יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד והבית היהודי סיכמו על הקמת צוות לבחינת הכשרת המאחזים והסדרת מבנים שנבנו ללא אישור בהתנחלויות. דבר הקמת הצוות סוכם במסגרת ההסכם הקואליציוני עם הבית היהודי שנחתם אתמול בבוקר (חמישי). ההסכם אינו כולל התחייבות כלשהי של ממשלת נתניהו הרביעית לחידוש הבנייה בהתנחלויות ובירושלים, חרף דרישה מפורשת שהשמיעו נציגי הבית היהודי בנושא עם פתיחת המגעים עם הליכוד.

צוות הכשרת המאחזים - שצפוי לכלול את מזכיר הממשלה, נציג שר הביטחון יעלון ושני נציגים מטעם שרת המשפטים המיועדת, איילת שקד ושר החקלאות הבא, אורי אריאל - מוגבל בלוח זמנים הדוק ויציג את מסקנותיו בעוד כשלושה חודשים. על פי ההסכם, "הצוות ידון בגיבוש מתווה להסדרת מבנים ושכונות ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון אשר הוקמו תוך מעורבות של הרשויות. הצוות יגיש את מסקנותיו תוך 60 יום ממועד הקמת הצוות והממשלה תפעל ליישומה".

על פי ההסכם, 50 מיליון שקלים יתווספו בשנה הקרובה לתקציב השוטף של החטיבה להתיישבות - זרוע העברת תקציבי המדינה לפיתוח תשתיות בהתנחלויות, שהשר אריאל קיבל לידיו את האחריות עליה. כמו כן, המרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון יזכה לתקציב של 15 מיליון, שקלים שיתפרס על פני שלוש שנים. התקציב מיועד גם עבור אירועים לציון עשור להתנתקות.

נתניהו ובנט בהצהרה משותפת על ההסכם, שלשוםצילום: אמיל סלמן

ההסכם הקואליציוני חושף הסדר מיוחד שנועד למנוע משרת המשפטים המיועדת שקד שליטה מוחלטת על ועדת השרים לחקיקה - הגוף המוסמך לקבוע אילו חוקים תקדם הקואליציה ואילו חוקים ייבלמו. הליכוד פעל כדי לרסן את כוחה של שקד מחשש שתעכב חוקים שראש הממשלה חפץ בקידומם, או שתקדם יוזמות חקיקה שנויות במחלוקת מאחורי גבו של נתניהו. על פי ההסכם, לשקד ימונה ממלא מקום מטעמו של ראש הממשלה והיא תידרש לקבוע את סדר יומה של הוועדה בתיאום מוחלט עמו. "ביקש ממלא המקום לעכב הצבעה, תעוכב ההצבעה עד לסיכום אחר בינו לבין יו"ר הועדה או עד להכרעת ראש הממשלה", נכתב בהסכם.

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, דרש תוספת תקציבית של מיליארד שקלים למשרד החינוך בראשו יעמוד, אך הוא יקבל בסופו של דבר 630 מיליוני שקלים. בנוסף, לבית היהודי יוקצו 160 מיליוני שקלים בשנה לתמיכה ביעדים בתחומי החינוך, הרווחה, ההתיישבות, התרבות, הדתות והחקלאות. מדובר בכספים קואליציוניים, שבנט הגדיר לפני הבחירות ב-2013 כ"דמי כיס" של פוליטיקאים ואמר כי מדובר במותרות. הממשלה תפעל לתגבר את מערך בירור היהדות בתקציב שיעמוד על תשעה מיליון שקלים.

בנוסף, בהסכם הקואליציוני של שתי המפלגות נכתב כי "הממשלה תבחן את הטענות בדבר התרחבות היקף הפעילות המיסיונרית הבלתי חוקית בישראל ואת הצעדים הנדרשים לטיפול בכך במידת הצורך". שתי המפלגות החליטו להקים פורום להידברות בין מפלגות הקואליציה בנושא שירותי הדת. בנט ומנהיג ש"ס, אריה דרעי, יפעלו להגיע להבנות עוד לפני השבעת הממשלה ביחס לסוגיות של מינוי רבנים, הרכבת המועצות הדתיות ומינוי ממונים על ידי המשרד לשירותי דת.

בנוסף, קבעו הליכוד והבית היהודי כי, "מתוך רצון לעודד לימוד תורה בקרב נשים, שר החינוך יפעל לקביעת מודל התקצוב של המדרשות לבנות במבחני התמיכה כך שהוא לא יפחת מערך של ישיבות מעודדות גיוס, בתנאי שיועמדו תקציבים לעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ