שאמה הכהן צבר חובות לדיסקונט כשכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה, הבנק פתח בהליכים לאחר שעזב את הכנסת

הח"כ לשעבר לווה עשרות אלפי שקלים כשהיה יו"ר ועדת הכלכלה העוסקת בבנקים. נמסר מטעמו כי שנה לאחר התפטרותו מהכנסת החזיר את ההלוואה במלואה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חבר הכנסת לשעבר כרמל שאמה הכהן לא החזיר הלוואות של כמאה אלף שקלים אותן קיבל מבנק דיסקונט, כששימש כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ועדה המפקחת על פעילות הבנקים. אף על פי שהתקשה להחזיר את ההלוואה הראשונה, העניק הבנק לשאמה הלוואה נוספת, ופעל משפטית להשבת החוב לאחר שזה פרש מהכנסת.

שאמה הכהן נבחר לכנסת לראשונה במארס 2009. שלושה חודשים לאחר מכן פתח חשבון בסניף האומה של בנק דיסקונט — סניף הממוקם בחניון האומה הצמוד לכנסת, ומשרת פוליטיקאים רבים ועובדי מדינה.

בדצמבר 2010 מונה שאמה ליו"ר ועדת הכלכלה, האחראית, בין היתר, על הפיקוח והחקיקה בענייני הבנקאות, וחצי שנה מאוחר יותר, באפריל 2011 קיבל שאמהאת ההלוואה הראשונה בסך 60 אלף שקלים. במסמכי ההלוואה, שהגיעו לידי "הארץ", ציין שאמה כי הוא זקוק לכסף "לכיסוי חוב", אך לא פירט באיזה חוב מדובר. לפי תנאי ההלוואה, שאמה אמור היה להחזיר את הכסף ב–36 תשלומים חודשיים, החל מהחודש הראשון לאחר לקיחת ההלוואה.

ואולם שאמה התקשה לעמוד בהחזר ההלוואה הראשונה, ונזקק להלוואה נוספת. ביולי 2012 הוא אכן קיבל כזו, על סך מאה אלף שקלים, הפעם עבור "שוטף". שאמה התחייב להחזיר את ההלוואה ב–60 תשלומים שווים ומיידיים. פירעון ההלוואה נעשה מחשבון העובר ושב, אך מכיוון שלשאמה לא היה בו כסף, הפרעון גרם לחריגה משמעותיתבחשבון והוא נכנס למינוס.

לאורך כל אותה תקופה היה שאמה יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה כמה פעמים בענייני הבנקים. בין היתר, נדונו בוועדה תיקון לחוק הבנקאות בנוגע למסירת מידע על עמלות לאזרחים ותיקים, המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בבנקים, חוקים ותקנות שונות הנוגעים לחברות האשראי במשק (הנמצאות בבעלות הבנקים), עמלת פרעון מוקדם של משכנתאות ופערים ומרווחים בריבית מול מדינות אחרות. הוועדה אף דנה בהצעת חוק של שאמה, בדבר החובות המוטלות על הבנק כאשר זה מתריע על אי־פרעון הלוואות וחובות. עיון בפרוטוקולים של הוועדה מגלה כי באף אחת מהישיבות לא הזכיר שאמה את ההלוואות שלקח.

שאמה עזב את הכנסת בפברואר 2013, עת פנה להתמודד על ראשות עיריית רמת גן. למרות שמשיכת היתר בחשבונו הגיעה לסכומים של עשרות אלפי שקלים, בנק דיסקונט לא נקט בצעדים משפטיים לגביית החוב. ממסמכי החשבון עולה כי באפריל 2013, כשסיים לכהן כחבר כנסת, היתה לשאמה יתרה שלילית של 55 אלף שקלים, אף כי עם עזיבתו את המשכן קיבל שאמה מענק הסתגלות בסך 111 אלף שקלים.

רק לאחר שסיים לכהן בכנסת, החל הבנק לטפל בחובותיו של שאמה וביוני 2013 פנה אליו בדרישה בכתב שיחזיר את הכסף. בעת הזו המינוס כבר תפח ל–68 אלף שקלים, החוב בכרטיס האשראי עמד על 3,775 שקלים ובנוסף עמדה יתרת הלוואות של 113 אלף שקלים, כלומר בסך הכל הסתכמו החובות בכ–185 אלף שקלים.

שאמה לא השיב לפניות הבנק, וביולי 2013 הגיש דיסקונט תביעה נגדו. בתביעה נכתב כי "שאמה חתם על בקשה לקבלת הלוואה על סך 60 אלף שקלים, אך לא עמד בתנאי ההחזר שלה. שאמה חתם על כתב התחייבות להחזר הלוואה נוספת, על סך 100 אלף שקלים, אך לא עמד בתנאי החזר ההלוואה. היות שהוא נותר ביתרת חובה בחשבון ללא מסגרת אשראי מאושרת והפר את התחייבותיו כלפי הבנק, הועמדו כל חובותיו לפרעון מיידי. היות והוא לא עמד בתנאי החזר ההלוואות, הועמדו ההלוואות ושאר חובותיו לפרעון מיידי. שאמה לא כיסה את יתרת חובתו עד היום על אף חובתו לעשות כן".

שאמה לא הגיש כתב הגנה, ובחודש אוקטובר באותה השנה פסק בית המשפט כי עליו לשלם את החוב בתוספת הוצאות משפט וריביות, בסך כולל של 200 אלף שקלים. בנק דיסקונט פתח בהליכי הוצאה לפועל נגד שאמה.

ביוני אשתקד שב שאמה לכנסת לאחר בחירתו של ראובן ריבלין לנשיאות המדינה ובאוגוסט מונה לשגריר ישראל ב–OECD. בטרם נסיעתו לפריז, סילק שאמה את החוב לבנק דיסקונט.

מבנק דיסקונט נמסר: "הבנק אינו מוסר מידע על לקוחותיו. יחד עם זאת, אנו דוחים מכל וכל את טענותיך ומבהירים כי אנו נוהגים עם כל חייב על פי אמות המידה המקובלות בין בנק לבין לווה".

"הארץ" נענה לפניותיו של שאמה הכהן להמתין עם פרסום הכתבה עד למסירת עדויות נוספות שיוכילו את טענותיו, אולם אלה לא נמסרו ומטעמו של שאמה הכהן נמסר לבסוף בתגובה כי "עסקינן בהלוואה אישית ל–5 שנים בסך 100 אלף שקלים, הלוואה פרטית, יחידה וסטנדרטית שניתנה למר שאמה בחשבון עו"ש שפתח בבנק דיסקונט, בחשבון אשר אליו הועברו משכורותיו כחבר כנסת, בהיקף של כ-40 אלף שקלים בחודש. מדובר בהלוואה רגילה המוענקת למעבירי משכורת, שניתנה בתנאי שוק רגילים, בחשבון שהועמדו בו ביטחונות כספיים נאותים. עקב קושי תזרימי אישי של מר שאמה נוצרו פיגורים בהחזר ההלוואה, הבנק פתח בהליכי גבייה, וכשנה לאחר התפטרותו מהכנסת החזיר מר שאמה את ההלוואה במלואה. הבנק נהג כלפי מר שאמה כאחד האדם החל במועד מתן ההלוואה וכלה בנקיטת הליכי הגבייה ותשלום מלוא ההלוואה בסופו של יום לעורכת הדין של הבנק".

עוד נמסר כי "יצוין כי מר שאמה פעל בתפקידו כיו"ר ועדת הכלכלה בתקיפות רבה כנגד איגוד הבנקים ונקט גישה פרו צרכנית מובהקת. מר שאמה מעולם לא טיפל בענייני בנק דיסקונט, וגם אם היה מטפל בכך לא היה בכך כל פסול. כמו כן, לא חלה עליו כל חובת דיווח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ