נתניהו: "אעשה מאמץ להרחיב את הממשלה"

ליברמן תקף את רה"מ וטען כי בשבוע האחרון הוצע לו להצטרף לקואליציה תמורת תיק הביטחון. הרצוג: "אני מתכוון להחליף את נתניהו, אם לא בכנסת הזו אז בבחירות חוזרות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבה הראשונה של סיעת הליכוד כי יעשה מאמץ להרחיב את הממשלה. מנגד, יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, התייחס לאפשרות של חבירה עתידית לקואליציה בראשות נתניהו. "כאשר אני אומר, וגם פועל כבר זמן, לבדיקת ההיתכנות לממשלה חלופית, שאף אחד לא יתבלבל - אני מדבר על ממשלה בראשותי", אמר הרצוג.

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, שהודיע בשבוע שעבר על הליכה לאופוזיציה, אמר היום כי בשבוע החולף קיבל הצעות לחבור לממשלת נתניהו תמורת תיק הביטחון. "היו פניות, כולל תיק הביטחון, מצד מקורבים מאוד", אמר ליברמן, והוסיף: "אני לא מכחיש פרסומים על הצעות שקיבלתי". 

ליברמן התייחס בישיבת סיעת ישראל ביתנו גם להסכמים הקואליציוניים. "נתניהו רימה ושיקר את ציבור הבוחרים", אמר. "מה לא הבטיח? הרים וגבעות. כל נושא העליה והקליטה לא קיים בהסכמים הקואליציוניים. הוא דיבר על שכר הדירה, על העזרה לעולים, על חשיבות העליה - אין לזה זכר. זה נקרא לרמות את הציבור. יש לנו התחייבויות ברורות שלו און רקורד, ואנחנו נכריח את נתניהו להכניס את ההתחייבויות לקווי היסוד. נחלק את הטלפון של נתניהו ואלקין לציבור הרוסי".

ליברמן מתפטר מתפקיד שר החוץ, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ליברמן הוסיף: "לי יש הרבה יותר חברים בקרב שרי ליכוד, הח"כים ופעילי ליכוד מאשר לנתניהו. חלק גדול מהם דיברו איתי בימים האחרונים. מעולם אני לא זוכר זעם כל כך חזק, התבטאויות חריפות כל כך כלפי יו"ר התנועה כפי ששמעתי בימים האחרונים. חלק לא מבוטל מחברי הליכוד מזדהים ותומכים במהלך שלי".

מהליכוד נמסר כי "אין גבול לציניות של אביגדור ליברמן. הוא תוקף את ההסכמים הקואליציוניים לגבי העולים החדשים, לאחר שהליכוד הציע לו להכניס להסכם הקואליציוני 500 מיליון שקלים לפתרון בעיות הפנסיה של העולים. אבל ליברמן העדיף ללכת לאופוזיציה בניגוד להבטחתו לבוחריו. ממשלת הליכוד בראשות נתניהו תפעל לרווחת העולים החדשים גם בלעדיו".

בישיבת סיעת הליכוד פנה נתניהו לחברי סיעתו ודיבר על חלוקת התיקים המסתמנת. "בימים אלה אני פוגש כל אחד ואחת מכם, זה לוקח הרבה יותר זמן מהממשלה הקודמת וטוב שכך", אמר נתניהו. "יש לי משימה לא פשוטה - איך לחלק את התיקים בין כל כך הרבה ח"כים מצוינים. המשימה לא פשוטה, אבל הרבה יותר קלה מאשר לחלק תפקידים באופוזיציה. בממשלה הבאה שנקים בעוד ימים אחדים יהיו לנו תפקידים מרכזיים בתחומי הביטחון, חוץ, כלכלה וחברה. יש יותר תיקים לליכוד מאשר בממשלה הקודמת והיא עדיין תהיה יותר קטנה מהקודמת".

ראש הממשלה הוסיף עוד כי "נוביל את הממשלה בדרך שלנו, דרך הליכוד שקיבלה מנדט ברור מהבוחר להמשיך לשמור ביטחון, לקדם תהליך מדיני באופן אחראי, להמשיך להבטיח צמיחה במשק ומשימה חשובה - להוריד מחירי הדיור ויוקר המחייה. נעשה זאת למען כל אזרחי ישראל, גם אלה שלא בחרו בנו. אעשה מאמץ להרחיב את הממשלה, האתגרים כבירים ומולם צריך הסכמה לאומית הרחבה ביותר שנוכל להשיג". 

נתניהו בישיבת הממשלה, אתמולצילום: מרק ישראל סלם

בעוד נתניהו דיבר על הרחבת הממשלה, בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני אמר היו"ר הרצוג: "כאשר אני אומר, וגם פועל כבר זמן, לבדיקת ההיתכנות לממשלה חלופית, שאף אחד לא יתבלבל - אני מדבר על ממשלה בראשותי. בכנסת הזו ובמערכת הפוליטית כולה רק אני מסוגל לכך". הרצוג אמר עוד כי "נתניהו מנסה להקים ממשלת 61. אינני מתכוון לעזור לו, אלא להחליף אותו. אם לא בתוך הכנסת הזו – אז בבחירות חוזרות".

יו"ר המחנה הציוני התייחס גם לעלות הגבוהה של קיום מערכת בחירות נוספת. "ממילא ההתחייבויות הקואליציוניות שהושתו על הממשלה הן מיליארדי שקלים של בזבוז, לאינטרסים שאין בינם לבין טובת הציבור ולא כלום", אמר. "עדיף להוציא אותם על הכרעה חוזרת של העם - שיתבקש להחליט בין שתי המפלגות הגדולות. בין נתניהו לביני".

יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

הרצוג אף פנה לחברות וחברי הקואוליציה המתגבשת. "אני פונה לאחריות הלאומית שלכם", אמר, "לתחושת האחריות שהביאה אתכם למשכן. לא תוכלו להוביל את המדינה בתמיכה בדרכו של נתניהו. אנחנו לא ניתן לכם להוביל, לא תוכלו לתפקד".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בישיבת סיעתו כי איש אינו כופר בעובדה שנתניהו קיבל את אמון הציבור וניצח בבחירות. אך לדבריו, "הוא לא נבחר כראש ממשלה רק של מקורבים או קבוצות סקטוריאליות ולא כראש ממשלה שמבזה את הכנסת, את החוק ואת ההליך הדמוקרטי".

"ההחלטה הראשונה של נתניהו היא לבגוד באמון הציבור", אמר. "לפני שנה ישבתי מולו בהצבעה על הקטנת מספר השרים, הוא אמר שהוא מאמין בזה, הצביע בעד. שנה אחת עברה והוא החליף את עורו. ביצע מחטף כדי לשנות חוק יסוד. נתניהו רוצה לנפח, להחזיר שרים ללא תיק והכל לנוחות פוליטית". 

לפיד תהה אם זהו רצונם של מצביעי הליכוד - "בשביל זה בחרו אותו בעוטף עזה וגבול הצפון, שייקח את הכסף שלהם לטובת ג'ובים? אנחנו נוביל את המאבק מול השערורייה הזאת ומזמינים את מפלגות האופוזיציה להצטרף. נמשיך בבג"צים ונצא לרחובות. המחטף הזה הוא ניצול בזוי של הכנסת וזאת דרך עלובה להתחיל את דרכה של הממשלה החדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ