משרד ראש הממשלה מקים אתר אינטרנט חדש "לחדשות ממשלתיות"

האתר החדש יפעל בנוסף לאתר הקיים ואולי בנוסף גם לאתר משרד ראש הממשלה. לדברי גורם הבקיא בפרטים, לאתר "יהיה כוח גדול לשמש למטרות תעמולה"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
במסיבת עיתונאים בצוק איתןצילום: עופר וקנין

משרד ראש הממשלה יוזם הקמת אתר אינטרנט חדש, המיועד ל"חדשות ממשלתיות". על פי מכרז שפורסם לאחרונה, האתר ישמש "שער חדשות ראשי של הממשלה" ויכלול, בין השאר, הודעות לתקשורת מטעם משרד ראש הממשלה ומשרדים אחרים. אתר האינטרנט החדש יפעל בנוסף לאתר קיים, שבו ניתן למצוא שירותים ומידע ממשלתי, וייתכן שבנוסף גם על אתר משרד ראש הממשלה, המרכז את החלטות הממשלה ומפיץ את דבריו של ראש הממשלה.

על רקע האתרים שכבר פועלים העריכו גורמים שונים כי האתר החדש נועד בעיקר להסברה ושיווק. למרות הוצאת המכרז, האמור להיסגר בעוד כשבועיים, אומרים במשרד ראש הממשלה כי "בימים אלה נבחנת אפשרות להקמת פורטל חדשות ממשלתי".

המכרז להקמת הפורטל אינו מפרט לאיזו יחידה במשרד ראש הממשלה יהיה כפוף האתר החדש - מערך ההסברה, אנשי "ממשל זמין" או פרויקט "ישראל דיגיטלית". לפחות לפי חלק מהדוגמאות אשר צורפו למכרז, כמו "נאום ראש הממשלה בעצרת הכללית של האו"ם, אוקטובר 2013", נדמה כי האפשרות הראשונה היא הסבירה.

"אין בעיה ברצון הממשלתי לרכז מידע", אומר גורם הבקיא בפרטים, "אבל השאלה היא למה לא לעשות זאת במסגרת האתרים שכבר קיימים ונחשבים מוצלחים. למרות ההבטחות לשקיפות והנגשת המידע לציבור, לפרויקט הזה יש מטרות אחרות. זהו ביטוי נוסף לתפיסה שההסברה היא הפתרון לכל הבעיות. קשה להאמין שבפורטל החדש אפשר יהיה למצוא ידיעות או נתונים שיש בהם ביקורת על ראש הממשלה או השרים השונים". לדברי גורם אחר, לאתר החדש "יהיה כוח גדול ופוטנציאל גדול לשמש למטרות תעמולה".

נתניהו נואם בעצרת האו"םצילום: אבי אוחיון / לע"מ

את המכרז להקמה ולתחזוקה של "פורטל חדשות ומידע ממשלתי" פרסם משרד ראש הממשלה בסוף דצמבר. על פי המכרז, קהל היעד של האתר הוא "כלל אזרחי ישראל" והוא ישמש ל"קשר ישיר עם הציבור ואמצעי עבור אזרחים המעוניינים במידע ותיעוד ויזואלי, דו"חות, סקירות וחומרים הנוגעים לפעילות משרדי הממשלה ויחידותיהם. אמצעי ראשון במעלה לשיפור שקיפות שלטונית והנגשת מידע לציבור".

משתמשים נוספים של האתר יהיו עיתונאים ישראלים, "המעוניינים במידע אקטואלי ובתיעוד ארכיוני, שיקל על עבודת התחקיר העיתונאי", וגם עיתונאים זרים, "המעוניינים במידע מתורגם ומוסמך בשפות זרות, מידע אקטואלי ותיעוד מרוכז שיקל על עבודת העיתונאי וירכז מסמכים, תמונות ווידאו, כמקור רשמי ומהימן".

על פי המכרז, לצד הציבור הרחב והעיתונאים, ישמש האתר גם למטרות "דיפלומטיה ציבורית והסברה לקהלים זרים". "כמקור מידע מרוכז, עדכני ומותאם לדרישות המדיה החדשה ושיתוף ברשתות החברתיות, המופעל בשפות זרות (אנגלית / שפות זרות)", נכתב שם, "יסייע הפרויקט למאמצי ההסברה הישראלית בקרב קהלים זרים, הן ככלי בידי נאמני הסברה והן כמקור מידע עבור קהלים המתעניינים בנושאים הקשורים למציאות בישראל".

במשרד ראש הממשלה מבקשים לפתח את האתר, בשלב הראשון, בעברית ובאנגלית בלבד. ההתייחסות היחידה לערבית היא בדרישה ל"תשתית מוכנה לפיתוח בשפות נוספות, ביניהן ערבית". בהקשר זה נכתב כי בעתיד תיבחן האפשרות להקים אתר בשפות נוספות — רוסית, ספרדית, צרפתית, גרמנית ואיטלקית.

עוד נכתב כי דוברי משרדי הממשלה השונים "יוכלו להזין תוכן לאתר ישירות או לחלופין להזין תוכן לאתרם, אשר יימשך ויוצג בפורטל החדשות הממשלתי", וכן שהאתר יכלול מערכת סקרים בנושאים שלא פורטו.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "פורטל החדשות הממשלתי מיועד להוות מקור תוכן מרכזי לחדשות ומידע ממשלתי בנושאים אקטואליים מגוונים. על פי התוכנית הנבחנת, הפורטל יעלה נושאים שעל סדר היום הממשלתי ובעיקר נושאים חוצי-משרדים, שהמידע לגביהם מפוזר במקורות ממשלתיים שונים", וכן ש"הכוונה להקים פורטל נועדה לסייע לקהלים שונים לקבל מידע חשוב ואקטואלי באופן מרוכז, ולהציע מידע זמין בשפות שונות עבור גולשים מהארץ ומהעולם".

עוד נמסר ממשרד ראש הממשלה כי בניית הפורטל "נעשית בתיאום מלא בין כל הגורמים הרלוונטיים, בהם גם 'ממשל זמין'. עם זאת חשוב להדגיש שהפורטל יתמקד במידע תוכני ולא בשירותים המקוונים לאזרח שקיימים באתרי 'ממשל זמין'. הפרויקט נמצא כעת בשלבים ראשוניים. בהמשך ייקבע גם תחת איזו 'קורת גג' (כלומר יחידה מקצועית, א"ק) הוא יפעל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ