יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את דחיית יישומו של החוק המעמיד את מספר השרים בממשלה על 18. באופן נדיר, בשל שבריריות הקואליציה, כל 120 חברי הכנסת נכחו בהצבעה השמית - כאשר 61 מהם תמכו בה ו-59 התנגדו. זאת לאחר שהקואליציה והאופוזיציה הכריזו על "עוצר יציאות" ומנעו קיזוזים כדי להבטיח את הרוב להצעת החוק. מדובר במבחן כוח ראשון לקואליציה החדשה, שנדרשה לגייס את כל 61 חבריה כדי להעביר את החוק.

ועדה מיוחדת שהוקמה כדי לקדם את החוק תכין אותו לקריאה שניה ושלישית לאורך שעות הלילה. מחר צפויה האופוזיציה להציג אלפי הסתייגויות מסעיפי החוק השונים, בדיון שיימשך עד יום רביעי בצהריים - ולאחר מכן תחל ההצבעה על החוק כולו.

נתניהו במליאה, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

בעיכוב משמעותי, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע הערב כי עלה בידי נתניהו להרכיב קואליציה. "אני מתכבד להודיע לכנסת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לי ברביעי האחרון בשעות הערב כי עלה בידיו להקים ממשלה. אקבע ישיבה בתוך שבעה ימים לצורך כינון הממשלה", אמר אדלשטיין.

לדבריו, "יש לא מעט ח"כים שמאוד חשוב להם להבין מדוע טרם נמסרה ההודעה. אני לא יודע למה היתה דרמה ולמה שודרו כתבות סנסציוניות בנושא". בהודעתו של אדלשטיין החל פרק זמן קצוב בן שבוע, המחייב את נתניהו להציג את הממשלה שהצליח לכונן ולהשביע אותה במליאה. 

הערב העריכו בכירים בליכוד כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להציג את ממשלתו החדשה בפני הכנסת רק ביום חמישי הקרוב. גורם בליכוד מסר כי השבעת הממשלה תתקיים רק לאחר אישור החוק להרחבת מספר השרים בקריאה שניה ושלישית – הליך שצפוי להתנהל כאמור עד יום רביעי בערב. נכון לעכשיו, נתניהו אמור להודיע לחברי מפלגתו ביום חמישי בבוקר מה יהיה תפקידם סביב שולחן הממשלה.

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) אמר במליאה כי העובדה שראש הממשלה מבקש להשלים את הרחבת מספר השרים עוד לפני כינון הממשלה החדשה, מוכיחה שאין לו אמון בחברי הכנסת מהליכוד ובשותפיו ושלהם אין אמון בו. "המצב שנוצר לא יאפשר לממשלה שתושבע להמשיך ולהתקיים לאורך זמן מכיוון שגם אחרי המהלך הנוכחי יהיו מאוכזבים ועדיין לא יהיה אמון בתוך הקואליציה, ובקרוב מאוד נמצא את עצמנו במצב שיאפשר שינוי בהנהגה של מדינת ישראל".

סגן השר אופיר אקוניס (ליכוד) מתח ביקורת על התנגדות האופוזיציה להרחבת מספר השרים. "אני שומע את זעקות האופוזיציה ומבקש: טלו קורה מבין עינכם. זהו שיא הגיחוך לשמוע זאת מסיעות בבית הזה, שישבו בממשלות גדולות מן הממשלה שאנחנו מציעים כעת. אין סיעה מהצד של האופוזיציה באולם, שלא ישבה בממשלות מנופחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ