הממשלה מחקה את ההתחייבות ל"שמירת מעמד ביהמ"ש העליון" במסמך קווי היסוד

השוואה בין מסמכי קווי היסוד של הממשלות ה-33 וה-34 מעלה הבדלים משמעותיים ביחס השלטון למערכת המשפט ולסוגיות דת ומדינה: הושמטה ההתחייבות לשיפור שירותי הדת והגברת השוויון בנטל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מהשוואה בין מסמכי קווי היסוד של הממשלות ה-33 וה-34 עולים הבדלים משמעותיים ביחס השלטון למערכת המשפט ולסוגיות דת ומדינה. במסמך קווי היסוד של ממשלתו הרביעית של בנימין נתניהו הושמטו כמה סעיפים מהמסמך שחובר ב-2013, ובראשם מחויבות הממשלה לשמירת מעמדו של בית המשפט העליון. בקווי היסוד של הממשלה החדשה מופיע רק חלקו של הסעיף ולפיו הממשלה "תפעל לביצור שלטון החוק בישראל".

ביטול ההתחייבות להגנה על העליון הוא עדות נוספת לכוונות הליכוד והבית היהודי להחליש את מעמד בית המשפט ושופטיו ולנסות לחזק את מעמד הכנסת והזירה הפוליטית במקומם. עם זאת, בכירים בבית היהודי טענו הערב (רביעי) כי הם לא היו מעורבים בהשמטת הסעיף. לדבריהם, נציגי הליכוד הציגו מסמך מוגמר של קווי היסוד ועליו הם נתנו את הסכמתם.

המסמך - שהונח היום על שולחן הכנסת - רווי סיסמאות ומאפיין את דרישות המפלגות השונות השותפות בקואליציה. לבקשת הסיעות החרדיות, מקווי היסוד של הממשלה הטרייה נמחק הסעיף שהוכנס בקדנציה הקודמת, הקובע כי "הממשלה תפעל להגברת השוויון בנטל". סוגיה זו היא אחד הדגלים המרכזיים שהניפה בממשלה הקודמת מפלגת יש עתיד, שתתחיל את הקדנציה הבאה על ספסלי האופוזיציה. 

כמו כן, הושמט מהמסמך הסעיף הקובע שהממשלה "תפעל להעניק לכל ילד וילדה בישראל השכלה רחבה שתכשיר אותם להתמודדות עם אתגרי העולם המתחדש ולחיים בכבוד". את הסעיף הזה, הרומז לדרישת יש עתיד ללימודי ליבה, החליף במסמך הנוכחי סעיף מתון יותר, הקובע כי "הממשלה תעמיד את החינוך במרכז סדר העדיפויות ותפעל לקידום רפורמות במערכת החינוך".

מהמסמך הושמט גם הסעיף בו מתחייבת הממשלה לשפר את שירותי הדת במדינה "תוך התאמתם לגווני האוכלוסייה השונים" ובוטלה ההתחייבות "להגביר את היכרות האזרחים עם מקורות הדעת והמורשת היהודית".

מנגד, המסמך כולל גם כמה סעיפים שלא מופיעים בקווי היסוד של הממשלה היוצאת. למסמך נוספו סעיפים הנוגעים להורדת יוקר המחייה בישראל "בעיקר בתחומי הדיור, המזון והאנרגיה", כמו גם מחוייבות לצמצום הריכוזיות והגברת התחרות במשק הישראלי בדגש על הבנקים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות. 

במסמך נכתב עוד כי הממשלה תפעל להגברת הסיוע למשפחות עם ילדים בגיל הרך, לקידום ההכשרה המקצועית וההשכלה במקצועות הטכנולוגיים, לשילוב בעלי מוגבלויות בחיי החברה ולחיזוק הנגב והגליל.

מסמך קווי היסוד שהוגש היום לכנסת גם לא כולל התחייבות לקידום פתרון "שתי מדינות לשני עמים", או נכונות להקמת מדינה פלסטינית. המסמך כולל אמירה כללית בלבד, ש"הממשלה תקדם את התהליך המדיני ותחתור להסכם שלום עם הפלסטינים ועם כל שכנינו".

עוד נאמר במסמך כי הממשלה תקדם את התהליך המדיני, תוך שמירת האינטרסים הביטחוניים, ההיסטוריים והלאומיים של ישראל. "אם יושג הסכם כזה הוא יובא לאישור הממשלה והכנסת ואם יהיה בכך צורך גם למשאל עם", נאמר במסמך קווי היסוד.

ניסוח הסעיף המדיני במסמך דומה לניסוח שהופיע בקווי היסוד של ממשלת נתניהו שהוקמה ב-2009 ולקווי היסוד של ממשלת נתניהו מ-2013. שתי ממשלות אלו לא הביעו מחויבות לפתרון שתי המדינות. אחת הסיבות העיקריות לכך היתה התנגדות רבים מחברי הליכוד והתנגדות מפלגות הימין בקואליציה.

ביטול הסעיף הנוגע לשמירת מעמדו של בית המשפט העליון מעיד, כאמור, על כוונת הקואליציה הבאה להחליש את כוחה של הרשות השופטת. מפלגת הבית היהודי הגישה לליכוד שישה חוקים שתכליתם לחולל רפורמה במערכת המשפט בישראל. בין היתר, הודיעו שתי המפלגות שיקדמו במשותף את חוק "פסקת ההתגברות" שנועד לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל משום שהם סותרים את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

כמו כן, שתי המפלגות הבהירו כי יפעלו במשותף לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, כך שמספרם של הפוליטיקאים בוועדה יגדל והם יוכלו לכפות את זהות השופטים שייבחרו גם אם נציגי העליון בוועדה יתנגדו למינויים אלה. הצעות חוק נוספות שהמפלגות עשויות לקדם כוללות את ביטול שיטת ה"סניוריטי" למינוי נשיא בית המשפט העליון והכפפת היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה לשרים במקום ליועץ המשפטי לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ