עורך דינו של נתניהו הודה כי פנה אל המבקר בעניין דו"ח ההוצאות של מעון רה"מ

בראיון בערוץ 10 הטיח דוד שמרון ברביב דרוקר כי פעל באופן לא חוקי כשפרסם את טיוטת דו"ח המבקר בפרשת ביבי-טורס. דרוקר ענה לו: מדובר בחוק שהוא אות מתה, אתה הגשת עדות שקר לבית המשפט - וזה חמור בהרבה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

עורך דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, דוד שמרון, הודה הערב (ראשון) כי פנה אל מבקר המדינה יוסף שפירא, בעניין בדיקת דו"ח ההוצאות של מעון ראש הממשלה. בראיון ששודר בחדשות 10 אמר שמרון כי נפגש עם "מבקר המדינה הקודם והנוכחי מספר פעמים... שלוש או ארבע... בדרך כלל, או תמיד בנוכחות אנשים נוספים". לדבריו, "הפגישות תמיד התנהלו בצורה מסודרת ואין בזה שום פסול".

ביום שישי האחרון פורסם ב"הארץ" כי המבקר שפירא מעכב כבר כמה שבועות דו"ח שהוכן במשרדו ועוסק בהוצאות מופרזות לכאורה במעונות ראש הממשלה נתניהו. זאת, לאחר שפרקליטו של נתניהו ביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח לפני הבחירות. הדו"ח הושלם, ואדם המעורה בנושא מעריך כי פרסומו לפני הבחירות יפגע בדימויו של ראש הממשלה. במשרד המבקר לא הכחישו כי שמרון פנה למשרד במטרה לדחות את מועד פרסום הדו"ח, אך טענו כי לא הובטח לו דבר.

בראיון ששודר הערב בחדשות 10, אמר שמרון כי "הפנייה שלי למבקר המדינה, עוד למבקר המדינה הקודם, השופט לינדנשטראוס, ואז לנוכחי, עסקה בשאלה האם הבדיקה צריכה להיות בדיקה שעוסקת רק בהתנהלות בית ראש הממשלה בתקופת כהונתו או שהיא צריכה להיות בדיקה כזאת שמאפשרת לציבור להבין מהי הפרופורציה הנכונה. ביקשתי ממבקרי המדינה - הנוכחי וקודמו - לערוך את הבדיקה באופן רוחבי. ביקשתי שיבדקו בתים ממומנים שונים - למשל, בית הנשיא למול בית ראש הממשלה - לצד בדיקה אורכית, לאורך תקופה ארוכה". שמרון הבהיר כי הוא "לא חולק על זכותו ואפילו על חובתו של מבקר המדינה לעשות בדיקות של רשויות המדינה - אבל נשאלת השאלה האם היא צריכה להיות כזאת שמאפשרת לציבור להבין מהי הפרופורציה הנכונה".

כשנשאל על ידי העיתונאי ברוך קרא אם הפנייה למבקר נראתה לו "סבירה", ענה עורך הדין: "זוהי חובתי. חובתי לבקש שהביקורת תהיה הוגנת". הוא הוסיף ואמר: "הציבור לא מטומטם. הוא חכם מאד, אבל הוא צריך פרופורציה. גוליבר הוא אדם אחד בגובה 1.75 כשבארץ הגמדים הוא ענק, ובארצנו הוא רגיל. אין כאן קנה מידה. לא נערכה מעולם בדיקה על התנהלות של בית ראש ממשלה בישראל". כשסתר קרא את דבריו, התעקש שמרון ואמר: "מעולם לא נעשתה ביקורת על מעון ראש הממשלה".

בהמשך הראיון אמר לשמרון העיתונאי רביב דרוקר, שפרסם הבוקר בבלוג שלו את טיוטת דו"ח המבקר הקודם בפרשת ביבי-טורס, כי "נראה כי מבקר המדינה נענה תמיד לבקשותיכם. מה היתה המעורבות שלך בהבאת המועמדות שלו וכמה פעמים נפגשת איתו ועם הצוות שלו על אותו דו"ח בודד מאז שנכנס לתפקידו?".

שמרון ענה: "אני מתקשה להתראיין על ידיך היום. עוד לא נרגעתי מהעובדה שבמצח נחושה, בניגוד לחוק מבקר המדינה, אתה פרסמת היום את טיוטת הדו"ח למרות שאתה יודע שהדבר הוא בלתי חוקי לחלוטין... לכן אני זה שצריך לשאול אותך שאלות ולא אתה אותי".

בתגובה לכך ענה דרוקר: "כשהתפרסמו עשרות דו"חות של מבקר המדינה, מעולם לא שמעתי אותך באיזו שהיא התבטאות נגד העניין הזה".

"מעולם לא עסקתי בענייניו של אולמרט", השיב שמרון.

בהמשך אמר לו דרוקר: "הגשת עכשיו תשובה לבית המשפט בה אמרת שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שבבדיקה שלו התברר שאין מקום לחשדות כנגד ראש הממשלה. הדבר הזה לא נמצא בהודעתו.  בניגוד לחוק שאתה מדבר עליו - שהוא אות מתה מזמן ויש חוות דעת ברורות של היועץ המשפטי לממשלה על העניין הזה - מה שאתה עשית זה עדות שקר לבית המשפט, שהיא חמורה בהרבה מסעיף 28 בחוק המבקר".

"אתה טועה ומטעה", ענה שמרון.

כשהתעקש דרוקר ודרש לדעת כמה פעמים נפגש שמרון עם המבקר, אמר שמרון: "אני נפגשתי עם מבקר המדינה הקודם והנוכחי מספר פעמים. אני לא זוכר להגיד אם זה שלוש או ארבע. לפי דעתי זה המספר פחות או יותר. כל הפגישות היו פורמליות, במשרדו של המבקר, בדרך כלל, או תמיד, בנוכחות אנשים נוספים. זה מה שאני יכול לומר לך בהקשר הזה. הפגישות תמיד התנהלו בצורה מסודרת ואין בזה שום פסול".

בהמשך, כשנשאל האם ראש הממשלה, בהיותו שר האוצר, לא עשה שום דבר מהדברים שמיוחסים לו בטיוטה שפורסמה ענה שמרון: "אני יכול לומר שראש הממשלה פעל כחוק. שתיים מהנסיעות של ראש הממשלה המשטרה בדקה, ואמרה שאין שום עבירה בפעולות ראש הממשלה. לא רוצה להתייחס לטיוטה שמר דרוקר פירסם ביודעין בניגוד לחוק".

כשנשאל אם נראה לו תקין שאשת ראש הממשלה תנהל קופת מזומנים לניהול משק בית, ענה שמרון: "הבקבוקים האלו לא נזרקו אלא מוחזרו. הכסף לא הגיע, כפי שאומר ויקטור סרנגה (הטעות במקור), הנהג... הכסף שימש כמעין קופה קטנה. אנחנו לא רוצים לגעת או להתקרב לכסף לא כדין. ביוזמתה של משפחת נתניהו הכסף שולם למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ