חוק הלאום של לבני: יחס שווה לדמוקרטיה וללאום היהודי

גרסתו של אלקין לחוק הכפיפה את המשטר הדמוקרטי לזהותה היהודית של המדינה. נתניהו הודיע שיעלה את החוק להצבעה כבר ביום ראשון

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, ציפי לבני, מגבשת גרסה אלטרנטיבית לחוק מדינת הלאום, לאחר שאתמול (ראשון) טרפדה את ההצבעה על הצעת החוק של ח"כ זאב אלקין בוועדת השרים לחקיקה. לבני מנסחת את הצעתה בנפרד מזו שמגבשת ועדת גביזון, שהקימו לבני וראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי להגיע לנוסח מוסכם על כלל סיעות הקואליציה.

ההצעה החדשה של התנועה, ששרת המשפטים צפויה להניח בקרוב, היא חוק יסוד שיגדיר זהות שווה בין משטרה הדמוקרטי של המדינה להיותה של ישראל מדינת הלאום היהודית. זאת בשונה מהצעת החוק של אלקין, המבקשת להכפיף את משטרה הדמוקרטי של מדינת ישראל לזהותה היהודית.

בעקבות דחיית ההצבעה בועדת השרים אתמול, הבהיר היום ראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו לקדם את חוק הלאום בנוסח של אלקין לאלתר. לדבריו, "ביום ראשון אביא לממשלה את חוק מדינת הלאום כדי לתת מענה לכל אלה שמפקפקים בזכותם של היהודים למדינת לאום משלהם. אעמוד על כך שהוא יעבור".

לבני בישיבת סיעת התנועה, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי הוא מעריך שהחוק יאושר על ידי הממשלה ביום ראשון ואיים כי אחרת "אין לנו קואליציה. הכל יתפרק". בקואליציה נערכים להעביר את החוק בקריאה טרומית ביום רביעי הבא, בכפוף לאישור הממשלה. 

החוק החדש של לבני עשוי לשמש בסיס לחקיקה שתהיה מקובלת, בסופו של דבר, גם על הבית היהודי והליכוד.  בטיוטה שלו נכתב כי ״ישראל היא מדינת-הלאום של העם היהודי, בה הוא מממש את זכותו להגדרה עצמית, דמוקרטיה המושתתת על יסודות החרות, הצדק והשלום, ומקיימת שוויון לכל אזרחיה". סעיף נוסף בהצעה המתגבשת הוא כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית שערכיה נקבעו במגילת העצמאות״. 

לבני החליטה לכלול בחוק גם הכרה בחוק השבות, בהמנון, בדגל ובסמל המדינה, כפי שמופיעים בחקיקה הקיימת. על פי ההצעה, כל שינוי בנוסח החוק יחייב רוב של 61 חכים לפחות.

חברי הכנסת איילת שקד ויריב לוין, שהציגו בעבר נוסח משלהם לחוק, הבהירו שהם מוכנים לוותר על הכפפת המשטר בישראל ללאום היהודי. לדבריהם, גם ביטול מעמדה של השפה הערבית או התחייבות לבניה ליהודים בלבד עשויים למצוא עצמם מחוץ לנוסח הסופי.

גם ח"כ אלקין הבהיר שהוא מוכן ללכת כברת דרך ולשנות את החוק באופן משמעותי בניסיון להשיג הסכמה סביבו. אלקין אמר ל"הארץ" כי ״אני פתוח להידברות על תוכן חוק מדינת הלאום. עצם קיומו הוא החשוב, ולא נוסח כזה או אחר. אתעקש על הבסיס: היסוד היהודי לא פחות חשוב מהיסוד הדמוקרטי בהכרעות בית המשפט העליון״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ