בג"ץ דחה את עתירת יש עתיד נגד שינוי החוק שיאפשר להרחיב את הממשלה

בעתירת יש עתיד נטען כי לממשלת המעבר ולוועדות הכנסת הזמניות אין סמכות לקדם שינוי בחוק יסוד. יועמ"ש הכנסת: העתירה חסרת כל בסיס וחריגה ביותר, תוקם ועדה מיוחדת לנושא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בג"ץ דחה הבוקר (שני) את העתירה שהגישה סיעת יש עתיד כדי למנוע את שינוי חוק יסוד: הממשלה, ובכך לאפשר להגדיל את מספר השרים. שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק-ארז, כתבה: "לאחר שעיינתי בתגובת המשיבים ובעמדת היועמ"ש לממשלה, לא ראיתי לתת את צו הביניים המבוקש, המכוון בעיקרו כנגד הליכי חקיקה הנמצאים במהלכם".

מוקדם יותר הבוקר השיבה המדינה לעתירה, במסגרתה ביקשה סיעת יש עתיד להוציא צו ביניים שיעצור את השינויים בחוק. היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כתב בתשובתו לבג"ץ כי הבקשה להוצאת הצו היא "חסרת כל בסיס וחריגה ביותר". לדבריו, "הצעת החוק טרם הונחה על שולחן הכנסת וטרם נדונה על ידי גורם כלשהו בכנסת".

טענתה העיקרית של יש עתיד היתה שממשלת המעבר אינה מוסמכת לעשות את השינויים בחוק. עוד טענו בסיעה כי הוועדה המסדרת הזמנית, הפועלת עד לכינון וועדות הכנסת הרשמיות, אינה מוסמכת כלל לקדם חוקי יסוד. עו"ד ינון הוסיף בתשובתו כי אתמול כבר הוחלט שהוועדה המסדרת אכן אינה מוסמכת לקדם את השינוי, ולכן הוחלט להקים כבר היום וועדה מיוחדת בכנסת לצורך קידום החוק.

נתניהו בישיבת הממשלה, אתמולצילום: מרק ישראל סלם

ההצעה עשויה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה כבר היום, אך ייתכן שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ידחה אותה ביום. ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית תיערך ככל הנראה לא לפני יום רביעי, שבו אמורה הממשלה החדשה להיות מוצגת. ראש הממשלה בנימין נתניהו זקוק לתמיכת כל 61 הח"כים בקואליציה כדי להעביר את התיקון לחוק היסוד. לאור זאת הכריזו הן השותפות הקואליציוניות והן סיעות האופוזיציה על "עוצר יציאות" וחייבו את חבריהן לשהות בקרבת הכנסת. בליכוד שוקלים להכתיב סדר יום נוקשה לדיון בהצעה במליאה כדי למנוע פיליבסטר מצד האופוזיציה.

בקואליציה בוחנים אפשרויות משפטיות לדחיית האירוע עד שיושלמו אישור השינויים בחוק וחלוקת התפקידים לחברי הליכוד. בכירים במפלגת השלטון אמרו אמש כי נתניהו עשוי לדחות את השבעת ממשלתו החדשה בשבוע לפחות. לדבריהם החוק מעניק לראש הממשלה ארכה בת שבעה ימים מהיום שבו מודיע יו"ר הכנסת למליאה כי עלה בידו להרכיב ממשלה. מאחר שאדלשטיין לא הודיע על כך לח"כים עד כה ביכולתו למסור את ההודעה רק מחר או מחרתיים, ובכך לאפשר לנתניהו להשלים את שינוי החוק ולהידבר עם חברי מפלגתו.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ איתן כבל והיועץ המשפטי של המפלגה עו"ד שימי בראון פנו אתמול לנתניהו ולאדלשטיין וטענו כי כדי לדחות את יישום הסעיף המגביל את מספר השרים יש צורך ברוב של 70 ח"כים, הרוב הדרוש לשינוי סעיפים בחוק, ולא 61 בלבד, רוב שמספיק לביטול החוק כולו וצפוי לשמש את הקואליציה לדחיית יישומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ