פרשנות || האילוצים והפשרות שהביאו את דרעי לוותר על משרד הדתות

תוכניתו של יו"ר ש"ס היתה להחזיק במקביל במשרדי הדתות, הכלכלה והנגב והגליל. אך ההסתייגות של היועמ"ש, לצד עברו הפלילי שעדיין מרחף מעל, גרמו לדרעי לוותר על הכסא שכל כך חשוב לש"ס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכינוי "אלוף שלושת הפיקודים" הוצמד לאיציק מרדכי לאחר שפיקד בזה אחר זה על פיקוד הדרום, פיקוד המרכז ופיקוד הצפון. בדומה לו, אריה דרעי רצה להחזיק בממשלת ישראל ה-34 בלא פחות משלושה משרדים – הדתות, הכלכלה, הנגב והגליל – במקביל. התוכנית הונחה על השולחן עוד לפני שנודע אילו תיקים תקבל המפלגה בממשלה, ולפיה יו"ר ש"ס פעל להשאיר אצלו את כולם. התוכנית ידעה עליות ומורדות, ספינים וסיפורי מעשיות, עד לתפנית החדה של הרגע האחרון, בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שפורסמה שלשום.

וינשטיין כתב כי אינו רואה מניעה משפטית למנות את דרעי לשר, אבל באותה נשימה ציין כי יתקשה להגן על המינוי בבג"ץ אם יידרש. בתגובתה לתקשורת התייחסה ש"ס רק לרישא ("יש לברך על כיבוד רצון הבוחר ותוצאות הבחירות", החמיא הדובר לווינשטיין), אבל דווקא הסיפא נלקחה ברצינות. בעקבות התייעצויות שקיים עם משפטנים ואחרים, החליט דרעי שלא להשאיר את כל הביצים בסל אחד. מקדים אפשרות, רק אפשרות, שבג"ץ יפסול אותו.

אז למה למסור דווקא את תיק הדתות? התשובה נעוצה בסדרת אילוצים ופשרות שדרעי נדרש לעשות, ולא פחות מכך לעברו הפלילי של יו"ר ש"ס, החוזר לממשלה אחרי כמעט 22 שנה.

אריה דרעי בכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

דרעי יחזיק בשני תיקים ויסתפק רק בהשפעה על השלישי. קראו לו אלוף שניים וחצי הפיקודים. שר הדתות יהיה דוד אזולאי, מספר חמש ברשימה שמקבל הזדמנות ראשונה לאחר כמעט 20 שנה במשכן, רובן כח"כ אלמוני ואפור. אזולאי יעמוד בחזית, דרעי ואנשיו יהיו מאחורי הקלעים במשרד שהוא ציפור נפשה של המפלגה. "הוא לא צריך להיות השר המכהן כדי להשפיע", אומרים מקורביו.

דרעי דחה עוד ועוד את החלטתו על חלוקת התפקידים, אבל אתמול הודיע עליה לנוגעים בדבר. אף שכיום הוא שליט יחיד בש"ס, לא היה מנוס מאשרור ההחלטה בידי מועצת חכמי התורה: דרעי יחזיק בתיקי הכלכלה והנגב והגליל, אזולאי במשרד לשירותי דת, יצחק כהן יהיה סגן שר במשרד האוצר, משולם נהרי יהיה סגן שר החינוך, יעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך, יצחק ועקנין סגן יו"ר הכנסת. יואב בן צור יהיה יו"ר הסיעה.

תהליך חלוקת התפקידים עלה לדרעי בייסורים. הוא קיבל מנתניהו צי מרשים של מכוניות נוצצות, ואז הבין את הצרות שיש לו בגזרת הנהגים. כל ששת חבריו לסיעת ש"ס המצומקת הם ירושה מתקופת יריבו לשעבר אלי ישי. אין בהם אף כוכב תקשורתי, ולפחות על אחד מהם דרעי לא סומך. דוגמה טובה הוא ח"כ יעקב מרגי, לכאורה המנוסה בין חברי הסיעה, לשעבר שר הדתות, שגם בני משפחת יוסף המקורבים לדרעי שמו עליו איקס. מרגי, מקורבם של פרסונות נון גרטה בש"ס כמו הרב שלמה עמאר ואלי ישי, הבין כי מוטב לו לסגת צעד אחורה ולהודיע שלא יתמודד על משרד הדתות. מוועדת החינוך, ינסה מרגי לזכות באמון של דרעי. מנוסה לא פחות ממנו הוא יצחק כהן, גם הוא שר הדתות בעברו, אך הוא לא רצה לחזור אליו. בצר לו, דרעי שקל להחזיק בתיק הדתות אבל לתת לחבר אחר בסיעה לנהל את המשרד בפועל, בדומה למודל של נפתלי בנט ואלי בן דהן.

ההיצמדות לתיק הדתות לא היתה איפוא משאת נפש פוליטית של דרעי, אלא אילוץ לאחר שלא מצא איש ביצוע שאין לו ספק בנאמנותו. זו היתה התוכנית, עד שהגיע מכתבו של וינשטיין. כך, התיק הפלילי שבגללו התפטר דרעי מתיק הפנים, כנראה גם דחף אותו לוותר על הדתות ולתת צ'אנס לאזולאי.

יועצי דרעי הזהירו כי הדתות, דווקא בגלל הערך העליון שש"ס רואה בו ותוכניותיה הגדולות אחרי שנתיים שבו החזיקה בו הבית היהודי, יכתים אותו שוב באבק שחיתות ואולי בשחיתות עצמה. הדתות הוא אחד המשרדים הפוליטיים ביותר, שבמובנים רבים חשוב לש"ס יותר ממשרד הכלכלה, הנחשב בכיר יותר. זהו גן עדן של תקציבים ומינויים, עם פוטנציאל לגיוס מצביעים בפינות נידחות של המדינה על ידי מינוי עשרות רבות של רבני ערים ומושבים ושכונות. למשרד הזה עוברת גם הנהלת בתי הדין הרבניים ומינוי הדיינים, ניהול הקבורה ועוד עניינים שש"ס רואה בהם סמל.

רבים יחפשו את הסמליות גם בחזרתו של דרעי לשולחן הממשלה. סמליות כזו צריכה לקחת בחשבון שדרעי הוא שליט יחיד בש"ס, מרן לכל דבר, אבל כעת הוא יכול לחוש גם את החולשה שבעמדת הכוח. דרעי בודד. אחד ממקורביו חושש, כי נאמנויות וחשש מפני טלטלות פנימיות עדיין שולטים בבחירות של דרעי. אחד אחר דווקא מציין את העובדה שדרעי מינה אדם מקצועי מחוץ לשורות ש"ס, נתי איזק, לראשות המטה במשרד הכלכלה. לדברי אותו מקורב, מה שמדיר שינה מעיני דרעי הוא לא רק הכוורת שתמונה לבסוף, אלא דברים גדולים שפחות נמצאים בשליטתו: גודלה המינימלי של הקואליציה ואובדן הנכס הפוליטי הכי גדול שהיה לדרעי מאז ומעולם – הרב עובדיה יוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ