יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (רביעי) במליאת הכנסת להצעת חוק הלאום שבכוונתו להביא להצבעה וניסה להסביר את הצורך בו. לדבריו, "עם השנים נוצר חוסר איזון מובהק בין הממד היהודי לדמוקרטי. יש חוסר איזון בין זכויות האזרח וזכויות הלאום בישראל". חברי כנסת רבים מהאופוזיציה שיסעו שוב ושוב את נאומו של נתניהו.

נתניהו הקריא את הסעיפים הראשונים בעקרונות החוק שיזם, מבלי להזכיר את ערך השוויון שלא מצוין בו במפורש והזכיר את הסעיף העמום, לפיו ישראל "מקיימת את זכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה על פי כל דין". "תסבירו לי למה אתם לא מסכימים?", שאל את חברי האופוזיציה. נתניהו תקף את חברי הכנסת שקראו נגדו ושב ואמר כי "מבחינתכם - "לא פינית, לא עשית".

הדיון בכנסת, שנערך לבקשת סיעת מרצ, אמור היה לעסוק ביוקר המחיה - אלא שנתניהו בחר להקדיש את דבריו לחוק הלאום.

נתניהו במליאת הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי נתניהו, "אני מבין למה חמאס מתנגד לחוק הלאום, אבל לא כמה מטובי ידידיי מתנגדים. אני מתנגד למדינה דו-לאומית, אני רוצה מדינה חד-לאומית. מדינת הלאום היהודי שיש בה גם לא יהודים שווי זכויות. מי שמדבר בבית על שתי מדינות לשני עמים ומתנגד לחוק הלאום, אומר דבר והיפוכו: לפלסטינים מגיעה מדינת לאום משלהם והמדינה הזאת תהיה מדינה דו-לאומית. אני נחוש להביא את הנוסח שלי לחוק הלאום כדי להבטיח את קיומו ועתידו של העם היהודי וארצו. הוא ימנע ניסיונות לשנות את ההמנון, הוא יסכל כל ניסיון להציף את ישראל בפליטים פלסטינים, הוא יעמוד כטריז בפני מי ששואף לחולל אוטונומיה ערבית בגליל ובנגב".

ראש הממשלה הוסיף כי "ישראל מבטיחה שוויון זכויות אישי ללא הבדל דת גזע ומין. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ושל העם היהודי בלבד. השילוב הזה בין זכויות הלאום של העם היהודי ובין זכויות הפרט, של האזרחים, עובר כחוט השני בכל מסמכי היסוד שליוו את הקמת מדינת ישראל".

בפתח דבריו אמר נתניהו כי "בכוונתו "להביא לממשלה יחד עם שר הפנים ארדן הצעת חוק לשלילת זכות התושב של מעורבים בטרור והסתה לאלימות. לא נסתפק בתגבור כוחות שימנעו וילחמו בהפרות סדר ובהריסת בתים של מחבלים. במדינת ישראל לא ייהנו מתסיסים, שולחי מחבלים וכמובן המחבלים ובני משפחותיהם מהטבות של אזרחי ישראל. מי שמפאר רוצחים, שקורא להם שהידים, שקורא להמשיך בדרכם, לא ייהנה מביטוח לאומי ומכל הזכויות הסוציאליות".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, תקף את דברי נתניהו שאמר "לא פינית-לא עשית. "ראש הממשלה, אתה בלחץ. פינית את חברון והצבעת בעד ההתנתקות. פינית מקרים של אזרחי ישראל ואת עתיד ילדיהם. פינית ולא עשית כלום". הרצוג הזכיר כי נתניהו לא דיבר כלל על נושא הדיון, יוקר המחיה: "רק ראש ממשלה חסר ביטחון ללא חזון וללא תוכנית נזקק לפלפולים מילוליים בדמות חוק הלאום כדי להצדיק את המובן מאליו. התוצאה היא שלילה ולא חיזוק המדינה, וסכנה לאובדנה כמדינה דמוקרטית ושוויונית".

ח"כ זנדברג בכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד אמר הרצוג: "בהסכם עם הפלסטינים אני חושב שצריכה להיות הכרת לאום של כל אחד של מדינתו. אבל כשאתה מביא חוק כאן בכנסת לשינוי האיזון במדינה, אתה מחלל את הדמוקרטיה הישראלית. אל תטעו: פייגלין זה נתניהו ונתניהו זה פייגלין. זו אותה פנאטיות מסוכנת".

נתניהו עתיד להציג בתוך ימים אחדים את הנוסח הרשמי של חוק מדינת הלאום שהוא מקדם. חברים בקואליציה אמרו אתמול שבסביבת נתניהו פועלים להציג את נוסח החוק המתון בתוך יום או יומיים, כדי להפוך את המסמך לבסיס להידברות בין השותפות הקואליציוניות. 

אלא שנכון לעכשיו בליכוד מעריכים שיש עתיד תתקשה להביע תמיכה בחוק בנוסח המתגבש. בכירים בליכוד אמרו ל"הארץ" כי "אנחנו מתרשמים שיהיה קשה להגיע עם יש עתיד להבנות סביב נוסח החוק שהציע נתניהו, אבל הדברים בהחלט פתירים. לבני, לעומת זאת, דאגה בימים האחרונים להעביר לנו מסרים, גם באמצעות כלי התקשורת, שהיא רואה בהצעה של נתניהו בבואה להצעת החוק שלה, כך שמול התנועה נקודות המחלוקת לא נחשבות למשמעותיות".

העימות הקואליציוני על חוק הלאום נחלק לשני עימותי משנה: הראשון עוסק בנוסח החוק שיביא נתניהו בסופו של דבר לאישור הכנסת. העימות השני נוגע לדרישתו של ראש הממשלה שהקואליציה תתמוך קודם לכן בהצעות הקיצוניות של זאב אלקין, יריב לוין ואיילת שקד בהצבעה במליאת הכנסת ותאשר אותם בקריאה טרומית.

נתניהו אמר שלשום כי הוא נחוש להעביר את חוק הלאום גם לא תושג הסכמה לגביו. חוקי הלאום אמורים להתאחד עם הנוסח שיציג נתניהו. לפי ההצעה, יחוקק חוק לאום שמטרתו הגדרת זהותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ועיגון ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות שבמגילת העצמאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ