זחאלקה הורד בכוח מדוכן הנואמים בכנסת לאחר שכינה את פייגלין פשיסט

בהצבעה על הצעת אי אמון בממשלה, פייגלין הרחיק את ברכה, שלטענתו אמר לו "שתיחנק". הרצוג לפייגלין: "אתה משפיל ח״כ שהוא בדיוק כמוך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הורד הערב (שני) בכוח מדוכן הנואמים במליאת הכנסת במהלך הצבעה על הצעות אי אמון בממשלה, לאחר שכינה את יו"ר הישיבה ח"כ משה פייגלין (הליכוד) פשיסט. קודם לכן, ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) הורחק מהמליאה מבלי שהוזהר לפני כן כפי שקובע התקנון, לאחר שלטענת פייגלין קרא לעברו "שתיחנק". זחאלקה הורד מהדוכן על ידי שלושה סדרנים, דבר שעורר מחאה בקרב חברי האופוזיציה וגרר מהומה במליאה.

לפני נאומו של זחאלקה, פייגלין הרחיק את ברכה מהמליאה, לאחר שלדבריו אמר לו ולח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) "שתיחנק". על פי תקנון הכנסת, יש להזהיר שלוש פעמים ח"כ לפני הרחקתו, אך פייגלין לא נהג כך. "אני חושב שאין דיון ודמוקרטיה ללא כל גבולות", אמר פייגלין. "כל מי שקם והזדעק להגנתו של כל מי שמדבר כך ועובר לשפה של קללות, לא פועל למען הדמוקרטיה וחופש הביטוי אלא האנרכיה, וכורת את הענף שעליו הוא יושב״. השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ טוען שכאשר זחאלקה הורד מהדוכן הוא שמע אותו מסנן לעבר פייגלין "ניאו נאצי". 

לאחר שהורד מדוכן הנואמים עלה זחאלקה לדוכן שוב, הפעם כשחמד עמאר (ישראל ביתנו) ניהל את הישיבה. זחאלקה התייחס לעימות עם פייגלין. ״לא הופתעתי ממה שקרה היום. אני יודע שיש בכנסת פשיסטים שעונים על כל הגדרה של פשיזם. בשביל חלק מהם זאת מחמאה גדולה", אמר. "אני עומד מאחורי הגדרת ח״כ פייגלין כפשיסט. אם משהו הולך כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז, אז בוודאי הוא ברווז. בשבועות האחרונים הוא הוריד ארבעה ח"כים מהדוכן, לא אחד... לא יכול להיות שח"כ שמדבר כך ימשיך לכהן כסגן יו"ר הכנסת״. 

השר שטייניץ גינה את התבטאויותיו של זחאלקה: "ביטויים כמו פאשיסט, בוגד או ניאו נאצי אלה דברים שלא יכולים לחכות לוועדת האתיקה. אלה דברים שצריך לגדוע בעודם באבם". ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה) גינה את הורדתו של זחאלקה מהדוכן, ואמר לפייגלין כי הוא "חצה את כללי המשחק". "אתה מתעלל ומשפיל ח״כ שהוא בדיוק כמוך. מותר להגיד כאן דברים קשים ובלתי נסבלים", הוסיף. הרצוג הזכיר את דבריה של ח"כ מירי רגב (ליכוד) לח"כ חנין זועבי (בל"ד): "מה זה 'רוחי לעזה יא חאינה' (לכי לעזה בוגדת, י"ל), האם מישהו סילק את הדוברת?". זהבה גלאון (מרצ) ביקשה להזכיר כי לפני שבוע שרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), פנתה לח"כים ממרצ מעל לדוכן הנואמים ואמרה להם: "אתם בוגדים". בעקבות דברי גלאון לנדבר ניגשה וקראה לעברה קריאת ביניים. גלאון טענה שלנדבר כינתה אותה ״שקרנית ומנוולת״, אך לנדבר הכחישה.

כל העימות התחולל לעיניה של הסנאטורית אליזבת וורן, שישבה ביציע המכובדים יחד עם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. בהמשך הדיון דחתה הכנסת את כל הצעות אי האמון שהוגשו נגד הממשלה על "כישלונה בתחום המדיני, כלכלי, ביטחוני". 

ביולי השנה זחאלקה הוצא מדיון ועדת הפנים של הכנסת לאחר שקרא לעבר מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו "ידיך מגואלות בדם". הדברים נאמרו במהלך דיון שעסק במחדלי מוקד 100 בעקבות חטיפת שלושת הנערים, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח אך גלש לגל ההפגנות והאלימות בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר ומבצע "צוק איתן". זחאלקה טען מאוחר יותר כי דבריו כוונו לח"כ מוטי יוגב שנכח בדיון, ולא לדנינו.

יו"ר בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחאלקהצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ