בכירי המחנה הציוני במסר להרצוג: אסור להצטרף לממשלה

במפלגה חוששים שהיו"ר מנסה להשאיר דלת פתוחה לחבירה לנתניהו, ומעבירים מסרים חד־משמעיים: "עד שלא נסיר את העננה שמרחפת מעלינו, נתקשה לתפקד כאופוזיציה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במחנה הציוני מתגבשת חזית אחידה נגד האפשרות שיו"ר המפלגה יצחק הרצוג יוביל בעוד בכירים במפלגה העריכו כי יו"ר העבודה לשעבר, עשויה להוביל מהלך לכניסת המפלגה לקואליציה, יחימוביץ' הבהירה לתומכיה כי לא תיכנס לממשלת נתניהו. לאחר שגם ח"כ הבהירה השבוע כי לא תסכים לחבור לנתניהו, יצאו אתמול בכירי המפלגה, בהם יו"ר הסיעה איתן כבל וחברי הכנסת מרב מיכאלי, איציק שמולי ואראל מרגלית, בהצהרות פומביות נגד אפשרות של הצטרפות עתידית לממשלה.

בישיבת הסיעה בשבוע שעבר, פסל יו"ר המפלגה יצחק הרצוג את הצעתו של ח"כ עמיר פרץ לקיים הצבעה על אפשרות של כניסה עתידית לממשלה. רבים במפלגה פירשו זאת כניסיון של הרצוג להשאיר את הדלת פתוחה לחבירה לראש הממשלה בנימין נתניהו. ימים לפני השבעתה הצפויה של ממשלתו הצרה של נתניהו, לא מעט ח"כים ובכירים במפלגה עדיין מתקשים להאמין שהרצוג קיבל החלטה חד־משמעית שלא לנהל מגעים בעתיד לחבירה לקואליציה. בשיחות סגורות מעבירים הבכירים מסרים חד־משמעיים נגד הצטרפות ומותחים ביקורת על העמימות שאפיינה את התנהלותו של הרצוג עד כה.

"בחדר סיעת המחנה הציוני בכנסת מסתובב פיל ומסרב לצאת", תיאר בכיר במפלגה את האפשרות שהעבודה תחבור בעתיד לממשלת נתניהו הרביעית. לדבריו, “הרצוג אמנם מפזר הכחשות למהלך, אבל הן מגומגמות ולא חד־משמעיות. ניר חפץ מצהיר בשם ראש הממשלה שהוא שומר על תיק החוץ להרצוג ואנחנו לא יודעים אם אנחנו בחוץ – או שבסופו של דבר נהיה בפנים".

ישיבת סיעת המחנה הציוני, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

יחימוביץ' — שלה ולהרצוג עוצמה רבה במרכז המפלגה והם יכולים להעביר החלטה להצטרפות לממשלת אחדות חרף התנגדות הח"כים האחרים — הבהירה שלא תיכנס לממשלה בראשות נתניהו. במקום זאת, היא מתכוונת להיאבק בקואליציה השברירית מספסלי האופוזיציה. “נדרש לי זמן קצר להתעודד ולהתמלא באופטימיות וברוח קרב”, הודתה בניוזלטר ששלחה לתומכיה. לדבריה, "חלום הבלהות השלטוני של נתניהו, קואליציה של 61 ח"כים שבה כל ממזר מלך - הוא הזדמנות מדהימה לאופוזיציה אידיאולוגית אפקטיבית”. יחימוביץ' הבהירה כי "הכוח שיש כעת בידי האופוזיציה עולה על כוחה של הקואליציה. זה מחייב אותנו לדריכות, חריצות, והיצמדות למשכן הכנסת. מהיום, לא מרפים. בלי קיזוזים, בלי הברזות, נלחמים על כל מה שיקר וחשוב לנו”.

הרצוג עצמו אישר אתמול שבדק עד לאחרונה חלופות להצטרפות לקואליציה. “אני לא אסתיר את העובדה שגם בשבועות האחרונים בדקתי היתכנויות כאלה ואחרות להקמת קואליציה חלופית", הודה הרצוג אתמול בניסוח עמום בראיון לרשת ב'. לדבריו, “חלק ממה שעמד מאחורי העובדה ששמרתי על עמימות, היה לשמור על גמישויות כאלה ואחרות בתוך הזירה הפוליטית". הרצוג הוסיף, “מכאן ועד לקבוע שלפיכך אנחנו לא האופוזיציה, זה כמובן קשקוש מוחלט".

בכנס עם פעילי המפלגה בגבעתיים, תקף אתמול ח"כ איציק שמולי את העובדה שהמחנה הציוני לא יוצא בהצהרה חד־משמעית על הישארותו באופוזיציה. “אנחנו חייבים להוריד מסדר היום באופן ברור כל אופציה של כניסה עתידית לממשלה — חד וחלק”, אמר למשתתפי הכנס. לדבריו, “עד שלא נסיר את העננה הזאת שמרחפת מעל לראש של כולנו, נתקשה מאוד לתפקד באמת כאופוזיציה הלוחמת שעליה אנחנו מדברים. המרכיב החשוב ביותר להצלחה כאופוזיציה הוא אמון ציבורי. מאיפה בדיוק נקבל אותו אם יחשבו שכל מהלך שאנחנו עושים נועד לשרת ריצה עתידית לזרועות נתניהו?”.

גם ח"כ מיקי רוזנטל, אחד המתנגדים הבולטים לחבירה לקואליציה, מתח אתמול ביקורת נחרצת על מהלך עתידי לכניסה לממשלה. "אני מזהיר את חבריי למפלגה: רוב מצביעי המחנה הציוני יענישו אותנו אם נאמץ את דוקטרינת 'ההשפעה מבפנים'. תפקידנו ההיסטורי הוא להביא לסיום שלטונו של נתניהו. זה המנדט שנתנו לנו בוחרינו. אנחנו הכרזנו "רק לא ביבי". חבירה אליו תהיה בגדר בגידה באמון הבוחרים והתשלום יהיה בהתאם".

בכירים בליכוד טענו לאחרונה שאם ראש הממשלה יחליט לצרף את הרצוג לממשלתו, הוא יעשה זאת תמורת 'חבילה אטרקטיבית'. לדברי אחד הבכירים, "נתניהו ידרוש שלא להכניס את ציפי לבני וחברי הכנסת שלה לקואליציה. תמורת זאת הוא עשוי לתת שמונה תיקים לחברי העבודה, לפנות להסדר מדיני כזה או אחר ואולי גם להציע רוטציה על השנה הרביעית". אלא שח"כ אראל מרגלית הבהיר שהאפשרות שמפלגתו תחבור לקואליציה איננה אפשרית עוד. "צריך להבין שהפרק הזה נגמר. נתניהו בחר להקים ממשלה צרה, ימנית, לאומנית ומאוד בעייתית מבחינתי. הוא רואה בחברים האלה את השותפים הטבעיים שלו וזאת הבחירה שלו”.

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ איתן כבל, מכיר בעובדה שהאפשרות לצירוף המפלגה לממשלה עדיין לא ירדה מעל הפרק, אלא שלדבריו, “הפיל הזה עדיין נמצא בחדר בעיקר משום שאתם, כלי התקשורת, מתעקשים להשאיר אותו שם. אתם לא יכולים לאפשר לעצמכם להוריד את הנושא מעל סדר היום. המחנה הציוני הולך לאופוזיציה ויהיה אופוזיציה נשכנית ומשמעותית", אמר אתמול.

ח"כ מרב מיכאלי, אחת הלוחמות הבולטות באופוזיציה המתהווה, הבהירה אתמול כי הטענות על הצטרפות אפשרית לנתניהו היא בבחינת “רעשים מיותרים”. לדבריה, “נתניהו פותח את ממשלתו הרביעית בצפצוף ארוך וגס על הציבור, על הכנסת ועל האחריות השלטונית שלו. אנחנו האופוזיציה שתיאבק בכל הנזקים המסתמנים של הממשלה המוקמת ובתור התחלה נערכים למאבק ארוך מאוד בחקיקה השערורייתית שיביא מחר”.

החשש במחנה הציוני כעת הוא שמנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, יאפיל על יו"ר האופוזיציה הרצוג באמצעות מהלכים נחרצים דוגמת פנייתו אתמול לבג"צ נגד הממשלה, והביקורת הנוקבת שהעביר על ההסכמים הקואליציוניים עם החרדים — שלא זכו לביקורת דומה בזמן אמת מצד הרצוג. “הקמפיין של לפיד נגד מפלגת העבודה והטענות שלו שאנחנו לא ממש רוצים להיות אופוזיציה עבד חזק מאוד אצלנו”, סיפר אחד הח"כים. לדבריו, "זה הלחיץ את הרצוג ואת צמרת המפלגה. לפיד הצליח לרכב על תחושות אמיתיות של הציבור והשאיר אותנו לא מורגשים ונעלמים".

מלשכתו של הרצוג נמסר כי "הרצוג חזר ואמר כי לא ייכנס לממשלה הזו, ולא ישמש חולץ הפקקים והמושיע של ממשלת כישלון לאומי שקמה תוך מכירת חיסול של תקציבים וכספי ציבור. הרצוג יוביל אופוזיציה לוחמת וחזקה שתפיל את הממשלה ותיתן תקווה לאזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ