בנט וח"כים מהליכוד ביטלו השתתפותם בוועידת ישראל לדמוקרטיה, בגלל מימון הקרן החדשה לישראל

צחי הנגבי, זאב אלקין וציפי חוטובלי הודיעו כי לא ישתתפו בוועידה שיזם "הארץ", בגלל "מימון מגוף אנטי ציוני". שר הכלכלה כתב: "אם מעורבות הקרן תבוטל, אשמח להגיע"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

חברי כנסת מהליכוד ושר הכלכלה ביטלו היום (שני) את השתתפותם ב"ועידת ישראל לדמוקרטיה", אותה יזם "הארץ", משום שהיא ממומנת בחלקה על ידי הקרן החדשה לישראל.

בנט וחוטובלי באירוע באוניברסיטת תל אביב ב-2012צילום: דודו בכר

ועידת ישראל לדמוקרטיה תתקיים ב-17 בפברואר בנמל תל אביב ותעסוק בין היתר בגבולות חופש הביטוי, בעצמאותו של בית המשפט העליון ובזהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. צפויים להשתתף בה נשיא המדינה ראובן ריבלין, מספר שתיים במחנה הציוני ציפי לבני, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר מרצ זהבה גלאון וחברי הכנסת איילת שקד וינון מגל מהבית היהודי. 

שר הכלכלה נפתלי בנט, שהיה אמור לשאת דברים בכינוס, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ביטל את השתתפותו, אך ישמח לבוא אם מעורבות הקרן החדשה לישראל תבוטל. 

סגני השר צחי הנגבי וציפי חוטובלי וח"כ זאב אלקין מהליכוד, שהיו אמורים לקחת חלק במושבים שונים של הוועידה, הודיעו כי לא יגיעו אליה. ממטה ההסברה של הליכוד נמסר כי "הליכוד, כמפלגה לאומית אידיאולוגית, לא תשתף פעולה עם גופים העוסקים ללא הרף בהשחרת פניה של ישראל". עוד נכתב בהודעה כי "הקרן החדשה מממנת עשרות ארגוני שמאל רדיקלי, דוגמת בצלם, שוברים שתיקה, עדאלה ומחסום ווטש, והיא אחד הגופים המרכזיים האחראים לדו"ח גולדסטון".

מוקדם יותר היום ממפלגת הליכוד לחזור בה מהטענות שהעלתה לפיהן הקרן מעורבת במערכת הבחירות הנוכחית ובמימון קמפיין ארגון V15. במכתב התראה ששיגרה הקרן ליועץ המשפטי של הליכוד ולגורמים נוספים במפלגה נכתב כי "מדובר בשקרים. הקרן החדשה לישראל לא היתה ואינה מעורבת, לא במישרין ולא בעקיפין, במימון הקמפיין המכונה V15. בנוסף, היא גם לא תמכה כספית ב'קול אחד' מזה שנים, וברור שאין לה קשר – ולו עקיף – לפעולותיו של ארגון זה היום, יהיו אשר יהיו”.

מעיתון "הארץ" נמסר בתגובה: "ועידת 'הארץ' לדמוקרטיה מתקיימת ביוזמת ובהובלת עיתון 'הארץ' מתוך כוונה לקדם שיח ציבורי על מצב הדמוקרטיה הישראלית ומסיבה זו נבחרו משתתפים המייצגים את הצדדים השונים של המפה הפוליטית. גם בין נותני החסות לוועידה יש גוונים שונים: בנוסף לקרן החדשה לישראל, תומכים בקיום הכנס גם מרכז מורשת בגין, המכון הישראלי לדמוקרטיה והתנועה החברתית 'אנו'. מגוון זה נועד לייצג טווח רחב של דעות ועמדות בציבוריות הישראלית ולפיכך גם הוזמנו נציגי מפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית הישראלית, במטרה לקיים דיון פלורליסטי המייצג את הדמוקרטיה במיטבה. הודעות הביטול של נציגי הבית היהודי והליכוד, לצערנו הרב, רק מחזקות את התחושה כי קיים צורך דחוף בוועידה מסוג זה, במיוחד בתקופת בחירות סוערת ומורכבת כפי שאנו חווים כעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ