דגל התורה: לא נפיל את נתניהו, אך לא נתחייב לתמוך בו אחרי הבחירות

לאחר שדרעי הבהיר כי לא יצהיר מראש על תמיכה בנתניהו, גם במפלגת דגל התורה הכריעו. "לא מתחייבים לדבר, אנחנו על הטריבונה", אמר גפני

יאיר אטינגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

המפלגות החרדיות אומרות לא לבנימין נתניהו, בינתיים. "אנחנו ממתינים על הטריבונה", אמר ח"כ משה גפני ממפלגת דגל התורה, בתום התייעצות עם המנהיג הרוחני הרב אהרן לייב שטיינמן, שבה הוחלט לא להתחייב בפני נתניהו כי יתמכו בו לאחר הבחירות הבאות. במפלגה הליטאית-חרדית החליטו שלא להכריז בשלב זה על מתן ערבויות פוליטיות לנתניהו, על פי בקשתו, בטרם יחליט לפזר את הכנסת.

בפגישה עם הרב שטיינמן בביתו בבני ברק נכחו גפני ושני הח"כים הנוספים מדגל התורה – אורי מקלב ויעקב אשר. דגל התורה, שותפתה של אגודת ישראל לסיעת יהדות התורה, היתה הצלע החסרה במשולש החרדי, אותו ביקש נתניהו לרתום למהלך הפוליטי. בימים האחרונים השמיעו ח"כ יעקב ליצמן מאגודת ישראל וח"כ אריה דרעי מש"ס מסרים זהירים לכאן ולכאן, אך במערכת הפוליטית התרשמו כי יקבלו את הצעת נתניהו – הבטחה לתפקידים מרכזיים בקואליציה הבאה, שתורכב לאחר בחירות שיוקדמו, בתמורה להבטחתם להמליץ עליו לנשיא המדינה לשם הרכבתה. נתניהו ביקש ערבות כזאת לפני החלטה על פיזור הכנסת.

כעת, לאור החלטת דגל התורה, נראה כי לא תהיה התחייבות כזאת וכי החרדים יפעלו כאיש אחד בעניין. "לא התחייבנו ואנחנו לא מוכנים להתחייב לשום דבר", אמר גפני ל"הארץ". אבל דגל התורה החליטה בד בבד כי לא תחבור למהלך פוליטי של מפלגות המרכז שמאל, שנועד להפיל את נתניהו ולהרכיב קואליציה חלופית לפני הבחירות. החרדים לא יתמכו כעת ביריביו של נתניהו, אבל גם לא מבטיחים לתמוך בנתניהו לאחר הבחירות.

חברי הכנסת גפני ונסים זאב, 2011. לא סביר שש"ס ואגודת ישראל יפעלו ללא דגל התורהצילום: אוליבייה פיטוסי

גם דרעי נשמע נחרץ היום, כשאמר בכנס של פורום חברות קדישא, כי נציגי המפלגות החרדיות קיבלו החלטה: "אנחנו לא משחקים שום משחקים, אנחנו לא משחקים בתרגילים כאלה ואחרים. הממשלה הזאת היתה ממשלה גרועה מאוד, וצריכים לפזר אותה אבל בצורה גלויה״.

בין אם זו קריאה לפיזור של הממשלה לאלתר או בין אם המתנה על היציע – הכרזה על עסקה עם נתניהו אין, ובמפלגות החרדיות סבורים כי מוטב להוריד את העניין מסדר היום. על פי הערכת גפני, הכרזה מוקדמת על חבירה לנתניהו תזיק לחרדים ותזיק לנתניהו, ותשחק קודם כל לידי יש עתיד והתנועה, שינגחו את הדיל ואת השותפים בו.

הצעת נתניהו, שמבטיחה חזרה לקואליציה אחרי גלות ממושכת, קסמה למפלגות החרדיות. ש"ס, שעל פי סקר "הארץ" מהיום (ראשון) מתרסקת מ-11 מנדטים לשישה, מעוניינת מאוד בהבטחה לחזור לממשלה בראשות נתניהו. באגודת ישראל הביעו חששות מתסריט בו הממשלה הנוכחית מחזיקה מעמד עוד תקופה ארוכה, מה שיגרור עוד פגיעה בתקציבים לחרדים. ח"כ ליצמן התייעץ בימים האחרונים עם כל האדמו"רים המובילים את אגודת ישראל, ונראה כי רובם נטו לתמוך בעסקה.

עם זאת, מהרגע הראשון היה ברור שאגודת ישראל על ארבעת הח"כים שלה לא תחתום על הבנות עם נתניהו בלי המפלגה השותפה, דגל התורה, וגם ש"ס. בדגל התורה הסבירו את ההחלטה שלא להתחייב בפני נתניהו, באפשרות שהבחירות הקרובות יולידו מצב בו העסקה הפוליטית המשתלמת יותר עבור החרדים תהיה עם גוש מרכז-שמאל, בלי נתניהו. חלק מאנשי דגל התורה מעריכים כי בכל מקרה הקיץ הקץ על ממשלת נתניהו הנוכחית, וכי אין טעם שהחרדים יכבלו עצמם לעסקה עמו כבר כעת. בשיחות סגורות הביע גפני חשש כי הבחירות הקרובות יביאו מפלה של הליכוד, וכי חבירה מוקדמת עמו תסייע פוליטית דווקא ללפיד, וכאמור תציב את החרדים ואת תביעותיהם הפוליטיות, פעם נוספת, במרכז מערכת הבחירות.

בראיון שהעניק אמש לחדשות ערוץ 2, אמר דרעי שיסכים שלא לשתף פעולה עם ניסיונות להדחת נתניהו, במידה וראש הממשלה יכריז על כוונתו ללכת לבחירות בתקופה הקרובה. "אמרתי לנתניהו שאנחנו מתחייבים בפניו שלא נחליף את הממשלה הזאת בתרגילי אי־אמון, שנהיה נאמנים לו עד הבחירות - אבל אני לא מוכן לומר מה יהיה אחרי הבחירות", אמר.

ראש הממשלה צפוי להכריע, ככל הנראה ביומיים הקרובים, אם יפרק את הקואליציה ויקרא להקדמת הבחירות כבר בתקופה הקרוב. נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כי "לצערי לא עובר יום ללא איומים ותכתיבים ואיומי התפטרות, תוך השתלחות של שרי הממשלה בממשלה ובראש הממשלה. אני מקווה שנחזור להתנהלות תקינה. זה מה שהציבור מצפה מאתנו. רק כך אפשר לנהל מדינה, ואם לא - נסיק את המסקנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ