הכנסת אישרה את ממשלת נתניהו הרביעית ברוב של 61 תומכים: ארדן נשאר ח"כ

אחרי שורת עיכובים והתנגדויות מצד בכירים בליכוד, ראש הממשלה הציג את ממשלתו: "מקווה שארדן ישקול מחדש את אי-הצטרפותו". בין המינויים: רגב שרת התרבות, חיים כץ שר הרווחה וחוטובלי סגנית שר החוץ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הערב (חמישי) את הרכב הממשלה ה-34. 61 ח"כים תמכו, 59 התנגדו. לאחר מכן הושבעו שרי הממשלה זה אחר זה, ואחר כך תיערך הישיבה הראשונה של הממשלה. ההצבעה נערכה בתום דיון במליאה שנפתח באיחור בן שעתיים, בגלל קשייו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחלוקת תיקי השרים לחבריו בליכוד.

לאחר עיכוב בן שעתיים, הכנסת מתכנסת הערב (חמישי) לדיון שבתומו יושבעו שרי הממשלה החדשה. עם זאת, על חברי הכנסת לאשר תחילה בהצבעה את הרכב הממשלה. עם תחילת הדיון התברר כי בעוד ח"כ סילבן שלום ימונה למשנה לראש הממשלה ושר הפנים, גלעד ארדן, מספר 2 בליכוד, נותר מחוץ לממשלה אחרי שסירב להצעת ראש הממשלה להתמנות לתפקיד השר לבטחון הפנים ולהחזיק בתיק המודיעין. נתניהו קרא לארדן בנאומו "לשקול מחדש את אי הצטרפותו לממשלה".

צחי הנגבי, שהיה שר וסגן שר ונחשב מקורב לנתניהו, קיבל תפקיד כפוי טובה הרחק משולחן הממשלה: יו"ר הקואליציה הבלתי אפשרית שכונן נתניהו. כפיצוי, הנגבי יקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון לשנה הקרובה לפחות. עם זאת, בליכוד פרסמו הודעת הבהרה לפיה הנגבי יחליף תפקידים בעוד שנה עם אופיר אקוניס, שמונה לשר ללא תיק.

הנגבי, שלא נמצא בכנסת, אמר בשיחה עם "הארץ": "זה נכון? לא הסכמתי לתפקידים שהציע לי ראש הממשלה וההודעה שמסר ראש הממשלה על התפקידים שאמלא לא נאמרה על דעתי". עוד התברר בדיון במליאה הערב כי בני בגין יהיה שר ללא תיק.

זמן קצר אחרי שפתח את דבריו, נתניהו נקטע על ידי קריאות ביניים בעיקר מפי חברי כנסת ערבים. "בעזרת השם נקים ממשלה בישראל, נשמור על הביטחון, נחתור לשלום – ואז קרא ח"כ מסעוד גנאים - שהוצא מהאולם זמן קצר אחרי כן - "איזה שלום"? בעקבותיו גם ח"כ ג'מאל זחאלקה הוצא. "שלטון הימין בסכנה, הערבים נוהרים לקלפיות", זעק ח"כ באסל רטאס, וציטט את דברי נתניהו ביום הבחירות והוצא מהאולם. ח"כ אחמד טיבי אמר בהמשך "נהרנו החוצה במחאה על דברי נתניהו הגזעניים ביום הבחירות".

ארדן עם ח"כים, אמש במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו קרא בנאומו גם לשינוי שיטת הממשל בישראל. "הבוחר נתן בנו את אמונו והתוצאות היו חדות מאוד. הליכוד בהנהגתי קיבל 30 מנדטים, המחנה הלאומי קיבל 67 מנדטים, זה היה מובהק, ברור וחד משמעי. העיוות הזה התאפשר בגלל שיטת הממשל שלנו, היא מתאפשרת למשל בכך שלקחו שישה קולות שהעבירו אותם מצד לצד ונשארנו עם 61. הדבר הזה מעודד דרישות יתר מופרזות גם מצד מפלגות, גם מצד יחידים. כל שנתיים בממוצע ישראל מחליפה ממשלה. תן לח"כ מהליכוד את תיק החוץ".

נתניהו קרא ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג לחבור לממשלתו: "אני אומר לך בוז'י, כולנו ניתקל בבעיה הזאת, ולכן אנחנו צריכים לחבור יחד ולשנות את השיטה. זאת הסיבה החשובה ביותר שאנחנו צריכים להרחיב בגללה".

נתניהו במליאת הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה תקף בנאומו במליאה את ראש הממשלה ואמר כי "הקרקס של נתניהו הוא ממשלת חטוף כפי יכולתך, ממשלה שהוקמה ברגע האחרון ממש, כמעט בחצות הליל, ועל חודו של קול, ממשלה שהוקמה בכל מחיר ולמטרה אחת ויחידה: כדי שאתה – תמשיך ותשרוד בכיסא ראש הממשלה. הקמת אדוני, ממשלה ללא דרך וללא מצפן.  הרצוג הוסיף: "דרכי היא לא דרכך. דרכנו היא לא דרכך".

העיכוב בהשבעת הממשלה יצר מבוכה. נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיע למשכן הכנסת, בני משפחותיהם של השרים המיועדים ממתינים ביציע - אבל הממשלה ה-34 עדיין לא יצאה לדרך. הדיון במליאה שבסופו תוכננה השבעת השרים היה אמור להיערך בשעה 19:00 אך נדחה, לאחר שנתניהו נתקל בהתנגדות מצד חלק מהשרים המיועדים בסיעת הליכוד והתקשה להשלים את מלאכת השיבוץ. 

ח"כ זחאלקה מוצא מהמליאה, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

מזכירות הכנסת קיבלה הערב פנייה מלשכת ראש הממשלה לדחות את ישיבת המליאה המיוחדת להשבעת הממשלה ל-22:00 הערב. ואולם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין החליט להמליץ לדחות את הדיון לשעה 21:00. הוועדה המסדרת תתכנס לאשר את החלטתו של יו"ר הכנסת בנושא.

נתניהו נפגש לאורך כל היום עם חברי הליכוד. בשעות הערב נפגש בשנית עם גילה גמליאל, שתמונה לשרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים בישראל. עוד סוכם כי גמליאל תהיה חברה בקבינט הכלכלי-חברתי וחברה בוועדת השרים לענייני חקיקה. גמליאל סירבה מוקדם יותר היום להצעה לקבל את משרד הגמלאים ואחריות על הסטודנטים ופעלה כדי לשפר את התיק שתקבל. ח"כ זאב אלקין יהיה השר לקליטת עלייה, השר לאיומים אסטרטגיים ואף יהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. ח"כ איוב קרא הודיע כי יתמנה לסגן שר במעמד שר במשרד ראש הממשלה, ויהיה אחראי על שיתוף פעולה אזורי ופיתוח הישובים הדרוזיים והצ'רקסיים.

ח"כ ציפי חוטובלי מונתה לסגנית שר החוץ. "אני שמחה ומברכת על תפקידי החדש, להיות אחראית יחסי החוץ של ישראל זו בהחלט משימה חשובה ומורכבת נוכח האתגרים המדיניים שמדינת ישראל עומדת בפניהם. אני בטוחה שניצבת כאן הזדמנות גדולה לפעול למען שיפור ההסברה ויחסי החוץ של מדינת ישראל אל מול מדינות העולם", אמרה.

מימין: דנון, אקוניס, רגב ואלקין, הערב במליאהצילום: אוליבייה פיטוסי

בשעות הצהריים נודע כי נתניהו שמר לעצמו את תיק התקשורת. צעד זה מצביע על המעורבות המשמעותית הצפויה של ראש הממשלה בקידום חקיקה בתחום. אחר הצהריים נודע כי ח"כ מירי רגב תהיה שרת התרבות והספורט, ח"כ חיים כץ יהיה שר שר הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ דני דנון יהיה שר המדע, הטכנולוגיה והמדע וח"כ יריב לוין יהיה שר התיירות והשר לביטחון הפנים.

כמו כן, נתניהו סיכם עם משה (בוגי) יעלון על המשך כהונתו כשר הביטחון וימנה את יובל שטייניץ לשר האנרגיה והתשתיות. שטייניץ יכהן גם כשר האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית וכחבר בקבינט המדיני-ביטחוני, וימשיך לרכז בחודשים הקרובים את הטיפול בסוגיית הגרעין האיראני. כמו כן, מועצת חכמי התורה אשררה כי ח"כ אריה דרעי יהיה השר לפיתוח הנגב והגליל והכלכלה, דוד אזולאי שר הדתות, יצחק כהן סגן שר האוצר, משולם נהרי סגן שר החינוך ויעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך.

כחלון ובנט, הערב במליאהצילום: אוליבייה פיטוסי

ארדן עזב אמש פגישה ממושכת עם נתניהו לאחר שהתעוררו מחלוקות משמעותיות בין השניים על התיקים שיקבל. בעוד שראש הממשלה הציע לו לעמוד בראש המשרד לביטחון הפנים והמשרד לעניינים אסטרטגיים, ארדן מעוניין להחזיק במשרדי הפנים וביטחון הפנים. הצירוף האחרון נחשב למשפיע יותר וארדן רוצה בו, בין היתר, כדי לנסות ולבנות משרד המקביל למודל הקיים במדינות רבות בעולם, בהן האחריות על המשטרה נתונה בידיו של שר הפנים.

גם מינויה של רגב נתקל תחילה בקשיים, לאחר שבלילה יצאה מלשכת ראש הממשלה ללא תיק כיוון שלא קיבלה את תיק הרווחה בו חשקה ובמקומו הוצע לה תיק זוטר יותר. כץ הודיע מצדו לנתניהו כי לא יוותר על תיק הרווחה. לאחר שרגב הבהירה כי גם היא רוצה לקבל את תיק הרווחה לידיה, בשעות האחרונות נעשו ניסיונות להציע לכץ תיקים אחרים, בהם התרבות והספורט ותיק התיירות. כץ הבהיר שהוא לא מעוניין בתיקים אלה, אלא בתיק הרווחה בשל התמחותו בתחום בשנים האחרונות כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. אחר הצהריים נודע כי נתניהו סיכם עם ח"כ כץ כי יכהן בממשלה המיועדת כשר הרווחה והשירותים, ורגב קיבלה את תיק התרבות והספורט.

בין רגב לנתניהו שררה בשנים האחרונות מערכת יחסים עוינת, אותה היא ניסתה לשקם במהלך מערכת הבחירות האחרונה. רגב נחשבת בליכוד לשותפה נאמנה של יריבו הפוליטי של נתניהו, גדעון סער, ובליכוד היה מי שהזהיר את ראש הממשלה מפני הכנסת "שלוחת סער" לממשלה בדמותה של רגב.

איור: עמוס בידרמן

"על אף שהיא חברת ליכוד, רגב מיררה את חייו של נתניהו בקדנציה הקודמת", אמר בכיר במפלגה. לדבריו, מלבד הקשרים ההדוקים שלה עם סער והעובדה שתכננה לתמוך במועמדותו לראשות הליכוד, היא מתחה ביקורת פומבית על ראש הממשלה וטענה שבתקופתו הליכוד הפסיקה להיות מפלגה חברתית. "היא מחתה נגד היוזמה שלו להטיל מע"מ על פירות וירקות. נתניהו לא שוכח את הדברים האלה".

רגב עצמה הכחישה השבוע את הטענות הללו. "אלה אמירות חסרות כל שחר", אמרה ל"הארץ", "נאמנותי היא לראש הממשלה בנימין נתניהו ואין בלתו, נקודה". לטענתה, מה שעומד מאחורי האמירות הללו הם אינטרסים של שרים וח"כים החוששים למעמדם ומנסים להרוויח רווח פוליטי מתקיפתה. "אלה אמירות שקריות ודברי הבל. זה לא יעזור להם", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ