הליגה נגד השמצה: חוק הלאום מיותר

מנכ"ל הארגון הביע דאגה מערעור מעמדה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מאמר המערכת בניו יורק טיימס על החוק: מצמצם את הדמוקרטיה

"הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"הארץ"

ארגון הליגה נגד השמצה פרסם אתמול (שני) הודעה, בה הביע את התנגדותו לחוק הלאום והגדיר אותו כמיותר. הארגון מביע בהודעתו חשש כי הוויכוח הפוליטי בארץ סביב חוק הלאום מערער את מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית.

"מטריד כי עיקרון היסוד המגדיר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, עיקרון שהיה כל כך ברור וטבעי מאז הקמת המדינה הפך לנושא טעון מבחינה פוליטית", נכתב בהודעה שפרסם מנכ"ל הליגה נגד השמצה אברהם פוקסמן. "לניסיון להסדיר את הנושא בחוק יסוד יש כוונה טובה אך מיותרת", הוא הוסיף. לדבריו של פוקסמן, אופייה של ישראל כיהודית ודמוקרטית בא כבר לידי ביטוי היטב במגילת העצמאות ובמסמכים משפטיים מהותיים.

גם מאמר המערכת ב"ניו יורק טיימס" מתח ביקורת על חוק הלאום, תחת הכותרת "ישראל מצמצמת את הדמוקרטיה שלה". במאמר נכתב כי "שובר את הלב לראות שממשלת ישראל אישרה הצעת חוק שנויה במחלוקת שתגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי,  ומאפשרת 'זכויות לאומיות' רק ליהודים". לפי המאמר, "במקרה הטוב - לחוק לא תהיה השפעה בפועל. במקרה הרע – החוק יקומם את המיעוט הערבי וישחק את מעמדה של ישראל בקרב המדינות הדמוקרטיות". עוד נכתב כי הצעת החוק "רק מוסיפה שמן למדורה" על רקע המתיחות בין יהודים וערבים.

מנכ"ל הליגה נגד השמצה פוקסמןצילום: אי־פי

אתמול התייחס משרד החוץ האמריקאי בתדרוך היומי לכתבים לסוגיית חוק הלאום, וקרא לישראל לקיים שוויון זכויות לכל אזרחיה. "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וכל אזרחיה צריכים לזכות בזכויות שוות. אנחנו מצפים שישראל תדבק בעקרונותיה הדמוקרטיים", אמר סגן דובר משרד החוץ בוושינגטון.

בשבוע שעבר תקף מנהיג התנועה הרפורמית בצפון אמריקה הרב ריק ג'ייקובס את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות חוק הלאום בנוסחו הנוכחי. הוא סבור שהרבה יותר דחוף עכשיו לחזק דווקא את הפן הדמוקרטי של "מדינה יהודית ודמוקרטית".

"אינני סבור שיש ספק כלשהו בעולם בדבר אופייה היהודי של ישראל, אך יש צורך לחזק את אופייה הדמוקרטי, במיוחד עבור המיעוט הערבי", אמר ג'ייקובס. בעקיצה לכיוונו של המיליארדר שלדון אדלסון, שאמר שלא נורא אם ישראל לא תהיה דמוקרטיה, ג'ייקובס ציין "אולי יש נדבנים אמריקאים המערערים על אופייה הדמוקרטי של ישראל, אבל לישראל אין כל ברירה אלא להיות גם יהודית וגם דמוקרטית. עכשיו הזמן לחגוג את אופייה הדמוקרטי דווקא". לדברי ג'ייקובס, "זהו מהלך לא חכם, במיוחד בשעה שעלינו לעשות יותר כדי להקטין את המתח ואת האלימות וכן, גם את הגזענות שהתגלו בתקופה האחרונה באירועים שונים".

הנהלת הקואליציה דחתה את ההצבעה על חוקי הלאום של חברי הכנסת זאב אלקין, איילת שקד ויריב לוין, שהיתה אמורה להתקיים מחר. זאת, לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוביל מהלך לדחיית ההצבעה בכנסת ולאחר שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר התנועה ציפי לבני אמרו כי לא יתמכו בו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי נחוש להעביר את חוק הלאום גם לא תושג הסכמה לגביו. חוקי הלאום אמורים להתאחד עם נוסח שיציג נתניהו. לפי ההצעה, יחוקק חוק לאום שמטרתו הגדרת זהותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ועיגון ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות שבמגילת העצמאות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ