יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים המיועדת, ח"כ איילת שקד, שהיתה ממובילי המאבק להחלשת בית המשפט העליון, יצאה הבוקר (שלישי) במסר מפויס. בהתבטאות ראשונה בנושא מאז בחירתה לתפקיד אמרה שקד: "אנחנו גאים בבית המשפט העליון שלנו. הוא מהמובילים בעולם ושופטיו מצוינים".

בפגישה בכנסת עם שר המשפטים של רומניה רוברט קזנצ'וק, עטפה שקד את הביקורת על תפקודו של בית המשפט העליון במסר עמום: "כרגע ניטש ויכוח בין המצדדים באסכולה הקונסרבטיבית לזו האקטיביסטית בכל הקשור להתערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת", אמרה. "כשרת משפטים וכראש הוועדה למינוי שופטים, אעדיף את הגישה הקונסרבטיבית".

שקד עם שר המשפטים הרומני, היום בלשכתה בכנסתצילום: דוברות הכנסת

שקד נחשבת לאחת המבקרות התקיפות של הרכב בית המשפט העליון והתערבותו בתחומים הנושקים לעבודת הרשות המחוקקת. במשך המשא ומתן הקואליציוני הגישה שקד לליכוד שש הצעות חוק שונות לשינוי פניה של מערכת המשפט בישראל.

בין ההצעות, החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים שאמור לאפשר לדרג הפוליטי לכפות את זהותם של השופטים העתידיים, גם במצב שבו שופטי העליון בוועדה מתנגדים למינוי. הצעה נוספת ששקד נחשבת לכוח המניע מאחוריה היא פסקת ההתגברות, שנועדה לאפשר לכנסת לאשרר מחדש חוקים שפסל העליון בנימוק שהם סותרים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בדצמבר 2014 השתתפה שקד בכנס של פורום משפט חוקתי וזכויות אדם של לשכת עורכי הדין ובו ציינה כי "תפיסת העולם שלי ושל עוד חברי כנסת רבים מסיעות שונות היא שאין איזון כיום בין הרשות המחוקקת לשופטת, ויש עליונות של השופטת על המחוקקת והמבצעת...אני נפגשת יום יום בעליונות של המערכת המשפטית על הרשויות המבצעת והשופטת. הרשויות שנבחרות על ידי הציבור כיום לא מצליחות לממש את ייעודן ואת רצון העם".

לדבריה, "המדינה צריכה לדעת להגן על אזרחיה, והיום שופטים מתערבים בעניינים כלכליים וחברתיים". לגישתה של שקד, השיטה שבה נבחרים שופטי העליון היא בעייתית. "הבעיה המרכזית היא שבית המשפט העליון לא מאוזן בין שמרנים לליברלים. שופטים יכולים להטיל וטו על שופט שהם אינם מעוניינים בו ואז בית המשפט הופך להיות הומוגני ולא הטרוגני. שינוי שיטת בחירת השופטים יכול גם הוא לעשות סדר רב במערכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ