יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים מאז אמש (רביעי) פגישות עם בכירי הליכוד וחושף בפניהם את תפקידיהם בממשלה. נתניהו הודיע לישראל כץ כי ימונה לשר התחבורה והמודיעין, וכן יכהן גם כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. הפגישה הממושכת של נתניהו עם השר גלעד ארדן הסתיימה ללא הסכמות. השניים קבעו להיפגש פעם נוספת לפני השבעת הממשלה ה-34, שתיערך היום בשעה 19:00, בניסיון לפתור את המשבר. כמו כן, נפגש עם נתניהו גם ח"כ צחי הנגבי.

15 ח"כים מתמודדים על 12 תפקידי שר המיועדים לחברי הליכוד, כשאחת הבעיות המרכזיות של נתניהו באיוש התיקים נוגעת לתפקיד שיימסר לארדן. ארדן אמור להיות השר הבכיר של הליכוד, לאחר שהגיע למקום הראשון בפריימריז של המפלגה. אלא שראש הממשלה סירב להעניק לו את תיק החוץ אותו רצה, והתיק שמיועד כעת לפתות את המחנה הציוני לחבור לקואליציה צפוי להישאר בינתיים בידי נתניהו. גם תיק החינוך שארדן רצה הועבר לידי נפתלי בנט. כמו כן, משרד הפנים, בראשו הוא עומד כיום, פוצל ומינהל התכנון הועבר לידיו של שר האוצר המיועד, משה כחלון. בליכוד העריכו שראש הממשלה מעדיף שלא להעניק לארדן את תיק ביטחון הפנים יחד עם תיק הפנים, אלא להסתפק בתיק ביטחון הפנים בלבד. לדברי מקורות במפלגה, אם ארדן לא יקבל תיק שיהלום את כישוריו הוא עשוי להעדיף שלא להיכנס לממשלה.

אתמול אחר הצהריים אישרה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק יסוד הממשלה, שיאפשר לראש הממשלה להרחיב את ממשלתו ללא הגבלה. כל 61 חברי הקואליציה תמכו בחוק בהצבעה אל מול 59 חברי האופוזיציה שהתנגדו למהלך. מאחר שמדובר בחוק יסוד, הקואליציה נדרשה והצליחה לגייס 61 תומכים לשם אישורו.

נתניהו נואם בכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

הדיון על אישור התיקון לחוק היסוד היה ארוך: האופוזיציה הציגה את הסתייגויותיה ביום שלישי עד חצות וחידשה את הדיון אתמול בשעות הבוקר המוקדמות. ההצבעה חשפה את חילוקי הדעות הקשים בספסלי האופוזיציה ואת הסדקים הראשונים בתפקודה: חברי ישראל ביתנו נמנעו בהצבעה על הסתייגויות שהגישו חברי הרשימה המשותפת. בתגובה החליטו במרצ וברשימה המשותפת שלא לתמוך בהסתייגויות ישראל ביתנו. ח"כ אחמד טיבי צעק בחיוך במליאה, "ליברמן חייב להתפטר מהאופוזיציה". יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה: "מפלגה גזענית לא תהיה פרטנר שלנו לאופוזיציה". 

עוד לפני ההצבעה, נאמו חברי האופוזיציה נגד היוזמה. "בוקר טוב לבנימין נתניהו, ראש ממשלה שבמקום לפתור את הבעיות במדינה מוכר את המדינה ומתכוון לפזר חצי מיליארד שקלים כדי שחברי הכנסת שלו יישארו רגועים", אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. הוא הוסיף כי "במדינה שבה חבורה של קיצונים השתלטו על ההגה, ראש הממשלה מנהל גגון של קבוצות לחץ, אחד בורח אחד מנתק את הטלפון וסוחט עוד סגן שר ותקציבים. ראש ממשלה מוכר את המדינה ואנחנו משלמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ