יהונתן ליס
יהונתן ליס

ההסכם הקואליציוני בין כולנו והליכוד, שנחתם בשבוע שעבר ופורסם היום (ראשון) במלואו, חושף הישג למפלגתו של היו"ר משה כחלון במסגרת המאבק על דמותו של בית המשפט העליון. לפי ההסכם, אחד משרי כולנו צפוי לשמש אחד משני השרים החברים בוועדה למינוי שופטים. השר השני הוא שר המשפטים. המהלך צפוי להחליש את כוחם של חברי הליכוד או הבית היהודי, שעשויים להיבחר לפחות לאחד משני כיסאות המיועדים לחברי הכנסת בוועדה ופועלים במוצהר לשינוי זהות השופטים במערכת המשפט.

עוד עולה מההסכם כי השר המיועד, ח"כ יואב גלנט (כולנו), לא יוזמן באופן קבוע לדיוני הקבינט וישמש משקיף מטעם מפלגתו רק בחלק מהדיונים. כך פתרו כחלון וראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המחלוקת ביניהם באשר לצירופו של האלוף במיל' לישיבות הקבינט. גלנט הוא השר המיועד היחיד מטעם כולנו המוזכר בהסכם הקואליציוני עם הליכוד. "השר המיועד יואב גלנט יוזמן בדרך כלל כמשקיף לוועדת השרים לענייני ביטחון לאומי", נכתב בנוסח שפורסם היום רשמית, עם הנחת ההסכם החתום על שולחן מזכירות הכנסת. 

ההסכם המלא מגלה ששתי יוזמות דגל שנויות במחלוקת של נתניהו עשויות למצוא עצמן ללא תמיכה בכנסת שתאפשר את קידומן: כל השותפות הקואליציוניות קיבלו זכות וטו על קידום חוק יסוד מדינת הלאום, שבנוסחיו המקוריים נועד להכפיף את משטרה הדמוקרטי של המדינה לזהותה היהודית בפסיקות בג"ץ. בנוסף, לכל אחת מהמפלגות ניתנה הזכות "לקבור" את יוזמת נתניהו לקידום חוק המפלגה הגדולה - המחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה הבאה על מנהיג המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הנבחרת. 

בהסכם הקואליציוני עם כולנו מעוגנת באופן ברור דרישת המפלגה שלא לקדם את החוקים להחלשת בית המשפט העליון. "כולנו מתנגדת לחקיקת פסקת ההתגברות על פסיקת בתי המשפט לביטול חוקי הכנסת. מובהר ומוסכם כי על סיעת כולנו לא תחול משמעת קואליציונית בכל עניין הקשור לעניין זה", נכתב בהסכם.

נתניהו וכחלון לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני, בשבוע שעבר

לצד שלושה תפקידי שר (אוצר, בינוי והגנת הסביבה) קיבלה כולנו גם תפקיד סגן שר במשרד שעדיין לא נקבע, וכן את ראשות ועדת העבודה והרווחה ואת ראשות הוועדה לזכויות הילד או פניות הציבור. בנוסף תקבל המפלגה מינוי אחד לתפקיד סגן יו"ר הכנסת ברוטציה עם הליכוד. שני שרים של כולנו יכהנו בוועדת השרים לחקיקה. 

ממשלת נתניהו הרביעית צפויה לכלול 22 שרים, אך היא תושבע בשני שלבים, בכפוף לדחיית יישומו של הסעיף המחייב ממשלה בת 18 שרים בלבד. המתווה למינוי השרים מפורט בהסכם: בשלב הראשון ימנה הליכוד עשרה שרים מטעמו, שני שרים לכולנו, שני שרים לבית היהודי, שר לש"ס ושר לישראל ביתנו. בשלב השני לסיעת הליכוד יתווספו שני שרים נוספים וכל אחת מהמפלגות הנוספות תזכה לשר נוסף. גם סגני השרים, למעט סגן שר הבריאות, שיכהן במעמד של שר, יימונו רק לאחר שינוי החוק. 

כולנו והמפלגות הנוספות מתחייבות לאפשר שורה של שינויים לרעה במבנה הממשלה: להתיר מינוי שרים ללא תיק ולאפשר מינוי של שר נוסף במשרד קיים (שר במשרד האוצר למשל). 

ההסכם כולל סעיף שיאפשר לנתניהו להרחיב את הקואליציה וקובע כי במקרה שתוקם קואליציה המונה יותר מ-70 חבר כנסת, "עשויים להידרש שינויים והתאמות בהסכם זה לרבות חלוקת תפקידים". מקורות בליכוד הבהירו כי הסעיף לא נועד להכשיר את צירוף המחנה הציוני בעתיד לממשלה, אלא לאפשר לנתניהו מרחב תמרון בין המפלגות השונות, המנהלות כעת משא ומתן, אם חלקן יחליטו שלא לחתום, בסופו של דבר, על הסכמים עם הליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ