הכנסת תצביע היום בקריאה שנייה ושלישית על הרחבת הממשלה

רק לאחר אישור המהלך במליאה תחל חלוקת התיקים בסיעת הליכוד. באופוזיציה ינסו לעכב את ההצבעה על החוק. הנשיא ריבלין נגד נתניהו: הגדלת מספר השרים תפגע באמון הציבור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במליאת הכנסת נערכים היום (רביעי) לדיון מרתוני שבסופו תידרש הקואליציה לגייס את כל חבריה — 61 תומכים — כדי להביא לאישורו של החוק שיאפשר לנתניהו להרחיב את ממשלתו גם מעבר ל-18 שרים ולהחזיר לחיים גם את תפקידי השרים ללא תיק. אתמול קיימה הוועדה המיוחדת שהוקמה לקידום השינוי בחוק היסוד דיון לילי ממושך כדי להכין את החוק להצבעה לקריאה שנייה ושלישית.

ראש הממשלה מתכוון להשביע את ממשלתו החדשה מחר, או לכל המאוחר ביום שני הקרוב. המהלך מותנה בהשלמת חקיקת השינוי בחוק יסוד: הממשלה, שימנע את הגבלת מספר השרים בקואליציה החדשה ל–18 בלבד.

לאחר הדיון המרתוני שקיימה אתמול הוועדה לקידום השינוי בחוק אמר יו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין, כי "מלאכת הקמת הממשלה הנוכחית הוכיחה כי במבנה הקואליציוני במדינת ישראל קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהוראה הקובעת 18 שרים". לדבריו, "לא ראיתי שום נימוק משכנע לביטול המוסד של שר בלי תיק ולקביעת המספר 18 שרים. אני סבור שהיתה טעות לבטל את המוסד הזה וכעת אנחנו מבקשים לתקן את הטעות הזו".

במחנה הציוני, ביש עתיד ובמרצ, הכינו בימים האחרונים מאות הסתייגויות בניסיון לעכב את ההצבעה על החוק. זהו מהלך שגרתי שבו מציגות המפלגות הצעות חלופיות, הזויות וחסרות קשר לחוק עצמו, כפי שקורה גם כאשר הכנסת דנה בחוקים קריטיים אחרים כמו חוק התקציב. המטרה היא להאריך את הדיונים על קידום החוק ולנסות להתיש את הח"כים בספסלי הקואליציה.

נתניהו בכנסת לאחר שאושרה בקריאה ראשונה הגדלת מספר השרים, השבוע
נתניהו בכנסת לאחר שאושרה בקריאה ראשונה הגדלת מספר השרים, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

במרצ, למשל, הציעו להחליף את מטרתו של חוק יסוד הממשלה, לאחר השינויים שיכניס בו נתניהו לחוק שיאפשר מינוי שרים ללא תיק, לחוק ל"ביצור שלטון נתניהו". במרצ הציעו גם להוסיף סעיף לפיו "כל עוד יתמוך בהמשך שלטונו של נתניהו, יכול השר לעשות ככל רצונו ללא שום סמכות מיניסטריאלית". ביש עתיד הציעו לשנות את מטרת החוק ולקבוע שנועד "לאפשר באמצעות הגדלת מספר השרים להעסיק כמה שיותר מקורבים לחברי מרכז הליכוד ולפוקדים הגדולים בליכוד, כדי שבבחירות הבאות אותם שרים עתידיים ישמרו על מקומם או לחלופין ישדרגו עצמם ברשימה לכנסת ה–21". במחנה הציוני הציגו עשרות רבות של סעיפים תמוהים סביב ההצעה. כך, למשל, הציעו למנות שר בלי תיק, "ובלבד שהוא מציית לנתניהו", או לחלופין להצהיר שמדובר ב"שר בלי עבודה", "שר חסר משמעות" או "נושא כליו של בנימין נתניהו". בסיעה הציעו גם לכנות את השר "שר בלי טיק" או לחלופין "תיק בלי שר".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) הסבירה אתמול כי "ההסתייגויות הן מחאה. אולי הן נראות כאילו אנחנו עושות צחוק, אבל מי שעשה צחוק מהכנסת וביזה אותה הוא נתניהו". אלקין אמר בתגובה כי "חברי האופוזיציה התחרו בינם לבין עצמם מי ימציא ביטוי יותר פוגעני בהסתייגויות. זה פוגע בכולנו ואני חושב שכל מי שמציע הסתייגות צריך להיות רציני, לקוות שהיא תתקבל ושהוא יידע לחיות אתה אם היא תתקבל ותיכנס לספר החוקים הישראלי. הייתי ממליץ לוועדת הכנסת לתת את דעתה על כך".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הודתה אתמול במליאה, שגם המחנה הציוני עשוי היה להגדיל את מספר השרים אם היה זוכה בבחירות. אבל לדבריה, "השאלה היא בשביל מה היינו עושים אותו דבר ומייצרים עוד משרדים ותפקידים. משום מה אנחנו לא שומעים ולו שמץ מהשיח שמדבר על מטרות, ערכים ומה אנחנו רוצים לספק לציבור הישראלי, רק על זה שביבי צריך להקים ממשלה".

ח"כ ינון מגל (הבית היהודי) תקף את חברי המחנה הציוני שמתחו ביקורת על ההסכמים הקואליציוניים של מפלגתו. "איפה דגל ההתיישבות של מפלגת העבודה?", שאל מגל. אחר כך פנה ליו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, ואמר לו: "פרסמת אתמול בפייסבוק פרסום המוחה על מינוי שרים בלי תיק. חבר הכנסת כבל, אתה היית שר בלי תיק ב–2007". לאחר מכן פנה מגל ליו"ר האופוזיציה ואמר, "בוז'י הרצוג, אתה מדבר על ניפוח בממשלה עם 20 שרים? אתה היית חבר בממשלה עם 39 שרים וסגני שרים". לציפי לבני אמר מגל, "ציפי לבני את נגד שוחד פוליטי? את היית חברה בממשלת שרון ששיחד בערב אחד שמונה סגני שרים כדי לגרש יהודים מגוש קטיף".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מתח אתמול ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. ריבלין התייחס למהלך שמוביל נתניהו להרחבת מספר השרים בממשלה, ואמר בראיון לאתר "וואלה" כי "הדברים האלה אינם טובים מבחינת החוקה הבלתי כתובה של מדינת ישראל. הם מערערים את אמון הציבור". הנשיא ריבלין מבקר בימים אלה בגרמניה לציון 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

בהתייחסו להגדלת מספר השרים אמר אתמול הנשיא כי "טוב יעשו אם יעמדו בחוקים שהם מחוקקים. להפר דבר בעל אופי חוקתי כהוראת שעה הוא דבר שהציבור לא צריך לתמוך ולא להאמין בו. טוב יעשו אם יקבעו אחת ולתמיד את הדברים שמחייבים אותנו מבחינת חוקתית ושאסור לסטות מהם כהרף עין".

ריבלין הוסיף בדבריו כי נתניהו היה ראש הממשלה הראשון והיחיד עד כה ששמר על ממשלה של 18 שרים בלבד כאשר נבחר בחוק הבחירה הישירה ב–1996. "מאז היו אהוד ברק, אריאל שרון ונתניהו פעם נוספת", הוא הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ