הנשיא ריבלין נגד נתניהו: הרחבת הממשלה מערערת את אמון הציבור

בראיון לאתר וואלה אמר נשיא המדינה כי "הדברים האלה אינם טובים מבחינת החוקה הבלתי כתובה של מדינת ישראל. להפר דבר בעל אופי חוקתי כהוראת שעה הוא דבר שהציבור לא צריך להאמין בו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא המדינה בביקורת נוספת על ראש הממשלה מאז הבחירות: הנשיא ראובן (רובי) ריבלין התייחס היום (שלישי) למהלך שמוביל נתניהו להרחבת מספר השרים בממשלה, ואמר בראיון לאתר וואלה כי "הדברים האלה אינם טובים מבחינת החוקה הבלתי כתובה של מדינת ישראל. הם מערערים את אמון הציבור".

לדברי הנשיא, המבקר בגרמניה לציון 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, "טוב יעשו אם יעמדו בחוקים שהם מחוקקים. להפר דבר בעל אופי חוקתי כהוראת שעה הוא דבר שהציבור לא צריך לתמוך ולא להאמין בו. טוב יעשו אם יקבעו אחת ולתמיד את הדברים שמחייבים אותנו מבחינת חוקתית ושאסור לסטות מהם כהרף עין".

ריבלין ציין גם  כי נתניהו היה ראש הממשלה הראשון והיחיד ששמר על מספר של 18 שרים כאשר נבחר בחוק הבחירה הישירה. "מאז היו אהוד ברק, אריאל שרון ונתניהו פעם נוספת", הוא הוסיף.

הנשיא ריבלין נפגש עם קאנצלרית גרמניה מרקל בברלין, היוםצילום: רויטרס

אמש אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת דחיית יישומו של החוק המעמיד את מספר השרים בממשלה על 18 - כלומר הגדלת מספר השרים. באופן נדיר, בשל שבריריות הקואליציה, כל 120 חברי הכנסת נכחו בהצבעה השמית - כאשר 61 מהם תמכו בה ו-59 התנגדו.

לאחר הבחירות מתח ריבלין ביקורת על התבטאותו של נתניהו, שהזהיר כי "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי". בפגישה שקיים עם נציגי הרשימה המשותפת אמר הנשיא כי "צריכים כולם להיזהר בדבריהם, בעיקר אלה שאותם שומעים בעולם כולו". הוא הוסיף כי "עברנו מערכת סוערת ורוויית יצרים. שמענו אמירות קשות מהצד היהודי כלפי הציבור הערבי. אי אפשר להתעלם מדברים לא פחות קשים מהצד הערבי. אין מקום לאמירות כאלה. אנחנו חיים בהוויה אחת במדינה שכולנו אזרחים בה ואין להפלות בין אזרחים".

עוד אמר ריבלין כי "ישראל מוגדרת כמדינה יהודית, אסור לשכוח באותה נשימה שהיא מוגדרת גם כדמוקרטית.  אני קורא ליהודים וגם לאחיי הערבים להימנע מהסתה. ברור שאמירה של בכיר במדינה נשמעת בצורה יותר ברורה וחדה מאשר של אדם אחר".

בטקס קבלת תוצאות הבחירות הרשמיות מידי יו"ר ועדת הבחירות, סלים ג'ובראן, אמר הנשיא כי "שיעור הצבעה גבוה הוא ברכה לדמוקרטיה - אוי לנו אם נראה במילוי החובה הדמוקרטית של ההצבעה קללה. מי שמפחד מפתקים בקלפי, סופו שיקבל אבנים שנזרקות ברחובות".

אתמול נפגש ריבלין עם עמיתו הגרמני יואכים גאוק לקראת יום השנה ה-50 לכינון היחסים בין ישראל לגרמניה, המצוין היום. השניים הדגישו את חשיבותו ועוצמתו של הקשר בין המדינות: "אלה יחסים איתנים ומשמעותיים, הדוקים ומבוססים, שיש להעריך גם מבלי להתייחס אל העבר המורכב שאנו חולקים", אמר ריבלין וגאוק הוסיף: "לא רק פשעי העבר הנורא מקשרים בינינו, אלא גם הערכים בהם אנו מאמינים".

גאוק התייחס למחלוקת בין המדינות סביב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, באמרו כי "חשוב לדון גם בנושאים עליהם אנחנו חלוקים, דיון שתורם להעמקת הידידות לא פחות משיחה על הנושאים שעליהם אנו מסכימים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ