צוות המו"מ של הליכוד למפלגתו של כחלון: אם לא תתגמשו, נסגור עם החרדים לפניכם

לצד תיק האוצר והבינוי והשיכון, מפלגתו של כחלון דורשת גם את מינהל מקרקעי ישראל ואת מינהל התכנון, את המשרד להגנת הסביבה ואת ועדת הכספים; המחנה הציוני: סיכויים קלושים למו"מ על ממשלת אחדות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

התבצרותה של כולנו במשא ומתן הקואליציוני וחוסר הנכונות של המפלגה להתגמש בדרכה לממשלת נתניהו הרביעית עשויים להוביל את הליכוד לחתום על הסכמים קואליציוניים עם הסיעות האחרות לפניה - כך אמר היום (רביעי) בכיר בליכוד. "רצינו שכולנו תהיה המפלגה הראשונה שאיתה אנחנו חותמים", אמר הבכיר. לדבריו, "רק טבעי שמשה כחלון, שצפוי להיות שר האוצר, יהיה מעורב בסיכומים הכלכליים שלנו עם המפלגות האחרות. אבל צוות המשא ומתן של כולנו כנראה לא מבין את זה ולא מתגמש בדרישות. במצב כזה אנחנו בהחלט מתכוונים לא להמתין להם, ולחתום על הסכמים עם המפלגות החרדיות ועם ישראל ביתנו. המשמעות היא שכחלון יגלה רק בדיעבד מהן ההתחייבויות הכספיות שלנו כלפיהן, והן רבות".

בפגישה שהתקיימה היום בין צוותי המשא ומתן של כולנו והליכוד לא חלה התקדמות משמעותית, אך למרות זאת, שני הצדדים דיווחו על אווירה טובה. כולנו עדיין לא נסוגה מאף אחת מהדרישות שלה, ולראשונה פרסמה באופן רשמי את רשימת התיקים שהיא מבקשת: לצד משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון, מפלגתו של כחלון דורשת גם את מינהל מקרקעי ישראל ואת מינהל התכנון, את המשרד להגנת הסביבה ואת ועדת הכספים. בליכוד אמרו שהדרישות מופרזות. מנהיג ש"ס, אריה דרעי, אמור להתמנות לתפקיד שר הפנים, ועל פי הליכוד, הוא לא יסכים לוותר על מינהל התכנון המצוי כיום תחת המשרד. הדרישה להחזיק בראשות ועדת הכספים נתפסת בליכוד כ"עז" שכחלון הכניס לרשימת הדרישות. "ועדת הכספים תהיה בידיים של משה גפני מיהדות התורה", אמרו בליכוד. "יש הבנות ברורות בעניין הזה. היו גם מגעים בין כחלון לגפני שנועדו להכשיר את המהלך. לא ברור למה כולנו ממשיכים להתעקש על הסעיף הזה ולא להתקדם כבר". מטעם כולנו נמסר בתגובה: "מפלגת כולנו ממשיכה להתעקש על כלי העבודה לביצוע הרפורמות לטיפול ביוקר המחייה ובעיית הדיור".

נתניהו וכחלון בטקס הצהרת האמונים במשכן הכנסת, אתמולצילום: דוברות הכנסת

לצד הפגישה עם הצוות של כולנו התקיים היום מפגש גם עם צוות ישראל ביתנו: "אנחנו עדיין דנים בקווי היסוד", אמרו בישראל ביתנו. לדבריהם, “הפגישה היתה טובה וכבר נקבע מפגש נוסף". בבית היהודי, לעומת זאת, הבהירו היום פעם נוספת כי לא חלה התקדמות במגעים עמם. בראיון לערוץ הכנסת אתמול הכחיש בנט כי דרש את תיקי המשפטים וביטחון הפנים למפלגתו. אלא שבערוץ מיהרו להקרין נאום של בנט מלפני קצת יותר מחודש, שבו אמר במפורש: "אנחנו נדרוש לקחת את תיק המשפטים ואת התיק לביטחון הפנים אלינו, כדי לתת את התיק לביטחון הפנים לחברת הכנסת איילת שקד".

מחר צפויה להתקיים פגישה נוספת בין צוותי המשא ומתן של הבית היהודי והליכוד. אף שבבית היהודי חושדים שהליכוד מבקש להכניס את המחנה הציוני לקואליציה במקומם, במחנה הציוני התחזקה בימים האחרונים ההערכה שהסיכויים לכינון ממשלת אחדות קלושים. "יש שני תנאים ברורים לכך שחברי הכנסת של המחנה הציוני יסכימו להסתכן בישיבה בממשלת נתניהו", אמר היום מקור במפלגה. לדבריו, "התנאי הראשון הוא שהבית היהודי וישראל ביתנו לא יישבו בקואליציה וקווי היסוד של הממשלה יכירו בחזון שתי המדינות ובאידיאולוגיה של המחנה הציוני. התנאי השני הוא שנתניהו יבוא עם חבילה מפתיעה במיוחד של תפקידים וכיבודים, שתקשה על מצביעי המפלגה לצאת נגד המהלך. מאחר שאין סיכוי לשני התנאים האלה להתממש, אין באמת סיכוי לכינון ממשלת אחדות", אמר המקור.

אנשי יהדות התורה צפויים להתייצב מחר פעם נוספת לשיחות עם צוות המשא ומתן של הליכוד. המפלגות החרדיות הבהירו לצוות המשא ומתן של הליכוד שלא יישאו וייתנו במהלך ימי חול המועד. הדבר צפוי לעכב את השלמת ההבנות עם מפלגות אלה, אך בכולנו ובליכוד הביעו נכונות עקרונית לקיים מפגשים אינטנסיביים גם בימי חול המועד בניסיון לגשר על הפערים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ