וינשטיין צפוי להתנגד למתן כספים קואליציוניים לשימוש המפלגות

ההסכמים עם הבית היהודי ויהדות התורה כוללים חלוקת כספים קואליציוניים במאות מיליונים — בניגוד להוראות היועמ"ש. לא ברור אם נתניהו ישתמש בהתנגדותו של וינשטיין כדי לחזור בו מההתחייבויות שנתן למפלגות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להתנגד להכללת כספים קואליציוניים ולתקצוב החטיבה להתיישבות במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם הבית היהודי ויהדות התורה. בשלב זה לא ברור אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ישתמש בהתנגדותו של וינשטיין כדי לחזור בו מההתחייבויות הכספיות שנתן למפלגות השונות.

ההסכם הקואליציוני עם הבית היהודי קובע כי בשנה הקרובה יתווספו 50 מיליון שקלים לתקציבה השוטף של החטיבה להתיישבות, הזרוע להעברת תקציבי המדינה לפיתוח תשתיות בהתנחלויות, שהוכפפה לשר החקלאות המיועד, אורי אריאל. בנוסף, ההסכם כולל חלוקת כספים קואליציוניים בהיקף של 160 מיליון שקלים בשנה ליעדים בתחומים שונים, ובהם חינוך, רווחה, התיישבות, תרבות וכדומה.

בפועל, כל אחד משמונת חברי הסיעה יוכל להקצות כספים בסכום של 20 מיליון שקלים - כספים קואליציוניים שנפתלי בנט הצהיר בעבר כי ידרוש שלא לחלק. ההסכם עם יהדות התורה כולל כספים בהיקף של 120 מיליון שקלים לשישה ח"כים, כלומר המפתח לחבר כנסת זהה. 

וינשטיין לפני ישיבת ממשלה, בדצמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן

עמדתו המשפטית של וינשטיין בשני הנושאים ידועה והוא צפוי להתנגד להפרת הוראותיו בההסכמים הקואליציוניים. חוות דעת של המשנה ליועץ, דינה זילבר, שפורסמה בפברואר, קבעה כי על הממשלה להפסיק את תקצובה של החטיבה להתיישבות, בין אם באמצעות התקציב הכללי ובין בהעברות כספים ישירות אחרות.

הנחיה שפרסם היועץ בחודש שעבר קובעת באשר להסכמים פוליטיים בעלי משמעות תקציבית, כי אין לסמן כספים באופן שייתן תחושה כי הם "שייכים" למפלגות וכי ככלל אין ליישם הסכם פוליטי המייעד תקציב לגוף ספציפי. זאת, מחשש שאותו גוף יהיה תלוי במפלגה שהבטיחה את תקציבו או שההסכם ישמש הסוואה לטובות הונאה, אישיות או פוליטיות. היועץ קבע כי לפני עריכת הסכם פוליטי בעל משמעות תקציבית יש לקבל את עמדתם של אנשי הדרג המקצועי במשרדי הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ