נתניהו בישיבת סיעה: "אם השרים לא יפסיקו את החתרנות, נלך לבחירות"

לפיד אמר לקראת הפגישה עם ראש הממשלה כי בחירות ישתקו את המשק, ועדיין אפשר לתקן. שרת המשפטים לבני: "הממשלה הגיעה לצומת דרכים"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש הערב (שני) עם מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, לראשונה מאז פרץ המשבר החריף ביניהם לפני שבועות אחדים. הפגישה בין לפיד לנתניהו נערכת במסגרת סבב שיחות של ראש הממשלה עם ראשי סיעות הקואליציה, בניסיון לפתור את העימות הנוכחי ולמנוע את פירוק הקואליציה.

נתניהו אמר בפתח ישיבת הסיעה היום כי אם השרים שתוקפים אותו לא יפסיקו עם החתרנות, הוא יילך לבחירות. "אני מאמין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. בניסיון להגיע, נתתי גיבוי לדברים שלא הייתי לגמרי שלם איתם כמו חוק מע"מ אפס", אמר נתניהו. "לצערי, לא זכיתי לגיבוי הדדי ולקיום המחויבות הבסיסית ביותר, נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה".

לדבריו, "בשדה המדיני, שרים תוקפים חדשות לבקרים מדיניות שאני מוביל. אפילו בנייה בירושלים הופכת אצלם לנושא שנוי במחלוקת ובכל הם מחזקים את הביקורת הבינלאומית על ישראל. השרים הללו מנסים להחליף ממשלה וראש ממשלה מתוך הממשלה בה הם יושבים. הם מפירים הסכמים שהושגו כמו מתן תוספת אמיתית לתקציבי הביטחון והעברת בסיסי צהל דרומה". הוא הוסיף כי על השרים האלה "להפסיק את החתרנות וההתקפות, ולהתייצב מאחורי הורדת יוקר המחיה בכל תחום. אם יסכימו, נוכל להמשיך יחד. אם יסרבו נסיק את המסקנות ונלך לבוחר. כראש ממשלה שנותרו לו כמה שנים אני לא שש לבחירות. השיקול היחיד הוא טובת ישראל ואזרחיה״.

לפיד ופרי בישיבת סיעה, היום. "הציבור מצפה מאתנו לנהוג בממלכתיות"צילום: אוליבייה פיטוסי

לפיד שב וקרא היום לראש הממשלה שלא לפעול על פי אינטרסים פוליטיים וללכת לבחירות. בישיבת הסיעה, התייחס יו"ר יש עתיד לפגישה המתוכננת עם נתניהו, ואמר כי ״עדיין אפשר לתקן. הציבור מצפה מאתנו לנהוג בממלכתיות. לא נבחרנו לשרת קבוצות לחץ ואינטרסים פוליטיים. אין לנו מקורבים, ג׳ובים לחלק או חברי מרכז שלוחצים עלינו״.

הוא מוסיף כי ״הממשלה אישרה את התקציב הזה וגם את חוק מע"מ אפס. ראש הממשלה תמך בשניהם. הוא ישב לידי, הצביע לשניהם והתחייב בפני לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו". לדבריו, "בחירות ישתקו את המשק, יעכבו תהליכים לטובת הציבור ויתקעו תכניות עבודה״.

לבני אמרה היום בישיבת סיעה כי ״ממשלת ישראל הגיעה לצומת דרכים. נתניהו אמר או-או, והוא צודק לגמרי. צריך לעצור את ההקצנה ולהילחם יחד נגד אלימות וגזענות. צריך להפסיק עם הרטוריקה המתלהמת וחקיקות קיצוניות". היא הוסיפה כי "הדרך שלנו ברורה: החלטות מדיניות ברורות ושמירה על ישראל דמוקרטית זו היתה דרכנו. מבחינתנו שתי האופציות בסדר. מה שלא ראוי זה לא ללכת לבחירות ולהמשיך עם ההצעות הקיצוניות".

בחודש האחרון שרר נתק בין נתניהו ללפיד. זאת, בין היתר, על רקע האשמותיו של ראש הממשלה כי יו"ר יש עתיד חתר תחתיו כשניסה לכונן ממשלה חלופית עוד לפני הבחירות. השניים חלוקים גם לגבי תקציב המדינה, חוק ההסדרים וחוק מע"מ אפס. "בחודש האחרון הוא לא דיבר אתי מלה מעבר למה שנאמר סביב שולחן הממשלה", סיפר לפיד שלשום. לדברי בכירים בליכוד, הפגישה אינה מסמנת את תום העימות בין השניים, אלא נועדה לאפשר להם לבחון את המשך שיתוף הפעולה ביניהם. לדבריהם, הסיכויים להגיע להבנות עם לפיד נמוכים מאוד: ״אנחנו קרובים מאי־פעם לבחירות״, אמר מקור המקורב לראש הממשלה.

נתניהו צפוי לדרוש מלפיד התחייבות ל"תקופת רגיעה ממושכת" ולכך שלא יחתור תחתיו. לפיד צפוי לדרוש בתמורה, גיבוי להעברת חוק מע"מ אפס; מניעת ביטול הרפורמות שיזם בחוק ההסדרים; העברת התקציב והכנסת שינויים בחוק הלאום. בנוסף, השניים ינסו ללבן את המחלוקת החדשה ביניהם, סביב תקציב מערכת הביטחון.

לפיד עצמו תקף את נתניהו בבוטות עוד שלשום, כשאמר באירוע שבתרבות בתל אביב, כי "הכל תקוע וראש הממשלה עומד מהצד. הם מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה: מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניוקטורות עם החרדים".

אתמול נפגש נתניהו עם מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, והיום הוא צפוי לפגוש גם את יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט. מחר הוא צפוי להיפגש עם ראש התנועה, ציפי לבני. סבב הפגישות הזה מלווה בחשדנות הדדית מצד ראשי המפלגות, ולא ברור אם ניתן יהיה לגשר על הפערים ביניהם. לבני תדרוש מנתניהו לבטל את שורת החוקים הקיצוניים שמקדמת הקואליציה, כסימן לרצינותו לשמר את הממשלה הקיימת. אין מדובר באולטימטום, אלא בדרישה שנועדה להראות שפניו של נתניהו לרגיעה ולא לבחירות.

נתניהו הפגין אתמול מיאוס מהתנהלות שותפיו לקואליציה. בפתח ישיבת הממשלה הוא הבהיר: "באחרונה, כמעט אין יום שבו איננו נתקלים בתכתיבים או באיומים, באיומי התפטרות ובאולטימטומים כאלה ואחרים תוך השתלחות של שרי הממשלה בממשלה ובעומד בראשה”. אחר כך הוסיף, "אני מקווה שנוכל לחזור להתנהלות תקינה כי רק כך אפשר לנהל מדינה. ואם לא, נסיק את המסקנות". 

בסביבתו של נתניהו העריכו אתמול כי ממשלתו לא תחזיק מעמד מעבר לשנה הקרובה. "השאלה המרכזית הניצבת בפני נתניהו היא אם להכריז על בחירות כבר עכשיו ולקיים אותן לקראת האביב, או למתוח את הקדנציה עד אוקטובר הבא ולפרוש אז. מצד אחד, נתניהו לא רוצה לתת ללפיד הזדמנות לשקם את מעמדו ולהתחזק, מצד שני גם הוא חושב שבחירות בעיתוי הזה הן מוקדמות מדי".

אתמול העבירו הסיעות החרדיות את תשובתן להצעה של נתניהו להביע כעת תמיכה במועמדותו להרכבת הממשלה הבאה בתמורה להכרזה על פירוק מוקדם של "הקואליציה האנטי־חרדית" שבראשה הוא עומד, כלשונם. במפלגות החרדיות סירבו לנקוט עמדה באשר לזהות המועמד שיתמכו בו לראשות הממשלה והסתפקו בהבטחה עמומה שלא יצטרפו לשום ניסיון להפיל את נתניהו ללא בחירות בחודשים הקרובים באמצעות קואליציה חלופית, אם יכריז על מועד שהכנסת תפוזר בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ