כעשרים מתנחלים נכנסו לבית נוסף בשכונת סילוואן

תושבי השכונה הפלסטינים טוענים כי יהודים פלשו לבית אבו נאב בשעה שתושביו הפלסטינים לא שהו בו. המתנחלים טוענים כי הבית פונה ברצון ותמורת תשלום

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מתנחלים נכנסו הלילה (רביעי) לבית בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים. הבית, שמכונה בית אבו נאב, צמוד למבנה נוסף בבעלות מתנחלים בשם "בית הדבש", קרוב מאוד להתנחלות בית יהונתן שבלב סילוואן. לדברי תושבים פלסטינים, קבוצה של כעשרים צעירים יהודים הגיעה לבית בסביבות אחת בלילה ונכנסה אליו בעת שהמשפחה הפלסטינית לא היתה בבית.

כמו במקרים קודמים, בכפר נשמעות טענות על כך שהתושבים הפלסטינים פינו מרצון את הבית תמורת תשלום. עמותת המתנחלים עטרת כהנים ניהלה מאבק משפטי ארוך על הבית, שהיה בתחילת המאה ה-20 בית כנסת של הקהילה התימנית הקטנה שהתגוררה בסילוואן.

ב-2010 הופעלו על ראש העיר ניר ברקת לחצים כבדים לפנות ולאטום את בית יהונתן, מצד היועמ"ש, הפרקליטות והיועץ המשפטי הקודם של העיריה - עו"ד יוסי חביליו. בשלושה מקרים לפחות כבר החלה המשטרה להיערך לפינוי, אולם בכל פעם הורה ברקת לעצור את המהלך. בדצמבר 2010 פרסם ברקת הודעה לעיתונות בה הוא קושר את פינוי בית יהונתן לפינוי בית אבו נאב.

דאוד סיאם, הטוען לבעלות, היום ליד הביתצילום: אוליבייה פיטוסי

"לא נפלה יהודים לרעה וגם לא נפלה אותם לטובה", מסר אז ברקת בהודעה לעיתונות. "אם לא נוכל לחכות להסדרה הכוללת בשכונה למימוש כלל הצווים, הרי ששני צווי בית המשפט כלפי ערבים ויהודים בסילואן יבוצעו באותו מועד. לעיריית ירושלים מדיניות תכנון ואכיפה אחידה והיא אינה מפלה לטובה או לרעה יהודים או ערבים, כולם שווים בפני החוק". היו שטענו כי באופן לא רשמי הסכימה גם הפרקליטות להסדר זה – של שמירה על הסטטוס קוו בשכונה, ואי פינוים שני הבתים. גורמים בעירייה אמרו שהודעת ברקת מ-2010 התייחסה למקרה בו תידרש המשטרה לפנות בכוח את התושבים הפלסטינים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "זכותם של יהודים לגור היכן שירצו בעולם ובוודאי בירושלים. למיטב ידיעתנו מדובר במימוש זכותם של התושבים היהודים לכניסה  לבית בבעלותם שלא היה מאוכלס. עיריית ירושלים ומשטרת ישראל אינן מעורבות בתהליך ולא הופעל כל צו כנגד התושבים הערבים. מדובר בעניין אזרחי בלבד שאינו קשור לרשויות".

כניסת היהודים הלילה למבנה היא המשך ההתרחבות המשמעותית של ההתנחלות היהודית בסילוואן בחודשים האחרונים. בספטמבר נכנסו אנשי עמותת אלע"ד לכ-25 דירות ומאז נכנסו לעוד מספר ביתם בשכונה. על פי ההערכות בסילוואן מתגוררים בימים אלה כ-500 יהודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ