בעקבות הפרסום ב"הארץ": עתירה לבג"ץ נגד העברת החטיבה להתיישבות לבית היהודי

סיעת מרצ עתרה נגד ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לבית היהודי, לפיו יתווספו 50 מיליון שקל לתקציב החטיבה שתועבר לאחריות השר אריאל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סיעת מרצ וחברת הכנסת זהבה גלאון הגישו בצהריים (שלישי) עתירה לבג"ץ בבקשה לקבל צו על תנאי שיבטל את הסעיפים בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לבית היהודי, לפיהם תקציב החטיבה להתיישבות יגדל והיא תועבר לאחריות השר אריאל. הנחיות אלה עומדות בסתירה להנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

על פי ההסכם הקואליציוני, בשנה הקרובה יתווספו 50 מיליון שקלים לתקציב השוטף של החטיבה להתיישבות - זרוע העברת תקציבי המדינה לפיתוח תשתיות בהתנחלויות, שאת האחריות עליה קיבל השר אריאל. כמו כן, המרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון יזכה לתקציב של 15 מיליון שקלים, אשר יתפרסו על פני שלוש שנים.

בנט ואריאל בכנסת, בשבוע שעברצילום: טלי מאייר

העתירה מוגשת באמצעות עורכת הדין דפנה הולץ-לכנר נגד הליכוד, הבית היהודי, היועץ המשפטי לממשלה והחטיבה להתיישבות, לאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קבעה בחודש פברואר כי יש להפסיק לתקצב את החטיבה. סעיפי ההסכם האמורים נוגדים את הנחייתה של זילבר שקבעה כי פעולתה של החטיבה כזרוע קביעת מדיניות ההתיישבות הכפרית של המדינה, פסולה, ולכן אסרה על הממשלה לתקצב את החטיבה כבר ב-2015. התקצוב היחיד שמותר הוא להעסקת העובדים עד ל-2019, כ-30 מיליון שקל בשנה.

"אנו פונים לבג"ץ על מנת למנוע מהממשלה לרמוס את החוק עוד לפני לידתה", אמרה גלאון. "עד כה שימשה החטיבה להתיישבות כזרוע ביצועית של הממשלה לבנייה בשטחים ללא שקיפות ופיקוח לגבי חלוקת כספי החטיבה, דבר שהביא להגדלת התקציב של החטיבה כל שנה במאות אחוזים לעומת התקציב המקורי שקיבלה".

בשנים האחרונות גדל במאות אחוזים תקציבה של החטיבה להתיישבות לעומת התקציב המקורי, כשהממשלה הגישה בקשות הגדלה שאושרו בועדת הכספים. ב-2014 נרשם גידול של קרוב ל-1,000% בתקציב הביצוע של כחצי מיליארד שקל, לעומת בסיס תקציב של 52.8 מיליון שקל בספר התקציב. כמו כן, בסוף 2014 ביקש האוצר להעביר 26.5 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, בטענה ש-25 מיליון שקל מתוכם הם תיקון טעות. אם סעיפי ההסכם האמור ייושמו, גם בשנים הקרובות ימשיך תקציבה של החטיבה להתיישבות לגדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ