הולכים לבחירות: לפיד דחה את דרישות נתניהו, ש"ס לא תצטרף לממשלה

בפגישה שארכה שעה אחת בלבד, דרש נתניהו מלפיד לתמוך בחוק הלאום ולהקפיא את תוכנית מע"מ אפס. בכירים ב"יש עתיד": נתניהו עשה ללפיד תרגיל מסריח, ההודעה שלו הוכנה עוד לפני הפגישה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ישראל בדרך לבחירות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציב אמש (שני) לשר האוצר, יאיר לפיד, שורת דרישות בהן גם ויתור על חוק מע"מ אפס ותמיכה בחוק הלאום. בתום פגישה בת שעה בלבד, הבהיר לפיד לראש הממשלה כי לא יוכל להיענות לדרישות אלו - מה שסולל את דרכו מחוץ לקואליציה. דקות לאחר סיום הפגישה, קרא יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, לכל ראשי הסיעות "להתכנס לאלתר ולהגיע להסכמה על מועד קרוב ככל האפשר לקיום הבחירות". הצעד של ש"ס מוביל לבחירות מאחר ונתניהו לא יוכל להרכיב קואליציה חלופית ללא החרדים.

בפגישת נתניהו ולפיד במשרד ראש הממשלה הוצגו לשר האוצר חמישה תנאים להמשך קיום הממשלה הנוכחית, בהם דרישה להקפיא את תוכנית הדגל של לפיד - חוק מע"מ אפס. בעבר אמר לפיד כי יעדיף לפרק את הקואליציה ולא יוותר על התוכנית שמטיבה עם בוחריו - אנשי מעמד הביניים. בהודעה שהוציא ראש הממשלה עם תום הפגישה, הסביר את הדרישה בכך שתוכנית מע"מ אפס נאמדת בשלושה מיליארד שקלים ובכסף הזה ניתן "להביא פתרונות דיור אמיתיים שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם, וחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים".

בכירים ביש עתיד הגיבו בחריפות למהלך של ראש הממשלה. לדבריהם, "מדובר בתרגיל מסריח של נתניהו. לפיד הגיע לפגישה שנמשכה שעה אבל ההודעה הוכנה כבר מראש. נתניהו ידע שלא נוכל לקבל את התנאים האלה והוא בעצם גורר את אזרחי ישראל לבחירות". לדברי בכיר נוסף, "נתניהו היה מוכן עם ההודעה, היא נשלחה לתקשורת ברגע שלפיד יצא מחדרו של ראש הממשלה". לדבריו, "במשך שלושה שבועות נתניהו אומר שצריך להגיע להבנות ולהידברות, אך למעשה לא היה כאן שום ניסיון להגיע לפשרה". 

נתניהו ולפיד. בכירים ב"יש עתיד": "זה תרגיל מסריח של נתניהו, הוא גורר את ישראל לבחירות"

יתר הדרישות שהציב ראש הממשלה לשר האוצר היו הפסקת ההשתלחות והחתרנות נגד הממשלה שהוא חבר בה, לרבות הביקורת על הבנייה בירושלים והיחסים עם ארה"ב; העברת שישה מיליארד שקלים לתקציב הביטחון - המיועדים לאימונים ולהצטיידות, בין השאר בכיפות ברזל ונגמ"שים ממוגנים; שחרור התקציב עבור הירידה של בסיסי צה"ל דרומה כפי שתוכנן מראש; ותמיכה בחוק הלאום "שמנוסח על בסיס העקרונות שהציג ראש הממשלה בממשלה".

"אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאתנו", הוסיף נתניהו, "אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור".

פגישת נתניהו-לפיד נועדה לבחון אם השניים יכולים להמשיך ולשתף פעולה ביניהם בקואליציה הנוכחית, או שראש הממשלה יפעל לפירוק הקואליציה והליכה לבחירות. הפגישה עם נתניהו נערכה כחלק מסבב שיחות של ראש הממשלה עם ראשי סיעות הקואליציה בעקבות המשבר.

בסביבתו של נתניהו הבהירו ערב הפגישה עם לפיד כי הוא תולה בה משקל רב וכי עדיין לא התקבלה אצלו החלטה ברורה אם ללכת לבחירות או להתמיד עם הקואליציה הנוכחית. "הדברים מאוד פשוטים. הכל גמיש ודינמי. ראש הממשלה לא רוצה ללכת לבחירות בכל מחיר, אחרת היה עושה זאת כבר בשבוע שעבר. עם זאת, הוא נחוש שלא להמשיך לנהל קואליציה בדרך שבה פעלה עד היום". בליכוד העריכו שהצליחו לבלום כל מהלך אפשרי לביצוע פוטש והקמת ממשלה חלופית ללא הליכוד בקדנציה הנוכחית. זאת, על בסיס התחייבות הסיעות החרדיות שלא לשתף פעולה עם מהלך כזה והצהרות מפייסות שהשמיע בימים האחרונים מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

לפיד בבואו לפגישה עם נתניהו, אמשצילום: טלי מאייר

שעות אחדות לפני הפגישה עם לפיד תקף נתניהו את התנהלותו של שר האוצר, מבלי לציין את שמו באופן מפורש. בפתח ישיבת הסיעה הבהיר ראש הממשלה כי אם השרים שתוקפים אותו לא יפסיקו עם החתרנות, הוא יילך לבחירות. "אני מאמין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. בניסיון להגיע, נתתי גיבוי לדברים שלא הייתי לגמרי שלם איתם כמו חוק מע"מ אפס", אמר נתניהו. "לצערי, לא זכיתי לגיבוי הדדי ולקיום המחויבות הבסיסית ביותר, נאמנות ואחריות של שרים לממשלה שהם יושבים בה".

לדבריו, "בשדה המדיני, שרים תוקפים חדשות לבקרים מדיניות שאני מוביל. אפילו בנייה בירושלים הופכת אצלם לנושא שנוי במחלוקת והם מחזקים את הביקורת הבינלאומית על ישראל. השרים הללו מנסים להחליף ממשלה וראש ממשלה מתוך הממשלה בה הם יושבים. הם מפירים הסכמים שהושגו כמו מתן תוספת אמיתית לתקציב הביטחון והעברת בסיסי צה"ל דרומה". הוא הוסיף כי על השרים האלה "להפסיק את החתרנות וההתקפות, ולהתייצב מאחורי הורדת יוקר המחיה בכל תחום. אם יסכימו, נוכל להמשיך יחד. אם יסרבו, נסיק את המסקנות ונלך לבוחר. כראש ממשלה שנותרו לו כמה שנים אני לא שש לבחירות. השיקול היחיד הוא טובת ישראל ואזרחיה".

מוקדם יותר אתמול ביקש נתניהו בצעד חריג כי אחת מהצבעות אי-האמון שנערכו בכנסת במהלך היום תהיה הצבעה שמית ולא אלקטרונית, כדי לוודא שחברי יש עתיד והתנועה יתייצבו להצבעה ויתמכו בשימור הקואליציה. ביש עתיד פירשו את המהלך כאיתות נוסף לחוסר האמון שרוחש נתניהו ללפיד. כל הצבעות אי-האמון שהוגשו, כולל זו שנערכה באופן שמי, נדחו.

נתניהו, אתמול במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

לפיד שב וקרא אתמול לראש הממשלה שלא לפעול על פי אינטרסים פוליטיים ולהימנע מבחירות. בישיבת סיעת יש עתיד הוא התייחס לפגישה המתוכננת עם נתניהו, ואמר כי "עדיין אפשר לתקן. הציבור מצפה מאתנו לנהוג בממלכתיות. לא נבחרנו לשרת קבוצות לחץ ואינטרסים פוליטיים. אין לנו מקורבים, ג׳ובים לחלק או חברי מרכז שלוחצים עלינו".

לפיד הוסיף כי "הממשלה אישרה את התקציב הזה וגם את חוק מע"מ אפס. ראש הממשלה תמך בשניהם. הוא ישב לידי, הצביע לשניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו". לדבריו, "בחירות ישתקו את המשק, יעכבו תהליכים לטובת הציבור ויתקעו תוכניות עבודה".

בחודש האחרון שרר נתק בין נתניהו ללפיד. זאת, בין היתר, על רקע האשמותיו של ראש הממשלה כי יו"ר יש עתיד חתר תחתיו כשניסה לכונן ממשלה חלופית עוד לפני הבחירות. השניים חלוקים גם לגבי תקציב המדינה, חוק ההסדרים וחוק מע"מ אפס. "בחודש האחרון הוא לא דיבר אתי מלה מעבר למה שנאמר סביב שולחן הממשלה", סיפר לפיד בשבת. לדברי בכירים בליכוד, הפגישה אינה מסמנת את תום העימות בין השניים, אלא נועדה לאפשר להם לבחון את המשך שיתוף הפעולה ביניהם. לדבריהם, הסיכויים להגיע להבנות עם לפיד נמוכים מאוד: "אנחנו קרובים מאי-פעם לבחירות", אמר מקור המקורב לראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ