נתניהו: נחוש להעביר את חוק הלאום עם או בלי הסכמה

"ימים יגידו אם הבחירות בפתח", הוסיף ראש הממשלה. הנהלת הקואליציה דחתה בשבוע את ההצבעה על חוקי הלאום בתום יממה של לחץ מצד ליברמן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בצהריים (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי הוא נחוש להעביר את חוק הלאום גם לא תושג הסכמה לגביו. "חשוב למצות את אפיקי ההידברות, ואני מוכן לתת סיכוי להידברות הזאת", אמר, "אני נחוש להעביר את החוק הזה עם או בלי הסכמה. הוא חשוב מאוד להבטיח את עתידו של עם ישראל, בארץ ישראל, במדינת ישראל. העקרונות שאני מקדם נותנים ביטוי להיותה של ישראל מדינת הלאום של היהודי ורק שלו לצד שמירה על זכויות. ימים יגידו אם הבחירות בפתח". ראש הממשלה התייחס גם לחוק לשלילת תושבות ממעורבים בטרור ואמר כי יהיה מוכן להצגה בממשלה בימים הקרובים. "זה מכשיר ראשון במעלה למאבק באויביה של המדינה״, הדגיש. נתניהו לא ציין לאיזו הצעת חוק מהמתווים השונים הוא התכוון בדבריו. 

מוקדם יותר החליטה הנהלת הקואליציה לדחות בשבוע את ההצבעה על חוקי מדינת הלאום של אלקין, שקד ולוין שהיתה מתוכננת למחרתיים. אלקין פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, במהלך ישיבת הסיעה ואמר לו, ״פנו אלי מספר ראשי סיעות בקואליציה וביקשו לדחות בשבוע את ההצבעה. תמיד היינו בעד הידברות נתייחס לפניה הזאת בכובד ראש. מי שירצה לתקוע מקלות בגלגלי חוק הלאום אני מאמין שלא יצליח. גם לליכוד יש אג'נדה ודברים שהבטחנו לבוחרינו. הליכוד היא מפלגה אידיאולוגית שלא תוותר מול מפלגות אחרות״. נתניהו הבהיר, כאמור, כי הוא מוכן להידברות עם המתנגדים להצעת החוק. 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוביל ביממה החולפת מהלך לדחיית ההצבעה בכנסת. ראשי הסיעות, עפר שלח ומאיר שטרית, ביקשו לאפשר חופש הצבעה על הצעת החוק כדי לא להעמיד את חברי מפלגותיהם במצב מביך שבו הם נדרשים לתמוך בחוקים הקיצוניים. זאת, על אף שסוכם כי שני החוקים ייגנזו מיד לאחר מכן. יו"ר סיעת הבית היהודי איילת שקד הודיעה בדיון כי סיעתה מוכנה לדחות את ההצבעה בשבוע כדי לנסות ולהגיע להסכמות שיביאו לפתרון המשבר הקואליציוני.

מוקדם לומר עדיין כיצד ייראה הפתרון. לבני ולפיד זכו בהישג זמני ולא ייאלצו להתמודד עם ההצבעה מחר. סלע המחלוקת המרכזי נותר הצעת החוק הקיצונית שיזם זאב אלקין. לבד מהדרישה להכפפת המשטר הדמוקרטי לזהות היהודית, הנוסח שהציג כולל קריאה לפגיעה במעמדה של השפה הערבית והתחייבות לבניה ליהודים בלבד. לא ברור האם אלקין, אחד האנשים הקרובים לנתניהו כיום, יסכים לסגת בו מכוונתו לאשר במלואו את נוסח החוק שהציג. במקביל, לא ברור האם לפיד ולבני יסכימו להצביע על הנוסח המתון יותר של שקד ולוין, שכולל גם הוא הכפפה של הדמוקרטיה לזהות היהודית אך לא כוללל התייחסות כלשהי לשפה הערבית או לבניה ליהודים. ״כל הצדדים הרוויחו שבוע. זה ההישג היחידי של ההחלטה הזאת. זה לא שלמישהו יש באמת פתרון קסם כרגע שיצליח לפתור את המשבר, אבל עובדים על זה״, אמרו מקורות שנכחו בישיבה.

בתוך כך, ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) מתכוונת לקדם מתווה פשרה בניסיון להרגיע את הרוחות בקואליציה ולאפשר את המשך קידומה של החקיקה בעניין מדינת הלאום. קלדרון תציג היום בישיבת הסיעה של מפלגתה הצעת חוק שגיבשה לעיגון ערכי מגילת העצמאות בחוק יסוד, המתבססת על הצעה שניסח השר לשעבר בני בגין מהליכוד, אך לא הגיש מעולם. על פי הנוסח שהציעה, ״ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון לכל אזרחיה״. בסעיף נוסף קובעת קלדרון את משטרה הדמוקרטי של ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ