הכנסת תדון היום ביוזמת נתניהו להגדיל את מספר השרים בממשלה

הכנסת תידרש להעביר לבג"ץ את תגובתה לבקשת יש עתיד להוצאת צו ביניים נגד שינוי החוק המגביל את מספר השרים. היועץ המשפטי של הכנסת דרש מהממשלה לחשוף את עלות הרחבתה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא היום (שני) בפני מליאת הכנסת את ההצעה לתיקון חוק יסוד הממשלה, שתאפשר לו וסגני השרים ולמנות שרים בלי תיק בממשלתו הרביעית.

נתניהו זקוק לתמיכתם של כל 61 הח"כים בקואליציה. לאור זאת הכריזו הן השותפות הקואליציוניות והן סיעות האופוזיציה על "עוצר יציאות" וחייבו את חבריהן לשהות בקרבת הכנסת.

בליכוד שוקלים להכתיב סדר יום נוקשה לדיון בהצעה במליאה כדי למנוע פיליבסטר מצד האופוזיציה. ההצעה עשויה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה כבר היום, אך ייתכן שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ידחה אותה ביום. ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית תיערך ככל הנראה לא לפני יום רביעי, שבו אמורה הממשלה החדשה להיות מוצגת.

בקואליציה בוחנים אפשרויות משפטיות לדחיית האירוע עד שיושלמו אישור השינויים בחוק וחלוקת התפקידים לחברי הליכוד. בכירים במפלגת השלטון אמרו אמש כי נתניהו עשוי לדחות את השבעת ממשלתו החדשה בשבוע לפחות. לדבריהם החוק מעניק לראש הממשלה ארכה בת שבעה ימים מהיום שבו מודיע יו"ר הכנסת למליאה כי עלה בידו להרכיב ממשלה. מאחר שאדלשטיין לא הודיע על כך לח"כים עד כה ביכולתו למסור את ההודעה רק מחר או מחרתיים, ובכך לאפשר לנתניהו להשלים את שינוי החוק ולהידבר עם חברי מפלגתו.

הבוקר תידרש הכנסת להעביר את תגובתה לבג"ץ בעקבות  להוציא צו ביניים נגד קידום השינויים בחוק. בסיעה טוענים כי ממשלת המעבר, שאישרה אתמול בישיבתה האחרונה את קידומו של חוק היסוד, אינה מוסמכת לעשות זאת.

עוד טענו כי הוועדה המסדרת הזמנית, הפועלת עד לכינון הוועדות הרשמיות, אינה מוסמכת כלל לקדם חוקי יסוד. לטענה זו הצטרפה ח"כ מתר זנדברג (מרצ) שפנתה אתמול ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון.

נתניהו בישיבת הממשלה, אתמולצילום: מרק ישראל סלם

על פי ההערכות, עמדתה של יש עתיד תתקבל על ידי הכנסת לפחות בחלקה. לפי חוות דעתו של ינון, הוועדה המסדרת אכן אינה יכולה לקדם את המהלך וכי על הקואליציה להקים כבר היום ועדה מיוחדת לצורך זה. "בהתאם לתקנון הכנסת, הוועדה המוסמכת לדון בחוקי היסוד היא ועדת חוקה, חוק ומשפט", כתב לח"כ מרב מיכאלי (העבודה), שפנתה אליו. "עמדתי היא כי הוועדה המסדרת איננה מוסמכת לדון בהצעת החוק... אשר על כן, ככל שהממשלה תבקש עוד בטרם הקמת הוועדות הקבועות בכנסת כי ועדה מוועדות הכנסת תכין את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, הרי שיהיה על הכנסת להקים ועדה מיוחדת לצורך כך". עם זאת, ינון דחה את הטענה שלפיה ממשלת המעבר היוצאת אינה מוסמכת לאשר את קידום התיקון לחוק. "למיטב ידיעתי, בפני הממשלה הונחה חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה לפיה לא קיימת מניעה לעשות כן", כתב.

לציין את העלות התקציבית המשוערת של הרחבת הממשלה בהצעת החוק שתקדם. "עמדתי על כך שבדברי ההסבר להצעת חוק היסוד תיכלל התייחסות לעלות התקציבית הפוטנציאלית של ההצעה, וזאת על אף שבטיוטת ההצעה אין התייחסות לסוגיה זו".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ איתן כבל והיועץ המשפטי של המפלגה עו"ד שימי בראון פנו אתמול לנתניהו ולאדלשטיין וטענו כי כדי לדחות את יישום הסעיף המגביל את מספר השרים יש צורך ברוב של 70 ח"כים, הרוב הדרוש לשינוי סעיפים בחוק, ולא 61 בלבד, רוב שמספיק לביטול החוק כולו וצפוי לשמש את הקואליציה לדחיית יישומו. חברת מפלגתו של כבל, סתיו שפיר, מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה לפסול את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד והבית היהודי בטענה כי הקצאת הכספים הקואליציוניים לחברי הבית היהודי ותקצוב החטיבה להתיישבות סותרים את הנחיות היועץ.

מרכז הבית היהודי אישר אתמול את ההסכם הקואליציוני עליו חתמו נציגי המפלגה עם הליכוד. הרב אלי בן דהן יכהן כסגן שר הביטחון מטעם המפלגה ויהיה אחראי על המינהל האזרחי, ח"כ ניסן סלומיאנסקי יהיה יו"ר ועדת החוקה של הכנסת וח"כ ינון מגל יתמנה ליו"ר הסיעה במקום שרת המשפטים המיועדת, איילת שקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ