הממשלה אישרה את הצעת נתניהו להגדלת מספר השרים

רה"מ צפוי להביא את החוק למליאת הכנסת כבר מחר ולהעבירו בהליך מזורז. ראש הממשלה יצטרך את תמיכת כל 61 חברי הקואליציה לשינוי חוק יסוד הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בטקס לציון 70 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית בלטרון, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעת ההחלטה "טיוטת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 3 והוראת שעה לכנסת ה-20)" להגדלת מספר השרים. לאחר אישור הממשלה, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לבקש מהכנסת לאשר כבר מחר את השינוי בהליך מזורז ולהביאו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית כבר מחר. נתניהו יצטרך את תמיכתם של כל 61 חברי הקואליציה כדי לשנות את חוק יסוד הממשלה לצורך הגדלתה.

על פי דרישת נתניהו, התיקון לחוק יאפשר לו למנות שרים ללא תיק ולהגדיל גם את מספרם של סגני השרים בקואליציה הבאה. נתניהו מתכוון, בשלב זה, למנות 20 שרים במסגרת הממשלה הצרה שהצליח לגבש. 

ההערכה במערכת הפוליטית היא שנתניהו יצליח להוציא לפועל את המהלך להרחבת הממשלה, מכיוון שמדובר בהצבעה הראשונה של הקואליציה. נתניהו אף דחה את חלוקת התפקידים לחברי הליכוד עד אחרי השלמת המהלך, כדי להימנע ממצב שבו ח"כים מאוכזבים יימנעו מלתמוך בו ויכשילו אותו. אם השינויים בחוק לא יתקבלו, הדבר עשוי להביא לקריסת הקואליציה. במצב כזה עשויה הכנסת להידרש לבחור חבר כנסת אחר שירכיב את הממשלה.

הרכב הממשלה ה-34 כבר כמעט סגור לגמרי, כאשר מפלגת כולנו קיבלה את תיקי האוצר, הבינוי והגנת הסביבה; ש"ס את תיקי הכלכלה, שירותי הדת והנגב והגליל; יהדות התורה את משרד הבריאות; והבית היהודי את משרדי החינוך, המשפטים, החקלאות והתפוצות. השאלה האחרונה שנשארה פתוחה היא איזה תיקים יקבלו אנשי הליכוד, כאשר לפחות 12 מהם רואים עצמם כמועמדים להתמנות לשרים, בהם משה יעלון, ישראל כץ, גלעד ארדן, יובל שטייניץ, סילבן שלום, צחי הנגבי ובני בגין.  

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצהיר אתמול כי יעתור לבג"ץ אם הממשלה תאשר את בקשת נתניהו, משום שלדבריו ממשלת מעבר אינה יכולה לקדם שינוי בחוקי יסוד. לפיד ויו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, שיגרו אתמול מכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וקראו לו לעצור את המהלך.

הבוקר פנתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, וביקשה את חוות דעתו בעניין. לדברי זנדברג, מאחר שגם הכנסת פועלת כיום במתכונת של ועדות זמניות, אין בסמכותן לקדם שינוי בחוקי ייסוד ולכן לא ניתן לקדם כך את הגדלת הרכב הממשלה באמצעות שינויו של חוק יסוד הממשלה. "עד כה לא מונו ועדות הכנסת וכן חוק חוקה ומשפט, וההערכות גורסות כי כלל ההחלטות והאישורים בנוגע להעלאת החוק להצבעה ייעשו כולם באמצעות הוועדה המסדרת, שנועדה להסדיר את פעילות הכנסת בתקופת הביניים שלפני הבחירות ועד להרכבת ממשלה חדשה. נראה כי שימוש בוועדה המסדרת הינו שימוש לא תקין בוועדה המסדרת ואינו עולה בקנה אחד עם מטרותיה המוגדרות של הוועדה ועם המנדט המוגבל שיש בידיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ