה

לבני טרפדה את חוק הלאום, נתניהו מתעקש לקדמו; בנט: "נשברו הכלים"

שרת המשפטים הפעילה את סמכותה כיו"ר ועדת השרים ודחתה את הדיון לבקשת פרי. בתגובה הודיע נתניהו כי הוא מפקיע את הדיון בחוק למליאת הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) כי יקדם אותו, נדחה הדיון על חוק הלאום בוועדת השרים לחקיקה, באמצעות שיתוף פעולה בין התנועה ליש עתיד. שרת המשפטים ויו"ר ועדת השרים ציפי לבני הפעילה את סמכותה כיו"ר הוועדה ודחתה את הדיון על החוק לבקשתו של השר יעקב פרי. זאת, לדבריה, על בסיס סעיף תקנוני המאפשר לה לקבוע את לוח הזמנים של הוועדה ודוחה את הדיון על החוק למועד מאוחר יותר. נתניהו הודיע בתגובה למהלך של התנועה ויש עתיד כי הוא מפקיע את הדיון מוועדת השרים למליאת הממשלה. זאת, כדי שיוכל לשלוט בהליך וכך למנוע את טרפודו.

מטרת החוק היא לאפשר לבתי המשפט להעדיף את זהותה היהודית של המדינה על פני המשטר הדמוקרטי שלה בפסיקות שבהן חלה התנגשות בין שני הערכים.

המהלך עורר את זעמם של שרי הימין. "מבחינתנו החוק אמור היה לעבור היום", אמר השר נפתלי בנט. "לא נשתף יותר פעולה עם יש עתיד והתנועה בנוגע לנושאים קואליציוניים. נשברו הכלים. לא אתמוך בשום חוק של לפיד או של לבני". בכירים בבית היהודי אמרו כי "לבני עשתה תרגיל מסריח על משהו שסוכם מראש ואמור היה לעבור. היא מפעילה כל טקטיקה כדי למסמס את החוק והיא לא תצליח".

לבני בכנסת, היוםצילום: עמית שאבי

"את עושה סבוטאז' בעבודת הוועדה", צעק לעברה השר אורי אריאל. עדי ראייה סיפרו כי השר הזועם דפק על השולחן והרעים בקולו. לבני, שהודיעה על סגירת הישיבה ויצאה, חזרה לחדר, הקריאה לנוכחים את הסעיף התקנוני שאפשר לה לדחות את הדיון ושבה ויצאה מן החדר.

הצעת החוק של יו"ר הקואליציה זאב אלקין היא למעשה מיחזור של החוק שהגיש במשותף עם הח"כ לשעבר אבי דיכטר בקדנציה הקודמת. ההצעה מעצבת מחדש מוסכמות ייסוד באשר לאופייה של מדינת ישראל וכוללת שורה של הגדרות שנויות במחלוקת: ישראל תוגדר כמדינת הלאום של העם היהודי; המשטר הדמוקרטי יוכפף להגדרתה כמדינת הלאום היהודי; השפה הערבית לא תוגדר כשפה רשמית בישראל אך יוקנה לה "מעמד מיוחד"; המשפט העברי ישמש השראה לחקיקה חדשה ולפסיקה בבתי המשפט; והמדינה תפעל להתיישבות יהודית בתחומיה, אך לא תתחייב לבנייה עבור לאומים אחרים.

"מערכת המשפט שמכירה בצד הדמוקרטי של ישראל, תצטרך להכיר גם בהיותנו מדינת הלאום של העם היהודי", אמר הבוקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "נקדם היום את חוק מדינת הלאום שיעבור עוד הרבה שינויים אבל בסופו נבהיר שישראל היא מדינת הלאום היהודי לצד הבטחת שוויון זכויות לכל אזרחיה", הוסיף ראש הממשלה. 

הצהרה זו צפויה היתה להעניק לשרי הימין רוח גבית כדי לתמוך בחוק שיזם יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, למרות שנתניהו מקדם במקביל מסלול לגיבוש נוסח מרוכך עם לבני. בתנועה אמרו כי אם נתניהו יקדם את החוק שלא במסגרת ועדת גביזון, האמונה על נוסח הפשרה, מדובר בהכרזת מלחמה. יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, צפויה לבקש מלבני, לפעול להשלמת נוסח מוסכם על חוק הלאום בתוך חודש. לדבריה, ״הוועדה שאמורה לקדם את הנוסח המוסכם די מסמסה את קידום החוק. עד היום לא התקיימו דיונים על נוסח, אלא רק דיונים פילוסופיים״. שקד הוסיפה כי אם לא יגובש נוסח מוסכם בתוך חודש, היא תבחן מחדש את קידום הצעת החוק בנושא שגיבשה יחד עם יריב לוין - נוסח המתון יותר מהצעתו של אלקין. יו"ר הקואליציה מצדו מוכן לרכך את הצעתו, ומתעקש רק על הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

בשבועיים האחרונים נתניהו שובר ימינה והצהרה זו מצטרפת למגמה. הסקרים הלא מחמיאים, האפשרות שהבחירות יוקדמו, כמו גם הבחירות לראשות הליכוד הצפויות בינואר הקרוב, גרמו לו להקצין משמעותית את המסרים. זאת, בין היתר נוכח הקמפיין שמנהל נגדו יריבו להתמודדות על ההנהגה, ח"כ דני דנון, לפיו נתניהו מקדם מדיניות של מפלגות המרכז-שמאל ונטש את דרך הליכוד.

בכל נאום בשבועיים האחרונים נתניהו החריף את המסרים. בישיבת סיעת הליכוד בשבוע שעבר קרא ראש הממשלה לערביי ישראל שיוצאים להפגין נגד המדינה לעבור להתגורר בשטחי המדינה הפלסטינית. ״כל המפגינים בגנותה של ישראל ובזכות המדינה הפלסטינית אני אומר דבר פשוט: אני מזמין אתכם לעבור לשם, לא נערים עליכם שום קושי״. אחר כך הוסיף, ״מול המציאות הזאת אנחנו צריכים להתאחד. זה לא הזמן לאמירות מפלגות״.

ערב קודם לכן, בכנס של מרכז הליכוד, נתניהו הבהיר שאין בכוונתו לפנות אדמות כחלק מהסדר מדיני עתידי. ״יש לי חדשות בשבילכם: אפשר לעשות גם בלי לפנות״, אמר לחברי המרכז. לדבריו, ״שואלים אותי איפה היוזמה. נוותר על הדרישה להכיר במדינת היהודים? נוותר על דרישות הביטחון שלנו? לזה קוראים יוזמה? איזו יוזמה, לקפוץ מהצוק אל התהום? לוותר על עוד ועוד שטחים כדי שייערמו עוד ועוד טילים? יוזמה יכולה להיות הרסנית. כולם מוחאים כפיים, נותנים לך מחמאות לשבועיים, אולי לחודשיים. אחר כך אזרחי ישראל צריכים להיכנס למקלטים. אנחנו לא נחזור על הטעויות האלה״. 

אלקין קידם את החוק כחלק ממחאתו על כך שהוועדה שהקימו נתניהו ולבני בניסיון לגבש נוסח פשרה לחוק לא מתקדמת, ומתוך חשש שהוועדה פועלת למסמס את הנושא. עד כה התכנסה הוועדה רק פעמיים. שני הדיונים היו לפני מבצע צוק איתן, ומאז היא לא היא התכנסה. זאת, אך שנתניהו נפגש לפני כשבועיים עם לבני ועם פרופ' רות גביזון, המובילה את ניסוח מסקנות הוועדה, ובין הצדדים אמורה להתקיים פגישה נוספת בשבועות הקרובים. יו"ר הקואליציה מעריך שגם אם החוק יעבור, הכנסת לא תשלים את חקיקתו בסופו של דבר, אולם הדבר יקל על המשך קידומו בכנסת הבאה - חוק שעובר בקריאה ראשונה ניתן להמשיך ולקדם מאותה נקודה אחרי הבחירות, מבלי להתחיל מחדש את הליכי חקיקתו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ