תגובת נתניהו לתסיסה במפלגתו: הגדלת הממשלה לפני מינוי השרים של הליכוד

ראש הממשלה חושש שחברי סיעה מאוכזבים לא יגיעו להצבעה על הרחבת הממשלה ויטרפדו אותה. הרצוג: "לא אצטרף לממשלה, היא מסוכנת לישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עדות ראשונה לשבריריות הקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להביא לאישור הכנסת את הגדלת ממשלתו עוד לפני שיבשר לחברי הליכוד על תפקידיהם סביב שולחן הממשלה. "נתניהו חושש מהמאוכזבים ומפחד שלא יגיעו להצבעה. בהצבעה על הגדלת הממשלה, נתניהו חייב 61 תומכים, כי אחרת לא ניתן לשנות את החוק הקיים", אמר אתמול אחד מבכירי הליכוד, "במצב כזה, כל ח"כ מאוכזב שייצא לשירותים יכול לחבל בתפקוד הממשלה".

נתניהו צפוי להביא ביום שני הקרוב את הבקשה לדחיית החוק המעמיד את גודלה של הממשלה על 18 שרים בלבד ורק ביום רביעי להציג את ממשלתו בפני הכנסת. בליכוד העריכו שרק לקראת יום רביעי יעדכן נתניהו את חברי הכנסת של הליכוד על תפקידיהם בקדנציה הקרובה.

במחנה הציוני נערכים היטב להצבעה. לפי שעה, במפלגה החליטו שלא לחתור להצטרף לממשלת אחדות, אלא לנסות ולהביס את הקואליציה השברירית של נתניהו. לכן הוחלט כי איש מחברי האופוזיציה לא ישוחרר מהצבעות בכנסת בתקופה הקרובה, בתקווה שבדרך זו יצליחו להביס את הקואליציה בהצבעות. מנהיג המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הבהיר אתמול כי אין בכוונתו לחבור לממשלת נתניהו. "אני מציע לנתניהו לאייש את כל התיקים שהשמועות אומרות שמחכים לי", אמר הרצוג והוסיף כי "לא אצטרף לממשלה. היא רעה ומסוכנת לישראל".

נתניהו בפתיחת כנס הקיץ של הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בצמרת הליכוד שוררת דריכות לקראת חלוקת התיקים. על פי ההערכות, חבר כנסת או שניים מבין אלו הרואים עצמם כמועמדים לחברות בממשלה לא יזכו לכהן בה בסופו של דבר. נתניהו צפוי לחלק לחברי סיעתו כ-12 תיקים, והוא צפוי להגדיל גם את מכסת סגני השרים שאותם יוכל לחלק. בנוסף, בליכוד הבהירו בימים האחרונים שנתניהו עשוי להציע לאחד מחברי הכנסת בליכוד תפקיד נחשק בשירות החוץ, דוגמת מינוי כשגריר ישראל באו"ם, על מנת לפנות תפקיד סביב שולחן הממשלה.

גלעד ארדן עשוי לזכות בתואר סגן ראש הממשלה וימונה כנראה לתפקיד השר לביטחון הפנים, ייתכן שבשילוב עם תפקיד שר הפנים המקוצץ. השר יובל שטייניץ עשוי להמשיך בתפקידו כשר לענייני מודיעין, כולל כסא בקבינט, או שימונה לשר הפנים המקוצץ. סילבן שלום עשוי להמשיך כשר התשתיות או לזכות בתיק המודיעין, עליו מתמודד גם בני בגין.

בגזרת המועמדים המובילים לתפקיד שרים החדשים אפשר למנות, על פי ההערכה, את זאב אלקין שעשוי להתמודד על תפקיד שר הקליטה או שר הרווחה, עליו מתחרים גם מירי רגב ודני דנון; יריב לוין וגילה גמליאל צפויים להתמודד על תפקידי שר התיירות או התרבות והספורט, ציפי חוטובלי ואופיר אקוניס עשויים להתמודד על תפקיד שר התקשורת, במידה שנתניהו יחליט שלא להחזיק בתפקיד בעצמו לשם קידום הרפורמות שיוביל או על תפקיד השר לענייני גמלאים.

לאחר ששלשום הצהירו נתניהו ובנט כי הגיעו להבנות על הצטרפות הבית היהודי לקואליציה, אתמול בבוקר חתמו שתי המפלגות על ההסכם הקואליציוני. הבית היהודי קיבל שליטה חריגה על משרד המשפטים, וכן את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט. לצד תיק החינוך עבור בנט ותיק המשפטים עבור שקד, הבית היהודי יקבל גם את תיק החקלאות לאורי אריאל, שיכלול גם אחריות על החטיבה להתיישבות, הזרוע להעברת תקציבים לתשתיות בהתנחלויות, ועל הטיפול בנושא הבדואים. המפלגה קיבלה גם את תפקיד סגן שר הביטחון, שיהיה ממונה על המינהל האזרחי - תפקיד שככל הנראה יילך לאלי בן דהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ